Medycy z Polski pomagaj lekarzom z Woch. "Wlalimy w ich serca pewn nadziej"

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Midzynarodowej wysaa lekarzy do Woch. Medyczny Zesp Ratunkowy PCPM wczy si w misj Wojskowego Instytutu Medycznego w Lombardii. - Pomagamy woskim lekarzom mierzy si z koronawirusem, a jednoczenie zdobywamy dowiadczenie, ktre pozwoli nam wykorzysta je w kraju - mwi przedstawiciele fundacji.
Zobacz wideo

Michał Madeyski z Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM opowiedział o pierwszych kilkudziesięciu godzinach misji polskich lekarzy we Włoszech. - Przygotowaliśmy wszystko w taki sposób, by możliwie dobrze chronić się przed możliwością zakażenia. Wprowadziliśmy pewne procedury na terenie hotelu, w którym mieszkamy - tak, aby zminimalizować szansę przenoszenia patogenu ze szpitala do miejsca, w którym przebywamy poza pracą - wyjaśnia.

Lekarze z Polski pomagają Włochom. "Wlaliśmy w ich serca pewną nadzieję"

Madeyski opowiada, jak przyjęli ich włoscy lekarze.

Mam wrażenie patrząc na to, jak zachowywali się dzisiaj podczas rozmowy z nami koledzy i koleżanki ze szpitala, że wlaliśmy w ich serca pewną nadzieję, że nie są sami. Że jest szansa na to, żeby z wirusem wygrać. Jest szansa na to, żeby wszystko dookoła wróciło do takiej normalności, jak ją rozumieliśmy zanim zostaliśmy zmuszeni do tego, żeby wychodzić na ulicę w maskach, bo tutaj wszyscy te maski noszą

- mówi.

Celem misji Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM jest nie tylko pomoc włoskim lekarzom, ale także nauka walki z SARS-coV-2. - Naszym zadaniem przede wszystkim jest pomoc personelowi medycznemu, by uzupełnić ich możliwości, wesprzeć ich w pracy, ale też chcemy się nauczyć tego wszystkiego, czego Wosi nauczyli się przez ostatnie tygodnie, jeśli chodzi o sposoby walki z chorob i o sposoby prewencji - mówi Michał Madeyski.

Mężczyzna opisuje także, że znajdująca się na północy Włoch Lombardia została najbardziej dotknięta przez COVID-19. Do godziny 9 w czwartek 2 kwietnia we Włoszech odnotowano łącznie 110,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, z czego prawie 45 tys. z nich odnotowano właśnie w Lombardii. Z powodu COVID-19 we Włoszech zmarło ponad 13 tys. osób - najwięcej na świecie. 

(Lombardia - red.) to w tej chwili najgorsze miejsce pod względem COVID-19, jeśli chodzi o Włochy. 20 proc. tego (chorych - red.) to personel medyczny. To bardzo dużo, bo z 45 tys. to 9 tys. ludzi. Podstawowym problemem, który tutaj był, bo teraz nastąpiła pewna zmiana myślenia, to kwestia zabezpieczenia medycznego, czyli zabezpieczenia siebie jako personelu medycznego przed kontaktem z chorymi, ale też restrykcyjnego przestrzegania zasad ochrony osobistej 

- tłumaczy Madeyski. Dodaje, że w rejonie, w którym przebywa, zmieniono strategię, przenosząc opiekę nad pacjentami, którzy nie wymagają pomocy przy oddychaniu poza szpital.

Misja lekarzy z PCPM ma potrwać 10 dni.