RMF FM: Jest decyzja PiS po naradzie na Nowogrodzkiej. Wybory tylko korespondencyjne, "bat" na samorządy

Głosowanie 10 maja ma być tylko korespondencyjne, a wszystkie lokale wyborcze będą zamknięte - wynika z ustaleń RMF FM. Dziennikarze stacji dowiedzieli się, że Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić projekt ustawy, która w piątek ma być procedowana w Sejmie.

PiS chce, aby wybory prezydenckie 10 maja odbyły się w całości korespondencyjnie, z pominięciem głosowania w lokalach wyborczych. "PiS złoży poprawkę do swojego projektu kodeksu wyborczego" - informuje dziennikarz stacji, Patryk Michalski. 

Nieoficjalnie: PiS chce przeprowadzić "wybory kopertowe". Pierwsza taka sytuacja w historii

Jak ustaliło RMF FM, PiS chce, żeby wybory prezydenckie 10 maja odbyły się wyłącznie listownie, a system głosowania korespondencyjnego już jest w przygotowaniu. Decyzja o przeprowadzeniu wyborów "kopertowych" miała zapaść podczas wczorajszej narady kierownictwa partii, do której doszło przy siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Wcześniej wiadomo było, że w sprawie głosowania korespondencyjnego w piątek 3 kwietnia zbierze się Sejm.

PiS przygotowuje też "bat na samorządy", które nie będą chciały się zastosować do nowej formuły przeprowadzenia wyborów w poszczególnych miastach - donosi RMF FM.  Projekt PiS ma zakładać, że jeśli samorządy będą odmawiać organizacji wyborów, to w poszczególnych miastach, gminach będą się one mogły odbyć z pominięciem samorządów.

Jeśli scenariusz się potwierdzi, byłyby to pierwsze takie wybory w historii - z zamkniętymi lokalami wyborczymi, bez urn wyborczych. "Według wcześniejszych zapowiedzi karty do głosowania zostaną rozdane za pośrednictwem skrzynek na listy, bez sprawdzania tożsamości osób odbierających i bez potwierdzenia odbioru" - pisze Bertold Kittel z TVN 24.

Więcej o:
Komentarze (1521)
RMF FM: Wybory 10 maja tylko korespondencyjne, PiS złoży poprawkę. "Czekają nas wybory kopertowe"
Zaloguj się
 • cadima1946

  Oceniono 335 razy 321

  No to Pis juz dzisiaj moze policzyc glosy i oglosic zwyciestwo. Bedzie i tanio i bezpiecznie.

 • hiperon59b

  Oceniono 213 razy 201

  Po co ta cała zabawa wystarczy złożyć poprawkę, że prezydenta wyznaczy Prezes, Słońce Żoliborza, Ukochany Zbawca Narodu.

 • maciejwscieklica

  Oceniono 153 razy 143

  brawo !
  czyli adrian juz wygrał
  i moze zabawiać nas w rikitikitak

 • hellk

  Oceniono 128 razy 122

  Panie matematyczki z tvp policza glosy:)

 • antyk63

  Oceniono 133 razy 121

  Pisiarnia po dwóch latach uznała, że jednak można głosować korespondencyjnie? A w 2017 był wielki krzyk, że w ten sposób można fałszować wyniki.
  Czyli zamiast kolejek do lokali wyborczych będą kolejki na pocztę, ale skoro poczta zarobi, więc jest w porządku. Ręce opadają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX