Księża z diecezji przemyskiej muszą oddać połowę przychodów. "Zamiast ratować szpitale, musimy ratować kurię"

Metropolita przemyski zarządził, by wszyscy księża z diecezji oddawali połowę swoich przychodów. Pieniądze mają być przeznaczone na utrzymanie parafii, a później też kurii. Decyzja ma być powodowana złą sytuacją finansową Archidiecezji Przemyskiej.

Jak podaje Onet archidiecezja w Przemyślu odnotowuje mniej wpłat m.in. od wiernych, którzy przekazywali datki na kościoły podczas mszy świętych. Arcybiskup Adam Szal nakazał wszystkim księżom z Archidiecezji Przemyskiej obowiązkowo przekazać połowę swoich dochodów w jednym miesiącu na swoją parafię, a w drugim miesiącu na kurię metropolitalną. Zarządzenie wysłane zostało do księży mailem.

Księża z diecezji przemyskiej oddadzą połowę swojego wynagrodzenia na kurię

- Zamiast ratować szpitale czy chorych na koronawirusa ludzi, trzeba ratować kurię biskupią. A ona od wielu lat ma się dobrze. No ale trzeba będzie zastosować się do poleceń arcybiskupa - powiedział w rozmowie z portalem jeden z duchownych. Dziennikarze potwierdzili, że takie rozporządzenie zostało wydane w trzech niezależnych źródłach.

Zobacz wideo Radykalne ograniczenia w uczestnictwie w mszach i nabożeństwach. Będzie mogło w nich brać udział maksymalnie pięć osób

Rzecznik prasowy Archidiecezji Przemyskiej początkowo nie chciał skomentować doniesień mediów, jednak później odniósł się do całej sytuacji. - W związku ze stanem epidemii i obowiązującymi przepisami państwowymi, parafie i instytucje Archidiecezji Przemyskiej mają coraz większe problemy z funkcjonowaniem, także finansowe. W związku z tym metropolita przemyski, abp Adam Szal, zwrócił się do księży diecezjalnych, aby w najbliższych dwóch miesiącach wsparli funkcjonowanie parafii, w których pracują oraz diecezji, do której należą, połową swoich miesięcznych przychodów - powiedział ksiądz Bartosz Rajnowski.

Środki z marca zostaną przekazane na bieżące wydatki, opłaty, pensje pracowników oraz działalność kościołów. Wpłaty przekazane przez księży w kwietniu trafią do Kurii Metropolitalnej i wesprą funkcjonowanie instytucji diecezjalnych.

Więcej o:
Komentarze (344)
Księża z diecezji przemyskiej muszą oddać połowę przychodów. "Zamiast ratować szpitale, musimy ratować kurię"
Zaloguj się
 • tedibear1

  Oceniono 129 razy 117

  Gdybyśmy byli innym społeczeństwem to, to stowarzyszenie pedofilów dawno by zbankrutowało.

 • jan.wyborczy

  Oceniono 53 razy 47

  To zrozumiałe, trzeba chronić swoich obywateli i agentów a nie Polaków. Przecież Polska to wielki kraj, zawsze się odradzał i znów odżyje, a wieczny Watykan trzeba wspomóc, wszak piekło bez dostaw koksu długo nie pociągnie...

 • c.t.k

  Oceniono 48 razy 42

  Odkąd sięgnę pamięcią wstecz, kurie zawsze wychodziły " na zero". Pamiętam, kiedy Dziwisz szef, prawdopodobnie najbogatszej diecezji, powiedział, że w rozliczeniu rocznym, wyszli 1 300 złotych na plus. Stojący za plecami Stasia, pomniejszy rangą klecha, wtedy się uśmiechnął. Ja też teraz się uśmiecham: mają chłopaki pomysły:))
  Teraz dopiero zacznie się strzyżenie owiec przez proboszczów.

 • siwywaldi

  Oceniono 46 razy 40

  Ciekawe, kiedy wystrzeli "inicjatywa poselska" w sprawie "tarczy antykryzysowej" dla pasibrzuchów?

 • brutalnaprawda

  Oceniono 51 razy 39

  s.k.u.r.w.y.s.y.ń.s.t.w.o ale to znany fakt od tysiącleci : dbajmy najpierw o siebie, z imieniem boga na na ustach, jakoś nam poleci...1000lat,2000lat...3000lat - wątpię

 • bogucjusz

  Oceniono 44 razy 36

  Zdychaj, czarna zarazo!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX