Shenzhen pierwszym chińskim miastem z zakazem jedzenia psów i kotów. Nadal wolno delektować się np. żółwiami

Shenzhen jest pierwszym chińskim miastem, w którym wprowadzony został zakaz sprzedaży i spożywania mięsa psów oraz kotów. Nowe prawo wejdzie w życie od 1 maja.
Zobacz wideo Koronawirus rozlał się po świecie, a Chiny spieszą z pomocą. W co gra Xi Jinping? [OKO NA ŚWIAT]

Jak podaje BBC nowe rozporządzenie pojawiło się w wyniku epidemii koronawirusa. Ogniskiem zakażeń miał być targ w Wuhan, w którym sprzedawano mięso dzikich zwierząt np. węży czy nietoperzy. W lutym "South China Morning Post" poinformował o wprowadzeniu przez chińskie władze nowego prawa, na podstawie którego zakazano jedzenia dzikich zwierząt i handlu nimi. Ustawa weszła w życie w trybie natychmiastowym, jednak po protestach została zmieniona. Z listy wykreślone zostały żółwie i żaby, które mogą nadal mogą być spożywane w Chinach.  

W Shenzhen zakazano jedzenia psów i kotów. W Chinach rocznie zabijanych jest 14 mln tych zwierząt

Władze miasta Shenzhen postanowiły pójść o krok dalej i rozszerzyć zakaz także o mięso psów i kotów. Nowe przepisy wejdą w życie 1 maja. - Psy i koty jako zwierzęta domowe nawiązały znacznie bliższe relacje z ludźmi, niż jakiekolwiek inne zwierzęta. Zakaz konsumpcji psów i kotów oraz innych zwierząt domowych jest powszechną praktyką w krajach rozwiniętych, ale też w bliskim nam kulturowo Hongkongu i na Tajwanie - powiedziały władze miasta Shenzhen argumentując wprowadzenie zakazu. Obostrzenia mają także "odpowiadać na potrzeby i ducha cywilizacji człowieka". 

Decyzję chińskiego miasta pochwaliła organizacja Humane Society International, która zajmuje się ochroną życia i praw zwierząt na całym świecie. - To naprawdę może być przełomowy moment dążący do zniesienia brutalnego handlu zwierzętami. W Chinach z tego powodu rocznie zabijanych jest około 10 milionów psów i 4 miliony kotów - powiedział dr Peter Li, specjalista ds. kontaktów HSI z Chinami. Doktor Li powiedział, że większość Chińczyków deklaruje, że nigdy nie jadła mięsa psów lub kotów i nigdy nie chce tego spróbować.

Jak zauważa BBC decyzja o zakazie jedzenia psów i kotów w Shenzhen zbiegła się w czasie z decyzją władz Chin, gdzie do leczenia koronawirusa zatwierdzono stosowanie kwasu żółciowego niedźwiedzi. Płyny trawienne tych zwierząt od lat stosowane są w tradycyjnej chińskiej medycynie. Pobierana jest z żywych niedźwiedzi, które przebywają w niewoli. Oczywiście żadne badania nie potwierdziły, by kwasy żółciowe miały wpływ na leczenie jakiejkolwiek choroby, w tym koronawirusa. - W ogóle nie powinniśmy wprowadzać terapii produktami odzwierzęcymi, takimi jak kwas żółciowy niedźwiedzia, a zwłaszcza w leczeniu koronawirusa, który prawdopodobnie wziął się z dzikiej przyrody - powiedział rzecznik fundacji Animals Asia Brian Daly.

Więcej o:
Komentarze (132)
Shenzhen pierwszym chińskim miastem z zakazem jedzenia psów i kotów. Nadal wolno delektować się np. żółwiami
Zaloguj się
 • malepifko

  Oceniono 35 razy 17

  Chiny właśnie zjadły podstępem cały świat, doprowadzając światowe gospodarki do recesji, a ludzi do głodu. Zobaczycie co się będzie działo za pół roku. Szczególnie w Polsce, gdzie przez przedwyborcze rozdawnictwo rządzących, państwo ogłosi bankructwo.

 • remoteisland

  Oceniono 12 razy 12

  Kiedyś znajomy Chińczyk z Singapuru mówił mi, że jego rodacy z Chin tzw. kontynentalnych jedzą wszystko co pływa, lata i porusza się po ziemi z wyjątkiem U-botów, B 52 i czołgów.

 • true_lysander

  Oceniono 10 razy 10

  A nietoperze nadal można...

 • wissenwertes

  Oceniono 10 razy 8

  Róża czerwono, biało kwitnie bez,
  Nikt z nas nie pęka, chociaż krucho jest.
  Wzgórza przejdziemy wodą popijemy,
  kuchnie polowe diabli wiedzą gdzie,
  kto by się martwił, że na drodze kurz
  i śnieg i deszcz to znamy już,
  wzgórza przejdziemy wodą popijemy,
  woda po pisie ma jak wino smak
  Róża czerwono biało kwitnie bez
  dojdziesz bracie choć krucho jest.

 • misio-kicio

  Oceniono 6 razy 6

  A szczury? Ten żółtek, który padł na hanta-wirusa parę dni temu, zeżarł szczura. Ja rozumiem, że miał smak akurat na szczura, ale musiał go jeść na surowo?

 • yokoono23

  Oceniono 10 razy 6

  Musiało dojsć do swiatowego kataklizmu aby zaczęli postrzegać że kanibalizm na braciach mniejszych może prowadzić do wybuchu zarazy.

 • radon13

  Oceniono 8 razy 6

  A łuskowce , łaskuny i nietoperze ?

 • metaxo

  Oceniono 14 razy 6

  Chińskie gó...jady.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX