Włosi za mało ograniczali kontakty międzyludzkie? Polacy ograniczają jeszcze mniej. Jest raport

Z opublikowanych w piątek przez Google raportów dot. mobilności wynika, że Polacy w znaczącym stopniu ograniczyli kontakty międzyludzkie z powodu pandemii koronawirusa. Okazuje się jednak, że wbrew pozorom bardziej restrykcyjni pod tym względem byli Włosi. Niemcy z kolei ograniczyli ruch w nieco mniejszym stopniu niż Polacy.

W piątek Google opublikowało wstępną wersję COVID-19 Community Mobility Reports. Są to sprawozdania dotyczące mobilności społeczności poszczególnych krajów i regionów podczas pandemii. Ich powstanie było możliwe dzięki wykorzystaniu zagregowanych i anonimowych danych z urządzeń mobilnych, na co dzień wykorzystywanych przez technologicznego giganta np. przy monitorowaniu ruchu w Google Maps.

Dzięki raportom Google możemy obserwować zmiany tendencji przemieszczania się poszczególnych społeczności w czasie i w określonych miejscach, które podzielono na ogólne kategorie, takie jak centra handlowe i tereny rekreacyjne, sklepy spożywcze i apteki, parki, punkty przesiadkowe, miejsca pracy i zamieszkania. Amerykańska firma udostępnia szczegółowe dane rządom, organizacjom i epidemiologom.

Polacy ograniczyli ruch w mniejszym stopniu niż Włosi

Z raportu dotyczącego Polski wynika, że w 29 marca w stosunku do okresu pomiędzy 16 stycznia a 29 marca mobilność obywateli kraju spadła w znaczącym stopniu. Google podaje również, jak bardzo obniżyła się ona w sześciu kategoriach:

  1. Rekreacja (restauracje, kawiarnie, centra handlowe, kina, biblioteki itd.): spadek o 78 proc.
  2. Sklepy i apteki: spadek o 59 proc.
  3. Parki: spadek o 59 proc.
  4. Transport (dworce, przystanki, stacje metra): spadek o 71 proc.
  5. Miejsca pracy: spadek o 36 proc.
  6. Miejsca zamieszkania: wzrost o 13 proc.

Porównanie raportu dotyczącego Polski z raportem na temat Włoch zadaje kłam powtarzanej w mediach tezie o tym, że Polacy wyjątkowo skrupulatnie podeszli do ograniczania bezpośrednich kontaktów w czasie pandemii. Wyliczone powyżej wskaźniki dla Włoch wynoszą: - 94 proc., - 85 proc., - 90 proc., - 87 proc., - 63 proc. oraz + 24 proc. Oznacza to, że mobilność we Włoszech spadła bardziej niż w Polsce.

Z kolei porównanie z Niemcami stawia nas w nie najgorszym świetle, ponieważ wyniki są w większości kategorii lepsze. Dla Niemiec wynoszą one kolejno: - 77 proc., - 51 proc., - 49 proc., - 68 proc., - 39 proc., + 11 proc.

Należy jednak zaznaczyć, że porównania te nie biorą pod uwagę tego, że zarówno ilość zakażeń jak i wprowadzane przez rząd obostrzenia miały miejsce wcześniej we Włoszech, niż w Polsce i Niemczech.

Zobacz wideo Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują poza Polską?
Więcej o: