Katowice: Abp Wiktor Skworc prosi księży o przekazanie jałmużny postnej na zakup respiratorów

Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc wystosował zarządzenie dotyczące jałmużny postnej. Duchowny poprosił księży, by pieniądze zebrane podczas Mszy Krzyżma Świętego przeznaczyć na doposażenie szpitali.

Zgodnie z tradycją podczas Mszy Krzyżma Świętego, podczas której biskup błogosławi oleje dla chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo, duchowieństwo archidiecezji katowickiej przeznacza ofiary na konkretny cel. W tym roku arcybiskup Wiktor Skworc zaapelował, by księża przekazali pieniądze na walkę z epidemią koronawirusa. Duchowny polecił zakup respiratorów lub środków ochronnych dla Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego w Tychach (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach) i Szpitala świętego Józefa w Mikołowie.

Arcybiskup Wiktor Skworc prosi księży o przekazanie jałmużny postnej szpitalom

- Arcybiskup Wiktor Skworc prosi wszystkich kapłanów archidiecezji (proboszczów, administratorów, katechetów, wikariuszy, rezydentów, pracowników naukowych, emerytów - z wyłączeniem kapłanów chorych i misjonarzy), o złożenie jałmużny postnej w minimalnej wysokości 500 złotych. Do ofiar na rzecz zakupu respiratorów można również zaprosić wiernych archidiecezji za pośrednictwem stron internetowych - powiedział rzecznik arcybiskupa ksiądz Tomasz Wojtal.

Zobacz wideo Woś o przebiegu choroby: Z leczenia domowego trafiłem do szpitala

Msza Krzyżma Świętego odprawiana jest w południe w Wielki Czwartek (9 kwietnia). Zgodnie z zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski msza ma odbyć się w gronie najbliższych współpracowników biskupa. Biskup może jednak zezwolić na odprawienie drugiej mszy w kościołach i kaplicach w godzinach wieczornych lub rannych.

Wcześniej z podobną inicjatywą wyszedł metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś. Podczas mszy świętej transmitowanej przez internet duchowny przeczytał apel doktora Pawła Czekalskiego, prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi o pomoc w zakupie respiratorów dla szpitala. Po tym apelu Archidiecezja Łódzka przekazała placówce pieniądze na zakup dwóch respiratorów i opublikowała na swojej stronie numer konta, na które wierni mogli przekazywać swoje datki. Po czterech dniach arcybiskup Grzegorz Ryś powiedział, że na wsparcie szpitali przekazano już prawie milion złotych.

Więcej o: