Powstaje szczepionka przeciw koronawirusowi w postaci plastra. "Wiemy, gdzie powinniśmy z nim walczyć"

Naukowcy z Pittsburhga opracowali szczepionkę przeciwko koronawirusowi, którą da się produkować na skalę masową. Zakończono właśnie badania na myszach, które wykazały, że powoduje ona zwiększenie produkcji przeciwciał, które neutralizują patogen. Teraz badacze czekają na zgodę, aby rozpocząć testy kliniczne.

W czwartek naukowcy University of Pittsburgh School of Medicine ogłosili, że pozytywnym wynikiem zakończyły się badania szczepionki przeciw koronawirusowi w postaci plastra z mikroigiełkami. Testy zostały przeprowadzone na myszach. Jak z nich wynika, szczepionka powoduje proces wytwarzania takiej liczby przeciwciał, która pozwala zneutralizować SARS-CoV-2.

"Wiemy, gdzie powinniśmy z nim walczyć"

Szczepionka jest podawana za pomocą plastra wielkości opuszki palca. Na powierzchni ma 400 mikroigiełek, które dostarczają do skóry fragmenty białek. Igiełki zostały stworzone z cukru, więc po wkłuciu się rozpływają. Taka metoda jest praktycznie bezbolesna. Szczepionka nie wymaga chłodzenia na etapie magazynowania i transportu, a proces jest produkcji jest stosunkowo prosty. Ważna w tym przypadku jest możliwość masowej produkcji szczepionki.

Mieliśmy doświadczenia przy okazji epidemii SARS-CoV w 2003 roku i MERS-CoV w 2014 roku. Przykłady tych dwóch wirusów, blisko spokrewnionych z obecnym SARS-CoV-2, pokazują, że kluczowe znaczenie dla budowy odporności organizmu ma jego białko powierzchniowe. Wiemy więc, gdzie powinniśmy z nim walczyć

- powiedział prof. Andrea Gambotto z University of Pittburgh School of Medicine.

"Ta szczególna sytuacja jest inna od wszystkiego, z czym mieliśmy do czynienia"

Naukowcy wystąpili o zgodę Federalnej Komisji ds. Żywności i Leków na rozpoczęcie fazy testów klinicznych.

Testy na pacjentach w normalnych warunkach zajęłyby rok albo dłużej. Ta szczególna sytuacja jest inna od wszystkiego, z czym mieliśmy do czynienia. Nie wiemy, ile proces badan klinicznych może potrwać. Ogłoszone ostatnio zmiany procedury wskazują, że może uda się przeprowadzić je szybciej

- podkreśla prof. Louis Falo.

Zobacz wideo Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują poza Polską?
Więcej o: