Katowice: Abp Wiktor Skworc prosi księży o przekazanie jałmużny postnej na zakup respiratorów

Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc wystosował zarządzenie dotyczące jałmużny postnej. Duchowny poprosił księży, by pieniądze zebrane podczas Mszy Krzyżma Świętego przeznaczyć na doposażenie szpitali.

Zgodnie z tradycją podczas Mszy Krzyżma Świętego, podczas której biskup błogosławi oleje dla chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo, duchowieństwo archidiecezji katowickiej przeznacza ofiary na konkretny cel. W tym roku arcybiskup Wiktor Skworc zaapelował, by księża przekazali pieniądze na walkę z epidemią koronawirusa. Duchowny polecił zakup respiratorów lub środków ochronnych dla Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego w Tychach (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach) i Szpitala świętego Józefa w Mikołowie.

Arcybiskup Wiktor Skworc prosi księży o przekazanie jałmużny postnej szpitalom

- Arcybiskup Wiktor Skworc prosi wszystkich kapłanów archidiecezji (proboszczów, administratorów, katechetów, wikariuszy, rezydentów, pracowników naukowych, emerytów - z wyłączeniem kapłanów chorych i misjonarzy), o złożenie jałmużny postnej w minimalnej wysokości 500 złotych. Do ofiar na rzecz zakupu respiratorów można również zaprosić wiernych archidiecezji za pośrednictwem stron internetowych - powiedział rzecznik arcybiskupa ksiądz Tomasz Wojtal.

Zobacz wideo Woś o przebiegu choroby: Z leczenia domowego trafiłem do szpitala

Msza Krzyżma Świętego odprawiana jest w południe w Wielki Czwartek (9 kwietnia). Zgodnie z zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski msza ma odbyć się w gronie najbliższych współpracowników biskupa. Biskup może jednak zezwolić na odprawienie drugiej mszy w kościołach i kaplicach w godzinach wieczornych lub rannych.

Wcześniej z podobną inicjatywą wyszedł metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś. Podczas mszy świętej transmitowanej przez internet duchowny przeczytał apel doktora Pawła Czekalskiego, prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi o pomoc w zakupie respiratorów dla szpitala. Po tym apelu Archidiecezja Łódzka przekazała placówce pieniądze na zakup dwóch respiratorów i opublikowała na swojej stronie numer konta, na które wierni mogli przekazywać swoje datki. Po czterech dniach arcybiskup Grzegorz Ryś powiedział, że na wsparcie szpitali przekazano już prawie milion złotych.

Więcej o:
Komentarze (50)
Katowice: Abp Wiktor Skworc prosi księży o przekazanie jałmużny postnej na zakup respiratorów dla szpitali
Zaloguj się
 • zaginiony_palik

  Oceniono 18 razy 14

  Głupio byłoby podłączyć się do respiratora kupionego przez WOŚP

 • agaton.tona

  Oceniono 19 razy 13

  jałmużna? A może tak przewietrzyć Caritas, pałac Biskupi opróżnić i zaadoptować na szpital ,
  zrezygnować z limuzyn i " panteonów "

 • barakuda62

  Oceniono 14 razy 12

  To można pochwalić, ale jest taki przemyski arcyłotr co każe klechom połowę forsy oddawać bo kuria biednieje to też pewnie na respiratory zbiera😂

 • astarczewski

  Oceniono 11 razy 9

  Przekaż najpierw pierścień sku...synu!!!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 13 razy 9

  msza Krzyżma Świętego, podczas której biskup błogosławi oleje dla chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo...
  skoro biskup poświecił oleje dla chorych to gdybyśmy byli konsekwentni w w tym katolickim szaleństwie, żadne respiratory nie są już potrzebne a leczy owo oleum? aż taka mala wiarę macie polscy katolicy? czyżby modlitwy, oleje i pokuta nie leczyły korona-wirusa?

 • jabo23

  Oceniono 12 razy 8

  A ile z tej jałmużny na respiratory przytuli pan arcybiskup dla siebie?

 • polsilver100

  Oceniono 12 razy 8

  Trzeba ten bandycki system oszołomów zlikwidować, będzie na szpitale, sprzęt a niena figurki, obrazy itd. Niech koorwa ten ich Bóg w końcu pomoże

 • przyzwyczajony

  Oceniono 8 razy 8

  A w Przemyślu arcybiskup zaapelował, żeby księża przekazali pieniądze dla niego.

 • kuba161048

  Oceniono 13 razy 7

  Spieprzaj dziadu .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX