Medycy z Polski pomagają lekarzom z Włoch. "Wlaliśmy w ich serca pewną nadzieję"

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wysłała lekarzy do Włoch. Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM włączył się w misję Wojskowego Instytutu Medycznego w Lombardii. - Pomagamy włoskim lekarzom mierzyć się z koronawirusem, a jednocześnie zdobywamy doświadczenie, które pozwoli nam wykorzystać je w kraju - mówią przedstawiciele fundacji.
Zobacz wideo

Michał Madeyski z Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM opowiedział o pierwszych kilkudziesięciu godzinach misji polskich lekarzy we Włoszech. - Przygotowaliśmy wszystko w taki sposób, by możliwie dobrze chronić się przed możliwością zakażenia. Wprowadziliśmy pewne procedury na terenie hotelu, w którym mieszkamy - tak, aby zminimalizować szansę przenoszenia patogenu ze szpitala do miejsca, w którym przebywamy poza pracą - wyjaśnia.

Lekarze z Polski pomagają Włochom. "Wlaliśmy w ich serca pewną nadzieję"

Madeyski opowiada, jak przyjęli ich włoscy lekarze.

Mam wrażenie patrząc na to, jak zachowywali się dzisiaj podczas rozmowy z nami koledzy i koleżanki ze szpitala, że wlaliśmy w ich serca pewną nadzieję, że nie są sami. Że jest szansa na to, żeby z wirusem wygrać. Jest szansa na to, żeby wszystko dookoła wróciło do takiej normalności, jak ją rozumieliśmy zanim zostaliśmy zmuszeni do tego, żeby wychodzić na ulicę w maskach, bo tutaj wszyscy te maski noszą

- mówi.

Celem misji Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM jest nie tylko pomoc włoskim lekarzom, ale także nauka walki z SARS-coV-2. - Naszym zadaniem przede wszystkim jest pomoc personelowi medycznemu, by uzupełnić ich możliwości, wesprzeć ich w pracy, ale też chcemy się nauczyć tego wszystkiego, czego Włosi nauczyli się przez ostatnie tygodnie, jeśli chodzi o sposoby walki z chorobą i o sposoby prewencji - mówi Michał Madeyski.

Mężczyzna opisuje także, że znajdująca się na północy Włoch Lombardia została najbardziej dotknięta przez COVID-19. Do godziny 9 w czwartek 2 kwietnia we Włoszech odnotowano łącznie 110,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, z czego prawie 45 tys. z nich odnotowano właśnie w Lombardii. Z powodu COVID-19 we Włoszech zmarło ponad 13 tys. osób - najwięcej na świecie. 

(Lombardia - red.) to w tej chwili najgorsze miejsce pod względem COVID-19, jeśli chodzi o Włochy. 20 proc. tego (chorych - red.) to personel medyczny. To bardzo dużo, bo z 45 tys. to 9 tys. ludzi. Podstawowym problemem, który tutaj był, bo teraz nastąpiła pewna zmiana myślenia, to kwestia zabezpieczenia medycznego, czyli zabezpieczenia siebie jako personelu medycznego przed kontaktem z chorymi, ale też restrykcyjnego przestrzegania zasad ochrony osobistej 

- tłumaczy Madeyski. Dodaje, że w rejonie, w którym przebywa, zmieniono strategię, przenosząc opiekę nad pacjentami, którzy nie wymagają pomocy przy oddychaniu poza szpital.

Misja lekarzy z PCPM ma potrwać 10 dni.

Więcej o:
Komentarze (15)
Medycy z Polski pomagają lekarzom z Włoch. "Wlaliśmy w ich serca pewną nadzieję"
Zaloguj się
 • maciek76

  Oceniono 13 razy 7

  (Nie)rząd już się chwalił, że "wysłał polskich lekarzy". I tak się robi politykę na tragedii + kilka osób spośród personelu medycznego zwolnione za krytykę niedostatków i nieprawidłowości.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 13 razy 5

  Panie marszałku, ja bez żadnego trybu - chciałbym tylko zauważyć, że coś nie tak z tym zarządzeniem dot. kas i 3 osób na jedną kasę w sklepach. Ostatnio byłem w sklepie 5 kasowym, gdzie była czynna tylko 1 kasa i mówiąc krótko, ludzie wózkami stukali sobie po dupach a kolejka miała 20 metrów, bo ta jedna kasa nie nadążała kasować .. Powinno być raczej tak - 3 osoby na każdą CZYNNĄ kasę w sklepie. Dziękuję panie zmurszałku.

 • obeznany

  Oceniono 18 razy 4

  A tymczasem w bolszewickiej wolsce ich koledzy wylatują z pracy za mówienie prawdy o warunkach pracy nie potwierdzającego oficjalnej linii propagandy sukcesu.

 • byann

  Oceniono 5 razy 3

  To akcja czysto propagandowa. Chcemy aby Włosi wsparli nas w UE.

 • bling.bling

  Oceniono 3 razy 1

  Prywatna inicjatywa prywatnej fundacji. Rządowe instytucje skapitulowały.

 • marcin232

  Oceniono 10 razy 0

  ..W Polsce zrobionych testow 55800
  2633 potwiedzonych zarazonych
  45 ofiar.
  W Czechach zrobionych testow 60990
  3604 potwierdzonych zarazonych
  40 ofiar.

 • rascal76

  Oceniono 5 razy -3

  Madeyski. Przyjechaliście i wlaliście w ich serca optymizm. Człowieku. Oni codziennie widzą setki zmarłych. Oni do Ciebie uśmiechają się z litości i może, bo tak szef kazał?

 • b9b9b9

  Oceniono 6 razy -4

  No ale u Włochów też chcecie specjalych zabezpieczeń dla swoich rodzin oraz prawa do wypowiedzi swoich konsultantów medycznych, czy aż tak poje...ło wam się w głowach tylko i wyłącznie tu, w Polsce?

 • bratjolki

  Oceniono 8 razy -4

  Ohydna propaganda I żerowanie narodu Włoskiego !!
  Pozdrówcie kolesiów od Putina co sie tam "poświęcają"
  Ameryka pokazuje drogę !
  Zsmknęli swoje siedem baz USArmy we Włoszech. Nie wychodzą. Nie zawracają głowy respiratorami. Nie przesxkadzają.
  TAK się zachowują sojusznicy!
  A nie bohaterszczyzna słowiańska.
  Stay safe!
  USA!
  USA!
  USA!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX