Onet i RMF FM o nowym pomyśle Porozumienia: kadencja Andrzeja Dudy ma być przedłużona do 2022 roku

Wybory prezydenckie 2020. Prawo i Sprawiedliwość chce podczas piątkowego posiedzenia Sejmu zaproponować zmianę Konstytucji przedłużającą kadencję Andrzeja Dudy do siedmiu lat - do takich informacji dotarli dziennikarze Onetu. Po kadencji kończącej się w 2022 roku polityk już nie mógłby ubiegać się o reelekcję.
Zobacz wideo Co z terminem wyborów? Pytamy ministra Wosia

Według dziennikarzy Onetu ma to być plan Zjednoczonej Prawicy na wyjście z impasu wokół wyborów prezydenckich, które miałyby odbyć się 10 maja. Nowa propozycja ma być efektem sprzeciwu posłów Porozumienia Jarosława Gowina, którzy nie zgadzają się na przeprowadzenie wyborów w trybie korespondencyjnym.

Onet: Zjednoczona Prawica chce przedłużyć kadencję Andrzeja Dudy do 2022 roku

Przedłużenie kadencji Andrzeja Dudy do 7 lat ma być według ustaleń RMF FM pomysłem szefa Porozumienia, czyli samego Jarosława Gowina. Politycy tego ugrupowania mają już prowadzić rozmowy na ten temat z opozycją oraz politykami Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z ich pomysłem kadencja obecnego prezydenta zakończy się w 2022 roku. Po tym czasie Andrzej Duda nie będzie mógł ubiegać się o reelekcję. Taka propozycja ma zostać przedstawiona posłom dziś w Sejmie około południa.

Jak na te propozycje zareaguje opozycja? Koalicja Obywatelska od samego początku opowiada się za wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej. Pomysł z głosowaniem korespondencyjnym i wyborami w maju nie podoba się także politykom Lewicy. Z kolei według ustaleń RMF FM Polskie Stronnictwo Ludowe może poprzeć zmianę w konstytucji i wydłużenie kadencji prezydenta, ale o rok. 

Jeśli projekt ten zostanie przedstawiony podczas dzisiejszego Sejmu, to pierwsze jego czytanie może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia projektu (dotyczy to ustaw o zmianie konstytucji). Sejm może zmienić konstytucję większością 2/3 głosów, dlatego do przegłosowania zmian potrzebna byłaby zgoda części opozycji. Za zmianą musiałby opowiedzieć się także Senat.

Więcej o:
Komentarze (223)
Onet i RMF FM o nowym pomyśle Porozumienia: kadencja Andrzeja Dudy ma być przedłużona do 2022 roku
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 51 razy 45

  BUAAAHAHAHAHA, dowcip roku.

  A z jakiej racji?…

  Stan wyjątkowy / stan epidemii wymuszający PRZESUNIĘCIE wyborów - to wydaje się logiczne. I Konstytucja daje takie możliwości.

  Przedłużanie kadencji? Z majstrowaniem przy Konstytucji? A jak już zaczniemy majstrować, to PiS dopisze do niej jeszcze kilka wygodnych dla siebie punktów?

  Nie róbcie sobie jaj. Wijecie się jak piskorze, czujecie, że zbliża się Wasz koniec.

  Nie macie większości konstytucyjnej, nie bądźcie śmieszni.

 • the-only.charybdis

  Oceniono 35 razy 29

  Tylko do 2022 roku? Jeszcze 2 lata z Adrianem CienkoPiSem? Nie!
  Niech wreszcie wprowadzą określony w konstytucji stan klęski żywiołowej, z którym faktycznie Polska ma do czynienia.
  W konstytucji są ustalone wszystkie stosowne terminy, które Adrian mógłby wykorzystać na przedłużenie swojej żałosnej kadencji. Nie o 2 lata.

 • szaramuszka1

  Oceniono 34 razy 26

  Każdy kolejny pomysł jest coraz bardziej niebezpieczny. Jeżeli opozycja ma jeszcze trochę instynktu samozachowawczego, nie zgodzi się już na żadne pozaprawne układy z PIS. PIS działa zgodnie z regułą "daj psu palec, to rękę odgryzie". PIS ma wprowadzić stan nadzwyczajny i tyle, bo to co robią obecnie, już dawno jest ewidentnym łamaniem praw obywatelskich i nie mają w tym umiaru.

 • panamarcina2

  Oceniono 25 razy 23

  Maja ogłosić stan klęski żywiołowej i wybory na jesień. Żadnych ustępstw.

 • gaudia

  Oceniono 25 razy 21

  a mogli dożywotnio. Łaskawi.

 • agenciputinawon

  Oceniono 17 razy 15

  A po co zmieniać konstytucję? Przegłosuje się ustawę, że ten pajac i podpaska Kaczyńskiego ma być dożywotnim prezydentem, trybunał kucharki to klepnie i po sprawie.

 • annak123

  Oceniono 31 razy 15

  Niech sejm namaści Dudę na dożywotniego prezydenta i da nam święty spokój z tym całym bałaganem wyborczym. Ludzie, chcemy przecież przeżyć pandemię i mieć gdzie wrócić do pracy. Rz...gać się już chce od słuchania o wyborach

 • akuszer

  Oceniono 16 razy 14

  A to spryciule. Chcą oddalić czas gniewu ludu a przy okazji zamienić pajaca bez przyznawania się, że forsowali pajaca

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX