Łukasz Szumowski: Stoimy na brzytwie. Jeżeli państwo się zapadnie, to umrze więcej osób niż na koronawirusa

- Stoimy naprawdę na brzytwie. Jeżeli państwo się zapadnie, nie będzie miało pieniędzy na leczenie onkologiczne, hematologiczne, pediatryczne, to umrze przez to więcej osób niż na koronawirusa - powiedział w Polsat News minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do pytania o ostatnie obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z koronawirusem. Szumowski powtórzył również, że dopiero po analizie danych dotyczących epidemii będzie miał realne podstawy, by wypowiedzieć się w sprawie planów przeprowadzenia w maju wyborów prezydenckich.
Zobacz wideo Zakazy w rozporządzeniu ministra zdrowia. Czy da się je wyegzekwować?

Łukasz Szumowski był pytany w Polsat News o to, czy organizacja wyborów 10 maja nie będzie prowadziła do narażenia zdrowia Polaków. Polityk przyznał, że w ostatnim czasie jest to jedno z najczęstszych pytań, jakie słyszy od dziennikarzy. Dodał jednak, że głosowanie korespondencyjne jest o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem, niż głosowanie w lokalach wyborczych.

Łukasz Szumowski: Nie możemy pozwolić sobie na całkowite uwolnienie rygorów, bo będziemy mieli armagedon

- Moja popularność w mediach wzrosła ostatnio niepomiernie. Czytam o różnych naciskach politycznych na mnie, już chyba tylko nie naciskał na mnie prezydent Stanów Zjednoczonych. Największy nacisk czuję ze strony mediów. Mówię wszystkim to samo. Swoje rekomendacje dotyczące wyborów przekażę wtedy, kiedy będą miał realne podstawy; wtedy, kiedy będę widział krzywe zakażeń. Nie będzie to wcześniej, niż w drugiej połowie kwietnia - powiedział minister zdrowia.

Polityk odniósł się także do ostatnich obostrzeń wprowadzonych przez rząd. Minister zdrowia podkreślał, że ich wprowadzenie było konieczne, ponieważ wszystkie modele pokazują, że w połowie kwietnia może nastąpić bardzo szybki wzrost zakażeń. - Stoimy naprawdę na brzytwie. To taniec na brzytwie. Jeżeli państwo się zapadnie, nie będzie miało pieniędzy na leczenie onkologiczne, hematologiczne, pediatryczne, to umrze przez to więcej osób niż na koronawirusa. Z drugiej strony nie możemy pozwolić sobie na całkowite uwolnienie tych rygorów, bo będziemy mieli armagedon i trudne decyzje zrzucone na barki medyków: kogo ratować, a kogo nie - mówił dalej.

Łukasz Szumowski przyznał też, że najbardziej w walce z epidemią koronawirusa brakuje sprzętu ochrony osobistej. W ciągu dwóch ostatnich dni ministerstwo rozdysponowało 5 milionów maseczek. Ponad milion maseczek trafić ma dziś do szpitali onkologicznych, gdzie pacjenci są bardziej narażenia na ryzyko zakażenia. - Każdy z nas coś traci: czas, pieniądze, możliwości pracy, wolność osobistą. To są koszty, które ponosimy podczas epidemii - podsumował minister.

Więcej o:
Komentarze (834)
Łukasz Szumowski: Stoimy na brzytwie. Jeżeli państwo się zapadnie, to umrze więcej osób niż na koronawirusa
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 199 razy 175

  Niestety, minister powiedział pół prawdy. Ta niepowiedziana połowa dotyczy tego, że państwo już jest zapadnięte. Widać to po państwowych priorytetach w wydatkach i przedsięwzięciach.

 • m.godwin

  Oceniono 164 razy 146

  Te, Szumowski, jak głosowałeś w sprawie dwóch miliardów na leczenie onkologiczne?

 • yaspiman

  Oceniono 147 razy 137

  jeżeli państwo się zapadnie, to ludzie mogą stracić cierpliwość i sami wezmą swój los we własne ręce, a wtedy los tych, którzy do tego doprowadzili, że państwo się zapadło może być więcej niż fatalny.

 • ryfka_nemeczek

  Oceniono 140 razy 132

  Ale dlaczego takie wspaniałe państwo ze zrównoważonym budżetem i miliardami odebranymi mafiom VATowskim, z Condorem i Centralnym Portem Komunikacyjnym, przekopem Mierzei itepe, tak nagle miałoby się zapaść? Przecież premier Morawiecki, minister Sasin i inni mądrzy włodarze zostawili coś na czarną godzinę. Polska ma przecież rezerwy. Jesteśmy mądrzejsi niż zgniły Zachód. Przecierz Matkaboska nad nami czuwa. Jaka zapaść, panie ministrze Szumowski? Czy my, Polacy, o czymś nie wiemy? Ktoś nas tak zwyczajnie oszukał?

 • glomek

  Oceniono 103 razy 83

  "dopiero po analizie danych dotyczących epidemii będzie miał realne podstawy..." więc na razie tych danych nie analizuje(ją)??

 • jael53

  Oceniono 81 razy 75

  Mamy taką część "struktury strategiczne", która się nazywa Agencja Rezerw Materiałowych. Do jej zadań należy też gromadzenie zasobów medycznych na czas epidemii. Minister jakoś nie zechciał jej pochwalić, że tak dobrze była przygotowana i bardzo pomocna. I to jest akurat wskazówka wydolności państwowej 'strategii", a także priorytetów państwa.

 • panewnik

  Oceniono 78 razy 74

  Ale premier dziś nie zajmuje się ani pandemią ani jej skutkami ekonomicznymi. Premier dziś politykuje z Jarosławami i jak prawdziwi gangsterzy przygotowują skok i rozmawiają o osobistych korzyściach.

 • magda_breslau

  Oceniono 78 razy 70

  Polacy byliby bezpieczniejsi bez was, bezklaso polityczna.

  Panie Szumowski, wszyscy wokol testuja (Niemcy 500 tys. tygodniowo), buduja szpitale polowe, i organizuja PPE dla personelu szpitali... Wy organizujecie wybory w maju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX