Lublin. Lekarze testują nową metodę leczenia koronawirusa: Chcemy zatrzymać "burzę zapalną"

Lekarze z kliniki chorób zakaźnych w Lublinie jako pierwsi w Polsce będą mogli przetestować nową metodę leczenia koronawirusa. Terapia ma na celu zapobiec rozwijaniu się u zakażonych niewydolności oddechowej.

Jak podaje "Kurier Lubelski" z nowego leczenia korzysta trzech pacjentów Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 przy ulicy Staszica w Lublinie. Zakażeni koronawirusem chorzy otrzymali pierwszą dawkę leku we wtorek, a w środę - drugą. Cała terapia składa się z dwóch iniekcji.

Szpital w Lublinie wprowadza nową metodę leczenia u trzech pacjentów zakażonych koronawirusem

Do tej pory takie leczenie zastosowano w pojedynczych oddziałach zakaźnych w Chinach i we Włoszech. - Lek działa na układ immunologiczny i blokuje pewne mechanizmy reakcji zapalnych. Mamy nadzieję, że przez to dojdzie do zatrzymania tej "burzy zapalnej", która się przetacza u pacjentów z koronawirusem i w sposób gwałtowny doprowadza do niewydolności oddechowej, która jest później przyczyną zgonu u tych osób - wyjaśnił działanie terapii dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik kliniki chorób zakaźnych SPSK1.

Zobacz wideo Nowe Miasto nad Pilicą - polskie Wuhan? „Trzy kombinezony na cały szpital” [Źródło: UWAGA! TVN/x-news]

Zakaźnicy w Lubinie w leczeniu koronawirusa u trzech pacjentów zastosowali lek, który stosowany jest na co dzień w reumatologii i hematologii. Doktor Tomasiewicz przyznał również: "W tym momencie, nie mamy czasu czekać na oficjalne stanowisko w sprawie wyników leczenia w przypadku koronawirusa, dlatego zdecydowaliśmy się je podać. Staramy się obecnie dać pacjentom wszystko, żeby uratować ich zdrowie i życie". Do tej pory lekarze z Lublina w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem włączali leki przeciwmalaryczne czy te stosowane przy zakażeniu HIV.

W województwie lubelskim do 1 kwietnia 2020 roku stwierdzono w sumie 133 przypadki zakażenia SARS-CoV-2. W regionie tym z powodu COVID-19 zmarło już 5 osób. Jak podaje "Wyborcza" lubelskie laboratorium w WSSE zaczęło wykonywać testy na obecność zakażenia koronawirusem od 6 marca. Od tego momentu sprawdzono 3504 próbki, co daje średnią ok. 250 testów na dobę. W całej Polsce liczba zakażonych wynosi już 2554 osoby, a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 43 osób. 

Więcej o:
Komentarze (49)
Lublin. Lekarze testują nową metodę leczenia koronawirusa: Mamy nadzieję na zatrzymanie "burzy zapalnej"
Zaloguj się
 • laik404

  Oceniono 47 razy 43

  Brawa dla lekarzy i ogólnie dla ludzi odważnych!

  Zwłaszcza teraz, gdy rządzą tchórzliwe miernoty, kulące się przed jednym małym, mściwym, szczerbatym konusem...

 • niktwazny126

  Oceniono 31 razy 29

  Podczas gdy lekarze i pozostały personel walczą z wirusem, resztkami sił, choć to dopiero początek, rząd nie ma z tym problemu. Na Nowogrodzkiej zapadają najdonioślejsze na okres pandemii decyzje. Ciekawe czy nadprezes ma świadomość, że podczas wyborów lekarze, ich rodziny, pacjenci, ratownicy, pielęgniarki..... podziękują za wsparcie i troskę?

 • jael53

  Oceniono 17 razy 17

  Lekarze, pielęgniarki i ratownicy mają pracować, ile sił i jeszcze więcej. I siedzieć cicho, żeby nie stracić pracy. I jeszcze w tych warunkach myśleć.
  Nawiasem - nadal część białego personelu pracuje na "samozatrudnieniu" (to gdyby ktoś się kiedyś oburzał, dlaczego lekarz czy pielęgniarka raz jest w szpitalu, raz w przychodni, a innym razem w domu opieki).

 • gazetatodno

  Oceniono 19 razy 13

  lekarze walczą o nasze życie, a mlaskacz konus walczy żebyśmy się pochorowali

 • jeak

  Oceniono 12 razy 12

  I to jest właściwy kierunek, za wszelką cenę nie dopuścić do stanu krytycznego u pacjenta.

 • konsulhonorowypernambuco

  Oceniono 4 razy 4

  A w Nowym Mieście nad Pilicą są trzy kombinezony ochronne. Na więcej nie było, bo pieniądze poszły na na nielegalne wynagrodzenie marszałka Karczewskiego , który pracował dla idei, za 400 tysięcy?

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 4 razy 4

  Trzymam kciuki, bo "wojewódzka umieralność" wciąż na pudle.
  Trzymam kciuki, żeby wam ziobro nie powiedział kiedyś "nikt z tych państwa już nikogo nie zabije". Sądy też nie pokażą, że zero łże

 • b_fett

  Oceniono 4 razy 4

  odszczepiency ;)
  jedyna sprawdzona metoda i zgodna ze stanowiskiem epidiaskopu - na trzy zdrowaski do pieca

 • pjck

  Oceniono 6 razy 4

  I to mi się podoba "W tym momencie, nie mamy czasu czekać na oficjalne stanowisko..."
  Tak trzeba do tego podchodzić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX