Koronawirus w Polsce. W szpitalu w Radomiu brakuje 500 pracowników. Poszukiwani wolontariusze

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu zajmuje się coraz większą liczbą pacjentów zakażonych koronawirusem. Niestety z powodu kwarantanny lub zwolnień lekarskich z pracy wyłączonych zostało już 500 pracowników medycznych. Placówka zaczęła więc szukać wolontariuszy.
Zobacz wideo Woś o przebiegu choroby: Z leczenia domowego trafiłem do szpitala

Na oddziałach zakaźnych dwóch szpitali w Radomiu rośnie liczba osób zakażonych koronawiursem. Jak podaje Radio Dla Ciebie, jest to już 160 osób - zmarło dotychczas 7 pacjentów. Władze miasta zwróciły się do wojewody z prośbą o przekształcenie jednej z placówek, Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, w lecznicę zakaźną. - Potrzebujemy coraz więcej miejsc dla chorych z koronawirusem. Jeżeli dostaniemy zgodę od wojewody, staniemy się szpitalem jednoimiennym i będziemy przyjmować tylko chorych na koronawirusa - powiedział prezydent Radomia Jerzy Zawodnik.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu szuka wolontariuszy. Na zwolnieniach i w kwarantannie jest tam już 500 pracowników

Taka decyzja pomogłaby odciążyć Mazowiecki Szpital Specjalistyczny, gdzie z 1400 pracujących tam osób aż 500 jest na zwolnieniach lub odbywa kwarantannę. W tej placówce potwierdzono już 115 przypadków zakażeń SARS-CoV-2, także wśród lekarzy i pielęgniarek. Poza personelem szpital odczuwa też braki jednorazowych maseczek, rękawiczek i kombinezonów ochronnych, ale też płynu do dezynfekcji. W związku z ciężką sytuacją jednostka zwróciła się z prośbą o wsparcie, na którą odpowiedziało już bardzo wiele osób. Na Facebooku placówka dziękuje kolejnym darczyńcom, którzy dostarczają do szpitala m.in. maseczki.

Poza tym lecznica szuka też wolontariuszy. - Zaczęły zgłaszać się chętne osoby. Bardzo się cieszymy i prosimy o więcej - mówi dyrektor ds. ekonomicznych szpitala Bożena Pacholczak w RDC. - Potrzebujemy ludzi do opieki nad chorymi, bo cały czas obowiązuje zakaz odwiedzin. Dotyczy to donoszenia paczek, które przekazują rodziny dla swoich krewnych, pomoc przy karmieniu pacjenta, pomocy przy podstawowych czynnościach, np. przejścia z pacjentem do ubikacji, pomoc przy karmieniu, czasami pomoc przy myciu rąk, niewielkie czynności dotyczące porządkowania łóżka czy sal - wymienia dyrektor.

Wolontariusze mieliby nieść pomoc na oddziałach neurologii, internie oraz chirurgii - praca nie dotyczy oczywiście oddziału zakaźnego. Wolontariusze otrzymają środki ochrony osobistej takie same, jak pozostali pracownicy szpitala. Osoby, które chcą się zgłosić do pomocy, muszą mieć co najmniej 18 lat.

Osoby, które chcą wesprzeć Mazowiecki Szpital Specjalistyczny (ul. J. Aleksandrowicza 5, 26-617 Radom) mogą przekazywać darowizny na konto bankowe placówki (nr konta bankowego: 85 1240 5703 1111 0000 4903 1548) w opisie przelewu wpisując: "Na przeciwdziałanie COVID-19". Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup niezbędnych materiałów ochrony osobistej tzn. masek, kombinezonów, przyłbic, gogli ochronnych, środków do dezynfekcji rąk i powierzchni oraz aparatury medycznej (w tym respiratorów).

Więcej o: