Jarosław Kaczyński o wyborach: nie ma możliwości przesunięcia terminu

Wybory prezydenckie 2020. Jarosław Kaczyński w ostatnim wywiadzie odniósł się do zaplanowanego na 10 maja plebiscytu. Prezes Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że "nie ma możliwości przesunięcia ich terminu" oraz że są one "całkowicie bezpieczne'.
Zobacz wideo Co z terminem wyborów? Pytamy ministra Wosia

- To są wybory całkowicie bezpieczne. Dla tych, którzy w nich uczestniczą i dla tych, którzy będą je organizować - mówił w "Sygnałach Dnia" Polskiego Radia prezes Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński uważa, że tylko przy wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego możliwa byłaby zmiana terminów wyborów. W przeciwnym wypadku ich przełożenie byłoby niezgodne z konstytucją.

Jarosław Kaczyński: Nie ma możliwości przesunięcia wyborów. To są wybory całkowicie bezpieczne

- Konstytucyjnie rzecz biorąc, nie ma możliwości odsunięcia tych wyborów np. na rok - kontynuował polityk, odnosząc się do słów Jarosława Gowina. Wicepremier w ostatnim wywiadzie dla Radia Zet przyznał, że jeśli przez ten czas sytuacja epidemiologiczna w kraju się nie poprawi, to wtedy należy wprowadzić możliwość głosowania korespondencyjnego. - Jestem pewien, że wszyscy politycy Zjednoczonej Prawicy, podejmując decyzję o terminie wyborów, będą się kierowali przede wszystkim dobrem Polaków, czyli bezpieczeństwem naszego zdrowia, naszego życia - dodał Jarosław Gowin. 

Wczoraj redakcje RMF FM i TOK FM ustaliły, że wicepremier Jarosław Gowin miał odrzucić ultimatum ws. głosowania korespondencyjnego. - Porozumienie Gowina nie zgodzi się na przeprowadzenie majowych wyborów w całości drogą listowną, co "niemal na pewno" doprowadzi do dymisji w rządzie - poinformował na Twitterze dziennikarz Tomasz Setta.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości wyraził nadzieję, że prezes Porozumienia jednak zagłosuje za przeprowadzeniem wyborów 10 maja. - Jarosław Gowin mówi o tym w mediach, że jest przeciwnikiem wyborów. Mam nadzieję, że podejmie racjonalną decyzję. Konsolidacja władzy i jej stabilizacja jest niesłychanie ważna. Mam nadzieję, że Gowin będzie w tej sytuacji z nami, dzięki naszemu obozowi pełni bardzo ważną funkcję państwową - mówił dalej Kaczyński.

"Opozycja nalega na zmianę terminu, bo dziś mają bardzo niewielkie szanse wygrać"

Jarosław Kaczyński wyjaśnił również, dlaczego jego zdaniem opozycja nalega na zmianę terminu wyborów prezydenckich. - Dzisiaj nasi przeciwnicy oceniają swoje szanse jako bardzo niewielkie i uważają, że za rok będzie inaczej. W Polsce i na świecie zaczyna się ciężki kryzys ekonomiczny. Za rok będziemy w fazie bolesnej walki z kryzysem. Wtedy ludzie zawsze mają pretensje do władzy. W sytuacjach zagrożenia ludzie konsolidują się wokół władzy. W Polsce władza walczy z epidemią i dlatego jest to dobra władza - podsumował prezes PiS.

Polityk został też zapytany o to, czy nie obawia się zagrożenia, jakie może nieść ze sobą organizacja wyborów w trakcie epidemii koronawirusa. Niektórzy politycy zarzucają mu nawet, że będzie miał wtedy "krew na rękach". - Jestem przyzwyczajony do wielu zarzutów już od 30 lat. Przy takiej organizacji wyborów nie ma żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzi. To są wybory całkowicie bezpieczne, zarówno dla tych, którzy w nich uczestniczą, jak i tych, którzy je organizują i którzy pracują przy przeprowadzeniu aktu wyborczego - mówił polityk, opowiadając się za głosowaniem korespondencyjnym.

Więcej o:
Komentarze (445)
Jarosław Kaczyński o wyborach: nie ma możliwości przesunięcia terminu
Zaloguj się
 • klaudiusz76

  Oceniono 160 razy 150

  Szeregowy posel z doktoratem z maksizmu, plujacy na Konsytucje, wchodzocy do Sejmu dzwiami dla marszalkow, wjezdzajacy na Wawel jak Hans Frank, osoba ktora w zyciu nie przepracowala uczciwie jednej godziny wypowiada sie jak ma wygladac panstwo? Chyba trzeba raz i otwarcie do pana posla zacytowac klasyte "spieprzaj dziadu".

 • chi-neng

  Oceniono 109 razy 97

  Pozdrawiam cie kaczy gnomie Lichocko-Kozakiewiczem!
  Jedz do Smolenska i tam uz zostan - to jest rozwiazanie, ktore powinno przypasc ci do smaku.

 • matamzimu

  Oceniono 88 razy 80

  jaro wstał o 6 ?!? już samo to wskazuje na stan wyjątkowy. a że nie przyzwyczajony to piedroli głupoty

 • spunio

  Oceniono 71 razy 63

  Hahaha.. człowiek który lekceważy konstytucję nagle się na nią powołuje :))
  To tak jakby Hitler zaczął mówić o prawach człowieka i równości na świecie :))

 • earthboundmisfit

  Oceniono 58 razy 54

  Jeżeli wybory są całkowicie bezpieczne, to zasiądź w komisji wyborczej, bolszewicka mendo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX