Sellin o wyborach: Opozycji chodzi o wystawienie nowych kandydatów, a nie o dobro obywateli

Jarosław Sellin został zapytany o apele opozycji, by z powodu epidemii koronawirusa przełożyć wybory prezydenckie na późniejszy termin. - Opozycji chodzi o reset, nowy start, wystawienie nowych kandydatów, a nie o dobro obywateli - powiedział w radiowej Trójce.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin w Programie Trzecim Polskiego Radia był pytany o wybory prezydenckie i o to, czy powinno się je przeprowadzać 10 maja w obliczu epidemii koronawirusa. O ich przełożenie wnioskuje opozycja, która wskazuje, że przeprowadzenie głosowania w obecnej sytuacji epidemiologicznej - niezależnie, czy odbędzie się ono w formie korespondencyjnej, czy też nie - byłoby złamaniem obowiązującego prawa i konstytucji oraz wiązałoby się z narażeniem obywateli na niebezpieczeństwo. 

Czytaj też: Budka o wyborach: Każdy, kto chce przeprowadzić je 10 maja, będzie miał krew na rękach

Sellin: Demokracja ma swoje terminy, upływa kadencja prezydenta

Jarosław Sellin stwierdził, że opozycji w rzeczywistości nie zależy na obywatelach, a na tym, by po przełożeniu terminu wyborów wyłonić innego kandydata na prezydenta.

Opozycji chodzi o reset, nowy start, wystawienie nowych kandydatów, a nie o dobro obywateli
Z politycznego punktu widzenia jest czytelne, że opozycja nie ma nic ciekawego do zaoferowania, wystawiła słabych kandydatów

- powiedział.

Zapytany, czy wybory powinny się odbyć 10 maja, stwierdził: - Państwo nie powinno rezygnować ze swoich zadań i funkcji, również w takim trudnym momencie, który przeżywamy. Demokracja ma swoje terminy, upływa kadencja prezydenta (...). Od czterech i pół roku słyszę, że mój rząd wprowadza autorytaryzm, łamie praworządność, tymczasem opozycja chce, byśmy sięgali do instrumentów, które ograniczają prawa obywatelskie i chcą od Andrzeja Dudy, by jego władza trwała dłużej - powiedział.

Sellin zaznaczył też, że przeprowadzenie w Polsce głosowania korespondencyjnego dla wszystkich obywateli jest dobrym pomysłem.

Dobrze byłoby przeprowadzić je bezpiecznie. Jeśli chcemy umożliwić wszystkim Polakom nienarażanie zdrowia przez masowe przychodzenie do punktów wyborczych tylko przez głosowanie korespondencyjne, to jest właśnie dążenie do przeprowadzenia bezpiecznych wyborów

- skomentował.

Zobacz wideo Jak robić zakupy w czasie pandemii?Więcej o: