Minister Michał Woś w Porannej Rozmowie Gazeta.pl: Ten wirus zabija, to nie jest zwykła grypa

- Ja sam myślałem na początku, że to może kolejna infekcja. (...) To są dramatyczne momenty, wiele osób teraz walczy o życie. Trzeba jasno powiedzieć: ten wirus zabija, to nie jest zwykła grypa. Jest bardzo niebezpieczny, bardzo szybko namnaża się w drogach oddechowych - mówił w Porannej Rozmowie Gazeta.pl minister środowiska Michał Woś. Na początku marca wykryto u niego zakażenie koronawirusem.

Minister środowiska Michał Woś w Porannej Rozmowie Gazeta.pl opowiedział o swoich doświadczeniach dotyczących walki z koronawirusem. W połowie marca wykryto u niego zakażenie patogenem - trafił do szpitala, jego stan poprawił się po kilku dniach. Koronawirusem zakaziły się też jego żona i córka, które nie przechodziły infekcji poważnie.

Michał Woś o koronawirusie: To są dramatyczne momenty, wiele osób w tej chwili walczy o życie

Woś został zapytany o to, czy koronawirusa można "porównywać do zwykłej grypy", jak mówiło się o nim jeszcze parę tygodni temu.

- Niestety nieodpowiedzialnych słów było dużo, nieodpowiedzialnego podejścia. Ja sam myślałem na początku zakażenia, że to może kolejna infekcja, że może młody organizm sobie z tym szybko poradzi. Niestety w pierwszym tygodniu z leczenia domowego trafiłem do szpitala. Byłem podłączony do tlenu, miałem podłączoną kroplówkę - wtedy organizm nabrał siły i zaczął zwalczać koronawirusa - powiedział. 

Ten wirus jest bardzo niebezpieczny, on bardzo szybko namnaża się w drogach oddechowych, potem atakuje płuca i doprowadza do takiego ciężkiego zapalenia płuc. Dlatego ludzie muszą być pod respiratorem, jak już płuca niestety odmawiają posłuszeństwa, trzeba podłączyć osobę pod sztuczne płuca
To są dramatyczne momenty, wiele osób teraz walczy o życie. Trzeba jasno powiedzieć - ten wirus zabija, to nie jest zwykła grypa. To już poważniejszy wirus, już wiemy, że ma wyższy poziom śmiertelności. Dlatego wszyscy powinniśmy w sposób odpowiedzialny do tego podejść

- powiedział Woś w Porannej Rozmowie Gazeta.pl.