Koronawirus. Putin zdecydował. Do końca kwietnia Rosjanie nie będą chodzić do pracy

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił przedłużenie dni wolnych od pracy z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia. Polityk podkreślił, że w walce z epidemią koronawirusa możliwe jest wprowadzenie kolejnych dodatkowych obostrzeń.

Jak podaje ABC News, w czwartek 2 kwietnia Władimir Putin nakazał przedłużenie dni wolnych od pracy aż do czwartku 30 kwietnia włącznie. Wcześniejsza przerwa od pracy ustalona była aż do 5 kwietnia. Zgodnie z zapewnieniami polityka, pracownicy mają mieć zachowane wynagrodzenie.

Z powodu koronawirusa Rosjanie nie pójdą do pracy aż do końca kwietnia

Władimir Putin zastrzegł jednak, że jeśli w tym czasie postępy w walce z koronawirusem będą większe, to okres wolny od pracy może być skrócony. Prezydent Rosji dodał, że nadal działać będą kluczowe dla gospodarki branże, w tym otwarte pozostają sklepy i apteki. Polityk powiedział, że decyzja dotycząca tego, które firmy i organizacje mogą kontynuować pracę, będzie zależeć od władz regionalnych.

Zobacz wideo Rywalizacja mocarstw w tle pandemii koronawirusa. Komentuje dr Jacek Bartosiak

- Zagrożenie nadal jest duże. Eksperci zauważają, że epidemia nie osiągnęła jeszcze swojego maksimum na świecie, w tym także w naszym kraju - powiedział Putin, zaznaczając, że dotychczasowe strategie pozwoliły jedynie spowolnić epidemię i "kupić czas" potrzebny dla wzmocnienia służby zdrowia.

W Rosji pojawiły się obawy, że niedofinansowany system opieki zdrowotnej nie będzie w stanie opanować epidemii. Pracownicy medyczni w całym kraju skarżą się na brak niezbędnego sprzętu ochronnego i innych zasobów. Tymczasem rząd twierdzi, że jest dobrze przygotowany i ma wystarczające ilości zapasów. Moskwa wysłała nawet zespoły medyków do Włoch, a w środę dostarczyła materiały medyczne dla Stanów Zjednoczonych. Rosyjscy urzędnicy odrzucają podejrzenia, że udzielenie pomocy medycznej innym krajom (poza Włochami i USA są to Iran, Korea Północna, Wenezuela i inne kraje byłego Związku Radzieckiego) jest sposobem Kremla na szukanie korzyści politycznych.

Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, że potwierdzonych zostało 771 nowych przypadków zakażeń koronawirusa. Jest to o 43 procent więcej w porównaniu do poprzedniego dnia. Do tej pory w Rosji stwierdzono SARS-CoV-2 u 4149 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 34 pacjentów, a około 281 osób uznaje się za wyleczone.

Więcej o: