Piotr Müller: Kwiecień do łatwych miesięcy należeć nie będzie. Możliwe nowe obostrzenia przed Wielkanocą

Rzecznik rządu Piotr Müller nie wyklucza, że przed świętami wielkanocnymi zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia dotyczące przemieszczania się. Będzie to jednak zależało od dalszego rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce.

- Codziennie spotyka się rządowy zespół zarządzania kryzysowego, który ocenia obecną sytuację epidemiczną w kraju i podejmuje decyzje kierunkowe co do zaostrzania aktualnych obostrzeń lub - mam nadzieję - w najbliższych tygodniach powoli też zmniejszania tych ograniczeń - powiedział  Piotr Müller podczas wywiadu dla radiowej Jedynki

Zapytany o to, czy rząd wprowadzi kolejne ograniczenia przed świętami wielkanocnymi, rzecznik rządu stwierdził, że nie może tego wykluczyć.

- Jeśli krzywa zachorowań będzie się spłaszczała w najbliższych dniach, to byłaby pozytywna informacja, sugerująca, że przebieg epidemii w Polsce jest łagodniejszy niż w Europie Zachodniej. Poczekajmy jeszcze kilka dni, wtedy będzie można wyciągać wnioski - powiedział Piotr Müller, zaznaczając, że powinniśmy być przygotowani na znaczny wzrost liczby zakażeń. 

Zobacz wideo Co z terminem wyborów? Pytamy ministra Wosia

Rzecznik rządu o głosowaniu korespondencyjnym: Pod kątem technicznym jest to wykonalne

Piotr Müller mówił także o ewentualnym przeprowadzeniu majowych wyborów prezydenckich. Stwierdził, że "celem polskiego rządu jest zabezpieczyć takie środki, aby wybory mogły odbywać się w sposób bezpieczny".

- Stąd inicjatywa wyborów korespondencyjnych, analogicznych do tego, jak wyglądała druga tura wyborów samorządowych w Bawarii, które odbyły się w ostatnich dniach - powiedział rzecznik rządu, wyjaśniając, że głosowanie korespondencyjne odbyłoby się sprawnie, dzięki dostarczeniu pakietów wyborczych pod adresy wskazane przez obywateli.

- Rejestr wyborców można zaktualizować o miejsce, gdzie miałaby się znajdować osoba, która będzie głosować. Taki proces zajmuje kilka dni, ale Poczta Polska i inne instytucje są w stanie dostarczyć, w związku z czym pod kątem technicznym jest to wykonalne, absolutnie - zapewniał Piotr Müller.

Przeczytaj też:

Więcej o: