"Tych telefonów s± tysi±ce". Domowa izolacja koszmarem dla dzieci do¶wiadczaj±cych przemocy
Konsultanci ogólnopolskiego Telefonu Zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111) alarmują, że w czasie epidemii koronawirusa odbierają tysiące telefonów od osób, które są ofiarami przemocy domowej. Na ich maile przychodzi też dwa razy więcej wiadomości tekstowych - wszystko dlatego, że dzieci nie mogą się już odosobnić od swoich sprawców, by poprosić o pomoc. Od początku miesiąca są odseparowane od rówieśników i kolegów ze szko³y, a teraz - zgodnie z wprowadzonym przez rz±d rozporządzeniem - nie mogą nawet na chwilę opuścić domu.
Izolacja domowa koszmarem dla dzieci. "Trudniej rozmawiać o problemach, kiedy za ścianą jest rodzic"
"W czasie epidemii konsultanci Telefonu otrzymują aż dwa razy więcej wiadomości mailowych od dzieci. Znacznie trudniej jest rozmawiać o swoich problemach, kiedy za ścianą jest rodzic, kiedy domownicy słyszą, o czym dziecko mówi. Często to są wiadomości od dzieci i nastolatków, które mieszkają w rodzinach wielodzietnych, albo w kawalerkach" - wskazują przedstawiciele Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Na początku marca Telefon Zaufania zaczął działać przez całą dobę - m.in. właśnie po to, by dzieci mogły skontaktować się z konsultantami o każdej porze, także w nocy, która jest dla wielu jedyną szansą na wykonanie telefonu. - Rozmawiam z dziećmi od wielu lat. Od zawsze mówiły mi, że chciałyby dzwonić do nas nocą. Wtedy można spokojnie rozmawiać - opisywała na początku miesiąca Paula Włodarczyk, koordynatorka telefonu wsparcia.
Teraz sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Przedstawiciele Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wskazują, że rozporządzenie zakazujące dzieciom poniżej 18. roku życia wychodzenia z domów bez opieki dorosłego godzi w ich prawa.
Takie rozwiązanie - ogłoszone przez premiera Mateusza Morawieckiego - budzi nasz ZDECYDOWANY sprzeciw; przedmiotowo traktuje i dyskryminuje dzieci i młodzież, w szczególny sposób ograniczając im wolność
Rozumiemy i zgadzamy się, że obecna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. Dobrym kierunkiem w dobie epidemii jest wprowadzony zakaz zgromadzeń i powinien być bezwzględnie przestrzegany przez wszystkich obywateli, niezależnie od wieku. Jednak dla wielu młodych ludzi oznacza to nieopuszczanie domu w ogóle
- alarmują.
I dodają, że całkowita izolacja to "dramat dla tysięcy dzieci, które każdego dnia doświadczają przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej". "Brak jakiejkolwiek możliwości samodzielnego opuszczenia miejsca zamieszkania praktycznie odcina je od możliwości pomocy" - wskazują.
O jakiej treści są zgłoszenia odbierane przez konsultantów? - Tych telefonów są tysiące od dzieci z całej Polski, które mówią właśnie o tym, że w domu nie da się wytrzymać, że to jest najgorszy czas w ich życiu - mówiła Paula Włodarczyk z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w rozmowie z TVN24. Jak dodała, dzieci piszą do konsultantów o swoich myślach samobójczych i towarzyszącym im obniżonym nastroju. Oprócz nasilonych problemów w domu, stresują się także epidemią koronawirusa i boją się, że nie uda im się zaliczyć egzaminów w trybie zdalnym.
W marcu konsultanci Telefonu Zaufania odebrali 5239 telefonów i 1145 wiadomości. 76 razy interweniowano w skrajnie niebezpiecznych przypadkach zagrożenia zdrowia i życia. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do premiera Morawieckiego o cofnięcie rozporządzenia, które zakazuje dzieciom poniżej 18. roku życia z domów. Z wnioskiem o monitorowanie sytuacji zwrócił się także do minister rodziny Rzecznik Praw Obywatelskich.
Liczba przypadków przemocy domowej w warunkach izolacji wzrosła też w ostatnim czasie w Australii, Hiszpanii, Chinach, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii czy Francji - podaje EURACTIV. Niektóre z europejskich krajów wypracowały sposoby, by pomóc osobom, które podczas kwarantanny doświadczają przemocy domowej. Hiszpański rząd gwarantuje ofiarom przemocy alternatywne miejsce pobytu podczas kwarantanny, a rząd Wielkiej Brytanii informuje, że w sytuacji bezpośredniego zagrożenia ofiary przemocy domowej mogą złamać zasady kwarantanny i opuścić dom. Na dodatkową walkę z przemocą domową przeznaczono na Wyspach 1,6 mld funtów.
-
Pogoda. "Bestia ze Wschodu" tym razem zawita do Polski? Temperatura mo¿e spa¶æ do minus 30 stopni
-
£ód¼. Zabójstwo na placu zabaw. Policja zatrzyma³a podejrzanego pod Warszaw±
-
Kary dla uczestników mszy w intencji Jadwigi Kaczyñskiej? Sanepid: Na decyzjê mamy 14 dni
-
¯yczenia na Dzieñ Babci 2021. Najlepsze wierszyki i rymowanki dla babci
-
Konin. 35-latek skazany na wiêzienie za pomoc w przerwaniu ci±¿y. Kupi³ nastoletniej partnerce leki poronne
- ¦l±sk. Celowo przejecha³ psa, krzycza³ "k****, wstañ". S±d zaostrzy³ wyrok: Cztery lata wiêzienia
- Bix Aliu bêdzie tymczasowym ambasadorem USA w Polsce, zast±pi³ Mosbacher. "Polska jest mi bliska"
- Od pi±tku osoby powy¿ej 70. roku ¿ycia mog± zarejestrowaæ siê na szczepienie przeciw COVID-19
- Bêd± zmiany dotycz±ce dorêczania odpisów aktów oskar¿enia? Pomys³ "mo¿e uderzaæ w prawo do obrony"
- Sonda¿. Coraz wiêcej Polaków chce siê zaszczepiæ przeciw COVID-19