Sasin zdradza szczegóły wyborów korespondencyjnych. "Chcemy, żeby głównym operatorem była poczta"

- Zaproponujemy takie rozwiązania w najbliższym czasie, które spowodują, że wybory, czyli coś, co jest konstytucyjnie w demokracji niezbędne, będą się mogły odbyć niezależnie od tego, czy się to komuś podoba czy nie - powiedział w rozmowie z RMF FM Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Jak dodał, PiS chce, by głównym operatorem podczas głosowania korespondencyjnego była Poczta Polska.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin w rozmowie z RMF FM opowiedział, jak ma wyglądać głosowanie korespondencyjne dla wszystkich obywateli, które chce przeprowadzić Prawo i Sprawiedliwość 10 maja. Decyzja w tej sprawie zapadła podczas środowego posiedzenia władz partii w siedzibie przy ulicy Nowogrodzkiej. PiS chce wprowadzić do ustawy poprawkę, która ma być głosowana w Sejmie jeszcze w piątek 3 kwietnia.

Sasin o szczegółach wyborów korespondencyjnych. 

Sasin potwierdził, że głosowanie korespondencyjne odbędzie się wyłącznie listownie, z całkowitym pominięciem lokali wyborczych. Nie będzie możliwości wrzucania głosów do urn. - Ono [głosowanie korespondencyjne - red.] będzie najbezpieczniejsze, a jednocześnie łatwiejsze do zorganizowania niż dwutorowe głosowanie - powiedział Sasin w RMF FM.

Na pytanie, gdzie wyborcy będą zanosili głosy i jak będzie wyglądała cała procedura, odparł:

Pracujemy nad tym modelem w tej chwili. Będzie wydane specjalnie rozporządzenie w tej sprawie, ale oczywiście wcześniej będziemy również to  komunikować. Od wczoraj bardzo intensywnie przygotowujemy ten model głosowania
Zaproponujemy takie rozwiązania w najbliższym czasie, które spowodują, że wybory, czyli coś co jest konstytucyjnie w demokracji niezbędne, będą się mogły odbyć niezależnie od tego, czy się to komuś podoba czy nie.

Jak dodał, na razie nie ma decyzji, że głosy miałyby być zanoszone np. na komisariaty policji. - Chcemy, żeby głównym operatorem, który te wybory przeprowadzi była Poczta Polska - stwierdził.

Sasin zaznaczył, że nawet, jeśli ustawa dotycząca głosowania korespondencyjnego zostanie na 30 dni zatrzymana przez Senat, to PiS i tak zdoła je przeprowadzić i zorganizować (nawet wtedy, gdy ponownie trafi ono do Sejmu dopiero 4 lub 5 maja). - W związku z czym my już prowadzimy prace nad zorganizowaniem systemu głosowania korespondencyjnego i będziemy gotowi na to, żeby rozszerzyć to również na pozostałe osoby - mówił.

Na pytanie, co z samorządami, których niektórzy przedstawiciele już teraz wyraźnie zadeklarowali, że nie zgodzą się na przeprowadzenie wyborów w czasie epidemii, odpowiedział:

To oznacza, że część samorządów wypowiedziała posłuszeństwo państwu i obowiązującemu prawu - konstytucji. (...) Ten model głosowania, który chcemy zorganizować, czyli głosowanie korespondencyjne, może się odbyć bez udziału samorządów

- powiedział.

Sasin stwierdził także, że głosowanie korespondencyjne z pewnością będzie trwało dłużej, niż standardowe. Poinformował, że wszelkie szczegóły dotyczące przebiegu wyborów 10 maja znajdą się w ustawie.

Więcej o:
Komentarze (338)
Sasin zdradza szczegóły wyborów korespondencyjnych. "Chcemy, żeby głównym operatorem była poczta"
Zaloguj się
 • lilicziczi

  Oceniono 61 razy 61

  Świetny pomysł. Byłam ostatnio na poczcie, bo musiałam (terminy urzędowe). Stałam godzinę - poczta działa na pół gwizdka, bo wielu pracowników opiekuje się dziećmi.

 • fakiba

  Oceniono 44 razy 40

  Sasin ty to możesz sobie chcieć , gorzej z pocztowcami , oni mówią NIE , i co zrobisz ?

 • mava

  Oceniono 43 razy 39

  a co z "głosujacymi" na kwarantannie? oni zostana pozbawieni praw obywatelskich, pissuarski jełopie ?

 • geniusz25

  Oceniono 35 razy 35

  Sasin ty już lot do Smoleńska organizowałeś 96 ofiar , a teraz ile będzie ?

 • siwywaldi

  Oceniono 31 razy 29

  Yebnij się w łeb gościu.
  Patrzę przez okno i widzę, że przed moim urzędem pocztowym na warszawskim Ursynowie, od rana stoi ogonek, oscylujący pomiędzy 15 a 20 osobami.
  A listonosza nie widziałem od pół roku, bo jedyne co robi, to raz w tygodniu wrzuca do skrzynek listy zwykłe, ulotki i awiza.

 • 99venus

  Oceniono 30 razy 26

  Panie Sasin-uprzejmie informuję,że 10 maja br żadnych wyborów nie będzie.
  Zdrowy rozsądek.

 • pyss_na_pis

  Oceniono 28 razy 24

  Sasin był organizatorem lotu do Smoleńska też przed wyborami prezydenckimi i wiemy jak to się skończyło. Czy nie lepiej dla wszystkich, żeby dupa został namaszczony bez tej farsy wyborczej żoliborskiego wariata?

 • lewicki01

  Oceniono 22 razy 20

  Ten facet miał już nie jeden trefny pomysł. Tak było z proponowanymi okręgami wyborczymi w gminach okalających Warszawę. Myśliwy co wymyśli to strzela. Do tarczy kroplówkowej się nadaje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX