Czy polskie szpitale są przygotowane na epidemię? Ponad 60 proc. Polaków uważa, że nie [SONDAŻ]

Według sondażu Kantar ponad 60 proc. Polaków uważa, że polskie szpitale nie są przygotowane do walki z epidemią koronawirusa. Natomiast ponad 50 proc. twierdzi, że przez cztery lata rządów PiS nie przygotowało służby zdrowia na taki kryzys.

Jak podaje Wirtualna Polska, pracownia Kantar zapytała Polaków o to, czy ich zdaniem polskie szpitale są przygotowane do walki z epidemią koronawirusa, tj. mają wystarczającą liczbę miejsc na oddziałach zakaźnych, karetek, sprzętu medycznego i lekarzy. 31,2 proc. respondentów odpowiedziało, że "nie", a 29,3 proc., że "raczej nie". 28,1 proc. stwierdziło, że "raczej tak", a 4 proc., że "zdecydowanie tak". 7,5 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.

Polacy uważają, że PiS nie przygotował służby zdrowia na kryzys

Ze zdaniem "Przez cztery lata rządów PiS nie przygotowało służby zdrowia na takie kryzysy, jak koronawirus" "zdecydowanie zgodziło się" 32,8 proc. odpowiadających, a 21,6 proc. "raczej się zgodziło". Natomiast 37,2 proc. badanych nie zgodziło się z postawioną tezą.

Łącznie 72 proc. badanych stwierdziło, że dostęp do testów na koronawirusa "zdecydowanie" lub "raczej" powinien być powszechny, czyli każdy powinien mieć możliwość wykonania takiego testu. 70 proc. respondentów odpowiedziało, że testów na obecność SARS-CoV-19 robi się w Polsce za mało.

25 proc. badanych stwierdziło, że pomoc rządu dla pracowników i przedsiębiorców jest "zdecydowanie niewystarczająca", a 26 proc., że jest "raczej niewystarczająca". Natomiast 29 proc. odpowiedziało, że jest "raczej wystarczająca", a pięć proc. - "zdecydowanie wystarczająca".

Sondaż został przeprowadzony w daniach 25 i 31 marca na zlecenie Platformy Obywatelskiej.

Zobacz wideo Woś o przebiegu choroby: Z leczenia domowego trafiłem do szpitala
Więcej o: