Zakaz wychodzenia, a tysiące młodych protestuje ws. kryzysu klimatycznego - w sieci

- Zależy nam, by społeczeństwo zdawało sobie sprawę, że świat znajdował się w stanie kryzysu jeszcze przed pandemią - podkreśla Ania Pawłowska, aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Na 3 kwietnia planowane były protesty w całej Polsce. Epidemia nie pozwala na duże zgromadzenia, ale młodzież nie zamierza rezygnować z mówienia głośno o kryzysie klimatycznym.
Zobacz wideo Członkowie Młodzieżowego Starajku Klimatycznego na konwencji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

Tłum młodzieży na Placu Defilad, protestującymi z transparentami przed Ministerstwem Klimatu - jak to możliwe, skoro obowiązuje zakaz zgromadzeń i ograniczenia wychodzenia z domu? Protestujący znaleźli się na ulicach jako marsz hologramów. To początek strajku online, który organizuje Młodzieżowy Strajk Klimatyczny we współpracy z Greenpeace.

Na trzeciego kwietnia zaplanowana była kolejna duża demonstracjach w ramach młodzieżowych protestów dot. klimatu. Chodziło m.in. o przypomnienie postulatów przed zaplanowanymi na maj wyborami prezydenckimi. Jednak teraz, z powodu epidemii koronawirusa, kampania praktycznie zamarła, termin wyborów stoi pod znakiem zapytania, a zgromadzenia czy choćby wychodzenie z domu są poważnie ograniczone. Życie publiczne w dużej mierze się zatrzymało - ale w tym czasie kryzys klimatyczny nie zwalnia.

Zależy nam, by społeczeństwo zdawało sobie sprawę, że świat znajdował się w stanie kryzysu jeszcze przed pandemią i w obecnej sytuacji ten kryzys nie odszedł - przeciwnie, nadal wymaga aktywnego przeciwdziałania mu. Dlatego nie poddamy się w walce o naszą przyszłość nawet w wyjątkowych warunkach

- powiedziała Ania Pawłowska, aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego z Warszawy. Strajk odbywa się pod hasłem "Myjcie ręce, ale nie umywajcie rąk od odpowiedzialności za klimat".

 • Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem.

Transparenty na Facebooku i balkonie

Stworzony we współpracy z Greenpeace przemarsz hologramowych to tylko początek protestu (organizatorzy zapewniają też, że zachowano zasady bezpieczeństwa i w happeningu uczestniczyły dwie osoby). Większość działań w ramach strajku odbywa się w sieci. Uczestniczki i uczestnicy robią sobie zdjęcia z domów z transparentami i zamieszczają w mediach społecznościowych. Organizatorzy zachęcają też do wieszania plakatów i transparentów w oknach i na balkonach, a także rejestracji na stronie msk.earth. W piątek do południa udział zadeklarowało na niej ponad 3200 osób. 

- Rozumiemy obecną sytuację. Chcemy zachowywać się odpowiedzialnie i adekwatnie do jej skali, więc nie narażamy siebie i swoich bliskich - zaznaczył aktywista Hubert Cymbalista. Dlatego młodzież zmienia formę strajku. - Nie pozwolimy jednak, by zupełnie zapomniano, o co walczymy, dlatego szukamy nowych sposobów na okazywanie naszego sprzeciwu - podkreślił. 

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej przyznał niedawno, że gdyby nie odbywające się na całym świecie młodzieżowe strajki klimatyczne Unia Europejska nie przygotowałaby projektu nowego prawa klimatycznego ani strategii Europejskiego Zielonego Ładu. To wielki sukces międzynarodowego ruchu klimatycznego, ale wciąż za mało, by zatrzymać katastrofę klimatyczną. Aby było to możliwe, cała Unia Europejska musi do roku 2030 ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o blisko dwie trzecie

- powiedział Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska. - Polski rząd natomiast powinien wykorzystać szanse, jakie daje Europejski Zielony Ład. Możliwe dzięki niemu inwestycje publiczne w odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną to szansa na pobudzenie gospodarki, która w związku z pandemią COVID-19 w coraz większym tempie zmierza w stronę recesji. Zielona transformacja to szansa na odbudowę takiej Europy, która w centrum postawi dobro i bezpieczeństwo ludzi, a nie zyski korporacji - dodał.

Więcej o:
Komentarze (42)
Zakaz wychodzenia, a tysiące młodych protestuje ws. kryzysu klimatycznego - w sieci
Zaloguj się
 • senior2244

  Oceniono 7 razy 5

  Nie wolno się zbierać a swoją głupotę pokazała wczoraj pierwsza Dama/?/ zbierając kilkadziesiąt osób młodzieży w jednym miejscu żeby się popisywać swoją "elokwencją."

 • elegancja_francja

  Oceniono 14 razy 4

  Kolejna aktywistka do Klubu Samoreklamy im Grety.

 • maxstirner

  Oceniono 10 razy 4

  Dopuśćcie ich do głosu proszę bardzo. Tylko liczcie się z tym, że was zmuszą do życia gorszego niż na kwarantannie i to bezterminowo. Ostatnie wydarzenia pokazują dobitnie, że politycy nie są mężami stanu, tylko zależą całkowicie od "aktywizmu". Polecam, będzie pięknie.

 • awitold4

  Oceniono 7 razy 3

  Bardzo się cieszę, że w tych trudnych dniach nie wszyscy w UE stoją z bezradnie opuszczonymi ręcami. Oto bowiem nasza reprezentantka Spurek zgłosiła szereg bardzo istotnych wniosków mających olbrzymi wpływ na nasze życie. Zaapelowała m.in. o zakazanie używania nazw potraw mięsnych w odniesieniu do dań jarskich, czyli np. żeby nie wolno było mówić "kiełbasa z marchewki" albo"schabowy z brokułów ". To bardzo ważne, pani Sylwio, co pani robi dla nas za te głupie 400 tysięcy euro miesięcznie, ważne dla nas żyjących tutaj. Kibicujemy pani, pani doktora. Powodzenia!

 • lynx4

  Oceniono 7 razy 3

  Do młodych idiotów, którzy jeszcze nie zrozumieli: to przeciwko czemu walczycie już nie istnieje, dziesiątki lat zajmie nam powrót do stanu gospodarki sprzed pandemii.

 • w11mil

  Oceniono 17 razy 3

  Jest dowcip na temat obniżania poziomu nauczania w miarę upływu lat.
  Zadanie sprzed 50 lat: drwal w ciągu godziny pozyskuje 2,5 m3 drewna, ile drewna pozyska 3 drwali prze 2 godziny.
  Aktywiści Ekologiczni czyli te nieszczęsne niedouczone dzieciaki byłyby śmieszne gdyby nie były groźne

  Zadanie obecnie: pokoloruj drwala.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX