Rząd zmienił zdanie w sprawie mszy. Od Wielkiej Niedzieli kilkadziesiąt osób w kościele

W związku z epidemią koronawirusa w Polsce rząd wprowadza kolejne zasady, które mają pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się SARS-coV-2. Wśród nich znalazło się ograniczenie do pięciu liczby osób, które mogą uczestniczyć we mszy. Rząd postanowił jednak zwiększyć tę liczbę -dziesięciokrotnie.
Zobacz wideo

Podczas wtorkowej konferencji Mateusz Morawiecki ogłosił nowe restrykcje obowiązujące w związku z epidemią koronawirusa. Wprowadzono m.in. zakaz korzystania z parków, zakaz samodzielnego wychodzenia z domu dla osób niepełnoletnich, obowiązek zachowania dwóch metrów od innych osób w przestrzeni publicznej, godziny dla seniorów w sklepach (10–12) czy ograniczenie liczby klientów do trzech osób na jedną kasę. Wszystko w jednym celu: by powstrzymać rozprzestrzeniającą się w Polsce epidemię wywołaną przez SARS-coV-2.

Rząd zmienił zdanie ws. mszy. Od Wielkiej Niedzieli kilkadziesiąt osób w kościele

W rozporządzeniu Rady Ministrów z 31 marca 2020 roku można jednak znaleźć zapisy sprzeczne z tą ideą. Chodzi o zwiększenie liczby osób, które mogą uczestniczyć w obrzędach religijnych. Przypomnijmy, że zaledwie tydzień wcześniej rząd wprowadził ograniczenia dotyczące mszy, ślubów i pogrzebów. Zgodnie z tymi zasadami mogło w nich uczestniczyć jedynie pięć osób, wyłączając kapłanów czy pracowników zakładów pogrzebowych. Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił wtedy, że są one „niezbędne”.

Tydzień później PiS najwyraźniej zmienił zdanie - zgodnie z nowym rozporządzeniem wspomniane ograniczenia obowiązują tylko do 11 kwietnia. Od kolejnego dnia, czyli od 12 kwietnia - Wielkiej Niedzieli - przepisy ulegają zmianie. Od tego dnia we mszy jednocześnie będzie mogło uczestniczyć aż 50 osób, tym razem włączając w to księży lub pracowników domów pogrzebowych, czyli aż 10 razy więcej osób.

"Ograniczenia (...) polegają na obowiązku zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby dokonujące pochowania lub osoby zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu - w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania"

- brzmi fragment rozporządzenia.

Zmiany, wprowadzone na okres do odwołania, przypadają na okres Wielkanocy - najważniejszego święta chrześcijańskiego, gdy obchodzone jest zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Niedzielę Wielkanocną każdy katolik musi uczestniczyć we mszy - inaczej naraża się na grzech ciężki, chyba że biskup udzieli mu dyspensy.

Decyzja ta przeczy też słowom przedstawicieli rządu i ekspertów, którzy regularnie ostrzegają, że szczyt epidemii w Polsce jest dopiero przed nami. Jest ona także sprzeczna z zapewnieniami, że społeczna izolacja jest najważniejszym orężem w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Pierwszy przypadek SARS-coV-2 w naszym kraju odnotowano 4 marca. Obecnie w Polsce jest 2554 zakażonych. Zmarły 43 osoby.

Więcej o:
Komentarze (1245)
Koronawirus. Rząd zmienił zdanie ws. mszy. Od Wielkiej Niedzieli kilkadziesiąt osób w kościele
Zaloguj się
 • zwyczajny_suweren

  Oceniono 350 razy 342

  Z własną żoną 2m na pustej przestrzeni, do lasu nie wolno, ale już w kościółku można zarazić 50 osób, nie ma sprawy.

 • aeromonas

  Oceniono 293 razy 271

  Super. Nastąpi samoeliminacja religijnych fanatyków. Proponuję zamknąć ich w tych kościołach na dłużej, żeby nie zarażali normalnych ludzi.

 • realistas

  Oceniono 256 razy 250

  Czyli do sklepu po 5 osób bo zagrożenie, a do kościoła po 50 bo zagrożenia nie ma.

 • rasta-mw

  Oceniono 230 razy 228

  To nie decyzja rządu tylko kościoła, który rozkazał rządowi złagodzić restrykcje.

 • 1147pp

  Oceniono 171 razy 161

  I bardzo dobrze, słuszną ma linię nasza władza. Osobiście byłbym za zniesieniem wszelkich ograniczeń w kościele. Może to spowodowałoby podniesienie IQ społeczeństwa.

 • 1moja

  Oceniono 159 razy 155

  "...Rząd zmienił zdanie w sprawie mszy..."
  A szef parti PiS podjal uchwale z okazji 10-cio lecia.
  Lech Kaczynski w 2010 spieszac sie na wybory zabil 96 a w 2020 Jaroslaw Kaczynski chce pobic ten wynik.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 153 razy 149

  już to pisałem ale powtórzę, jedna z zalet korona-wirusa jest pokazanie prawdziwej twarzy KK w Polsce, jego chciwości, zakłamania i prawdziwego oblicza okupanta nieliczącego się z realiami kraju i jego potrzebami, który jedyne co potrafi to żerowanie na naiwności ludzkiej

 • izopropanol

  Oceniono 111 razy 109

  No i wuj....To ja siedze w domu, zęby zaciskam przy kolejnych obostrzeniach chociaż firma mi powoli idzie z torbami ...A tu bęc...W imię durnych zabobonów zorganizujmy sobie korona party po kościołach i na pocztach.. Ja pierdykam ..............Ludzie, czy tu jeszcze jest ktoś normalny ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX