MSWiA: Policja przejmie nadzór nad strażą miejską. Dla łamiących obostrzenia "szybka ścieżka"

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że od 2 kwietnia straże miejskie i gminne zostaną poddane zwierzchniemu nadzorowi policji. Na konferencji prasowej przekazano też, że wobec osób nieprzestrzegających przepisów o zachowaniu dystansu społecznego będzie można zastosować tzw. szybką ścieżkę karania.

W trakcie środowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji przekazał, że ubiegłej doby policjanci odwiedzili ponad 150 tysięcy osób przebywających na kwarantannie. Tylko w przypadku kilkuset z nich stwierdzono naruszenie zasad kwarantanny. "Poziom dyscypliny społecznej jest bardzo duży. Czas jest bardzo trudny, a zagrożenia dla zdrowia i życia wszystkich obywateli są ogromne" - mówił Mariusz Kamiński. 

Szef MSWiA zapowiedział też, że policja i służby sanitarne wdrożą "szybką ścieżkę" karania osób nieprzestrzegających przepisów o zachowaniu dystansu społecznego. Inspektorzy sanitarni, we współpracy z policją, będą nakładali kary administracyjne do 30 tysięcy złotych za nieprzestrzeganie przepisów zawiązanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce.

Kamiński przypomniał też o nowych ograniczeniach, wprowadzonych przez rząd we wtorek. Dotyczą one m.in. ruchu w miastach i poza nimi. "Jeżeli chodzi o drogi wylotowe z dużych miast i ruch samochodowy, on będzie też monitorowany przez policję, między innymi ze względu na ograniczenia w transporcie zbiorowym - zarówno publicznym, jak i prywatnym. Przypominam, że jeżeli chodzi o liczbę miejsc, które można zajmować w transporcie zbiorowym, jest to połowa miejsc siedzących. Ten zakaz będzie egzekwowany przez polską policję" - zapewnił szef MSWiA, dodając, że służby będą wykorzystywać w swoich działaniach m.in. drony. 

Od środy obowiązują nowe ograniczenia dotyczące poruszania się. Odległość między pieszymi ma być przynajmniej dwumetrowa. Dotyczy to członków rodziny, poza osobami opiekującymi się małymi dziećmi. Osoba niepełnoletnia nie może wyjść z domu bez towarzystwa rodzica. Niestosowanie się do zakazu grozi karą do 30 tysięcy złotych. Wcześniej wprowadzono m.in. ograniczenia dotyczące wychodzenia z domu.

Kamiński: Policja przejmie nadzór nad strażami miejskimi i gminnymi

Minister spraw wewnętrznych i administracji poinformował również, że od 2 kwietnia, na mocy decyzji wojewodów, straże miejskie i gminne zostaną poddane zwierzchniemu nadzorowi policji. - Policja będzie ściśle koordynowała pracę patrolową wszystkich służb, które mogą być w tym zakresie pomocne - powiedział Kamiński. 

Zobacz wideo Kolejne obostrzenia: dzieci mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłych, limity w sklepach, ograniczenie dostępu do parków

- W związku ze zmianami, jakie wprowadziło rozporządzenie Rady Ministrów, zmienia się także taktyka działań służby mundurowych i policji. Znacząca część naszych policjantów będzie wykonywała intensywne czynności patrolowe na ulicach miast i mniejszych miejscowości. W środę na ulice wyruszyło 20 tys. policjantów wspomaganych przez 1,5 tys. żołnierzy, głównie z Żandarmerii Wojskowej - raportował Kamiński.

Na konferencji obecny był również Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk, który zapowiedział zmiany w sposobie kontroli osób przebywających w kwarantannie. Dotychczas kontrole były przeprowadzane raz dziennie. Teraz funkcjonariusze będą odwiedzać osoby naruszające zasady kwarantanny lub dopiero co nią objęte do czterech razy dziennie. Przestrzegający przepisów dotyczących kwarantanny mogą z kolei spodziewać się rzadszych kontroli ze strony policji.

Więcej o: