Spięcie Kidawy-Błońskiej i Gowina na Twitterze ws. matur. "Za przeprowadzenie matur odpowiada MEN"

Małgorzata Kidawa-Błońska zaapelowała, by w związku z epidemią koronawirusa nie organizować w tym roku egzaminu ósmoklasistów i matur. W trakcie konferencji prasowej wicemarszałkini Sejmu zwróciła się w tej sprawie do ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Wicepremier odpowiedział kandydatce na prezydenta za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Małgorzata Kidawa-Błońska zaapelowała, by w związku z epidemią koronawirusa nie organizować w tym roku egzaminu ósmoklasistów. Na konferencji prasowej, w której uczestniczyła też inna posłanka PO - Urszula Augustyn, padła również propozycja przesunięcia terminu matur

Zobacz wideo „Nie ma porównania z poprzednimi kryzysami. To głęboki kataklizm gospodarczy”

- Zdalny system nauczania nie zdał egzaminu. Próbne testy okazały się fikcją. Nie wszystkie dzieci mogły z tego w pełni skorzystać - oceniła Kidawa-Błońska. O co chodzi? Prawdopodobnie o problemy z dostępem do odpowiedniego sprzętu czy systemu elektronicznego w części szkół, który z powodu przeciążenia niekiedy się zawieszał. Problemy techniczne  był też podczas próbnych egzaminów dla ósmoklasistów. Co więcej, z badania wykonanego w lipcu 2019 r. na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji, wynika, że 16 proc. Polaków w ogóle nie posiada dostępu do internetu. 

- Proponujemy, by nie organizować w tym roku egzaminu ósmoklasistów - powiedziała Augustyn, sugerując jednocześnie, że rekrutacja do szkół średnich mogłaby tym razem odbyć się na innych zasadach, np. konkursu świadectw. Proponujemy też przełożenie terminu matur, choćby o dwa miesiące. Na lipiec, może na sierpień, ale natychmiast minister Jarosław Gowin powinien zwołać konferencję rektorów, żeby uzgodnić z nimi kalendarz i przedstawić później scenariusze na najbliższe miesiące - dodała Augustyn.

Do ministra nauki i szkolnictwa wyższego zwróciła się również kandydatka Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. - Dzisiaj nie da się przeprowadzić egzaminów ósmoklasistów i matur. Zastanawiam się, dlaczego Gowin zajmuje się wyborami, a nie tym, że nie znalazł rozwiązań dla dzieci i młodzieży - stwierdziła Kidawa-Błońska.

Oficjalny egzamin ósmoklasisty ma zostać przeprowadzony w dniach 21-23 kwietnia. Z kolei matury rozpoczną się 4 maja. 

Dyskusja o egzaminach przeniosła się do mediów społecznościowych. Na słowa Kidawy-Błońskiej Gowin odpowiedział bowiem na Twitterze. "Pani Marszałek Kidawa-Błońska zaatakowała mnie, że nie zajmuję się ustalaniem terminu matur. Nie mam kontaktu do Pani Marszałek. Czy ktoś mógłby jej przekazać, że za przeprowadzenie matur odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej, a nie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego?" - napisał wicepremier. 

Na wpis ministra nauki i szkolnictwa wyższego wicemarszałkini Sejmu zareagowała w następujących słowach: "Panie Premierze, maturzyści rekrutują się na wyższe uczelnie. Jeśli termin egzaminów ma zostać przesunięty, to także kalendarz naboru powinien się zmienić. I o tym mówiłam na konferencji. A numeru nie zmieniłam, proszę śmiało dzwonić. Chętnie porozmawiam" - skomentowała Kidawa-Błońska.

Minister edukacji narodowej o egzaminach: To nie mecz bokserski, tylko podsumowanie wiedzy

Przypomnijmy, że w związku z epidemią koronawirusa szkoły zostały zamknięte 16 marca. Od kilku dni obowiązuje rozporządzenie ministra edukacji narodowej o obowiązkowej nauce zdalnej. W tym tygodniu odbyły się próbne, nieobowiązkowe egzaminy ósmoklasistów. Arkusze egzaminacyjne udostępniono oczywiście w internecie. 

Wciąż jednak nie wiadomo, czy termin egzaminów obowiązkowych - w tym matur - uda się utrzymać. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej nie wykluczył przesunięcia daty egzaminów ósmoklasistów, jeśli dzieci nie wrócą w kwietniu. W publicznych wypowiedziach ocenił też, że przeprowadzenie testów przez internet nie jest obecnie możliwe m.in. ze względów technicznych. Z apelem o odwołanie egzaminów wystąpiły natomiast: Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego. 

O ewentualnym przesunięciu terminu egzaminów ósmoklasistów wypowiedział się niedawno Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej. "Decydujący głos, nie tylko z punktu widzenia szkół, będzie należał do ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego [...] To nie jest mecz bokserski, gdzie formę szykuje się na jeden dosłownie dzień czy tydzień, tylko jest to podsumowanie wiedzy, umiejętności, które uczniowie zdobyli przez kilka ostatnich lat" - stwierdził szef MEN na antenie Polsat News. Dodał, że decyzja o wyznaczeniu nowego terminu egzaminów ósmoklasistów nie będzie podejmowana "z dnia na dzień" i może zapaść na około tydzień przed ich rozpoczęciem.  

Więcej o:
Komentarze (152)
Spięcie Kidawy-Błońskiej i Gowina na Twitterze ws. matur. "Za przeprowadzenie matur odpowiada MEN"
Zaloguj się
 • six_a

  Oceniono 52 razy 46

  nie wiem, o co się wszyscy kłócicie, pan jarek jeszcze nie podjął decyzji, więc lecimy na brzozę. przygotujcie zestaw słów niecenzuralnych i tyle.

 • mdro

  Oceniono 56 razy 36

  Gowin, nie łżyj. Po pierwsze, Kidawa-Błońska zwróciła się i do ciebie, i do tego nieszczęścia z MEN. Po drugie, chyba to na uczelnie wyższe, za które odpowiadasz, rekrutują się potem maturzyści i powinieneś wiedzieć, co można i co trzeba będzie zmienić w terminach i zasadach. Za to ci jako społeczeństwo płacimy.

 • 1utek

  Oceniono 47 razy 25

  Po wpisach widać, że zwolennicy J. Kaczyńskiego prowadzą zorganizowaną akcję 'przyprawiania gęby" pani wicemarszałek Kidawie-Błońskiej. Tymczasem kandydatka na prezydenta KO ma zwyczajnie rację. Najwyższa pora rozpocząć dyskusję o tym co zrobić w tym roku z egzaminami i rekrutacją. Problemu nie należy zostawiać na ostatnią chwilę, jak to było z nadciągającą epidemią, że przy milczeniu rządu, prezydenta i sejmu dopiero senat pochylił się nad tematem. Na informację co z rekrutacją czekają uczniowie i ich rodzice!

 • borow4

  Oceniono 24 razy 14

  Kiedy w Polsce bedziemy mieli odpowiedzialna wladze?
  Na razie gowniarze za nic nie odpowiadaja!

 • saynotopis

  Oceniono 21 razy 13

  Bada PiSowskich trolli rzuciala sie na Kidawe z obelgami, ale zaden z tych kretynow zupelnie nie zrozumiel chocby slowa z przeczytanego artykulu. Zaden z tych malpoludow nie rozumie tego, ze Gowin, ktorego tutaj tak zawziecie bronia wlasnie rozpieprzyl im ich rzad i powiedzial majowym wymorom pa pa. :D

 • kilosera

  Oceniono 17 razy 13

  Wszystko będzie fikcyjne: fikcyjne lekcje, fikcyjne matury i fikcyjne wybory. Ważne, że wszystko w terminie!

 • mark6

  Oceniono 31 razy 13

  Polityczny PROSTYTUT Gowin robi tylko to co dobre dla niego.
  Czuje pismo nosem i zaczyna myśleć o zwianiu z tonącego PiSowskiego " okrętu".
  Ta męska prostytutka już szykuje sobie stanowisko w nowym Rządzie ?

 • jojo2015

  Oceniono 28 razy 12

  Obleśni ci hejterzy pisowscy, zapewne przybyli z planety małp.

 • 1utek

  Oceniono 24 razy 12

  Są możliwe różne rozwiązania, tylko trzeba zacząć dyskutować a nie kłócić się.
  Z egzaminów ósmoklasistów można rzeczywiście wyjątkowo w tym roku zrezygnować i rekrutację do szkół średnich przeprowadzić na podstawie świadectw ukończenia szkoły. Oczywiście należałoby także rozważyć na jakich zasadach przeprowadzić klasyfikację końcową.
  Co do matur, w ostateczności mogą się odbyć nawet na przełomie sierpnia i września. Łącznie z terminami popraw. w II połowie września rekrutacje na wyższe uczelnie.
  Oczywiście, lepszym terminem byłby przełom czerwca - lipca. Wszystko zależnie od sytuacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX