Koronawirus na Filipinach. Prezydent do policji i wojska o łamiących kwarantannę: Zabijcie ich

Prezydent Filipin, które jak wiele innych krajów na świecie także zmagają się z epidemią koronawirusa, w najnowszym orędziu polecił wojsku i policji, by strzelała do osób łamiących kwarantannę.
Zobacz wideo

Według danych na czwartek na godzinę ósmą rano na Filipinach z powodu koronawirusa zmarło 96 osób, a 2311 jest zakażonych. Pierwszy przypadek pojawił się tu 15 lutego. Jak w wielu innych krajach, także na Filipinach trwa wyścig z czasem o ograniczenie liczby nowych przypadków, między innymi poprzez obowiązkową kwarantannę. W środę prezydent Filipin Rodrigo Duerte podczas telewizyjnego przemówienia powiedział, że policja i wojsko będą strzelały do osób łamiących kwarantannę. Słowa Duerte, jak podaje Al Jazeera, mają być odpowiedzią na protesty mieszkańców spowodowane brakiem dostaw żywności. Do zamieszek doszło w biednych dzielnicach stolicy kraju, Manili. Policja próbowała opanować sytuację, jednak wiele osób odmówiło powrotu do domów. Ostatecznie aresztowano 20 osób. 

Koronawirus na Filipinach. Rodrigo Duerte do policji i wojska o łamiących kwarantannę: Zabijcie

Podczas środowego orędzia Rodrigo Duerte podkreślał, że przestrzeganie zasad wprowadzanych przez rząd, w tym obowiązek kwarantanny, jest niezwykle ważne, by spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa SARS-coV-2. Następnie Duerte odniósł się do osób, które tych zasad nie przestrzegają.

Mój rozkaz do policji i wojska... jeśli ktoś powoduje problem i wasze życie jest w niebezpieczeństwie, zastrzelcie ich. Czy to jest jasne? Zabijcie

- powiedział. Sam Duerte od ponad tygodnia także przebywa na kwarantannie po tym, jak miał styczność z urzędnikami, którzy byli narażeni na kontakt z koronawirusem.

Niektóre z wcześniejszych rozwiązań wprowadzonych przez Duerte także wzbudzają kontrowersje, jak na przykład zostawianie na ulicach otwartych trumien, które miały powstrzymywać ludzi przed wychodzeniem z domów.

Koronawirus na świecie

Obecnie na świecie jest już łącznie ponad 936 tys. osób zakażonych koronawirusem. Największe ogniska znajdują się w Stanach Zjednoczonych (ponad 215 tys. przypadków), we Włoszech (ponad 110 tys. przypadków) oraz w Hiszpanii (ponad 104 tys. przypadków). Do tej pory zmarło ponad 47 tys. osób - najwięcej we Włoszech, gdzie z powodu SARS-coV-2 zmarło ponad 13 tys. osób.

W Polsce jest obecnie 2554 osób zakażonych. Zmarły 43 osoby.

Więcej o: