Piontkowski został zapytany o otwarcie szkół i egzaminy. "To nie mecz bokserski, tylko podsumowanie wiedzy"

- W okolicach Świąt Wielkanocnych, na podstawie rekomendacji ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, premier i cały rząd podejmą decyzje dotyczące zamknięcia szkół oraz innych sfer życia publicznego - powiedział na antenie Polsat News Dariusz Piontkowski. Minister edukacji narodowej zapewnił też, że ta dotycząca ewentualnego przesunięcia terminów egzaminów ósmoklasistów i matur nie zostanie podjęta "z dnia na dzień".

W związku z epidemią koronawirusa szkoły zostały zamknięte 16 marca. Od kilku dni obowiązuje natomiast rozporządzenie ministra edukacji narodowej o obowiązkowej nauce zdalnej. W tym tygodniu odbyły się też próbne, nieobowiązkowe egzaminy ósmoklasistów. Arkusze egzaminacyjne udostępniono oczywiście w internecie. 

Wciąż nie wiadomo, czy termin egzaminów obowiązkowych - w tym matur - uda się utrzymać. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej nie wykluczył przesunięcia egzaminów, jeśli dzieci nie wrócą w kwietniu. W publicznych wypowiedziach ocenił też, że przeprowadzenie testów przez internet nie jest obecnie możliwe m.in. ze względów technicznych. Z apelem o odwołanie egzaminów wystąpiły natomiast: Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego. 

Dariusz Piontkowski o możliwym otwarciu szkół: Decyzja w okolicach Świąt Wielkanocnych 

O możliwych scenariuszach w kwestii egzaminów w szkołach podstawowych i liceach wypowiedział się w Polsat News minister edukacji narodowej Dariusz Piątkowski.

Zobacz wideo 31 marca premier Morawiecki wprowadził nowe restrykcje

"Decydujący głos, nie tylko z punktu widzenia szkół, będzie należał do ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego [...] To nie jest mecz bokserski, gdzie formę szykuje się na jeden dosłownie dzień czy tydzień, tylko jest to podsumowanie wiedzy, umiejętności, które uczniowie zdobyli przez kilka ostatnich lat" - stwierdził Piontkowski. Dodał, że decyzja o ewentualnym przesunięciu terminu egzaminów ósmoklasistów nie będzie podejmowana "z dnia na dzień" i może zapaść na około tydzień przed ich rozpoczęciem. 

Piontkowski został też zapytany o możliwy termin powrotu uczniów do szkół. Przypomnijmy, że zgodnie z decyzją rządu placówki edukacyjne są zamknięte do 10 kwietnia. "W okolicach Świąt Wielkanocnych, na podstawie rekomendacji ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, premier i cały rząd podejmą decyzje dotyczące zamknięcia szkół oraz innych sfer życia publicznego" - zapewnił minister edukacji narodowej.

Egzamin ósmoklasisty ma zostać przeprowadzony w dniach 21-23 kwietnia. Z kolei matury rozpoczną się 4 maja.

Więcej o:
Komentarze (62)
Piontkowski został zapytany o otwarcie szkół i egzaminy. "To nie mecz bokserski, tylko podsumowanie wiedzy"
Zaloguj się
 • strange_email

  Oceniono 21 razy 21

  Czlowiek-indyk powiedzial co wiedzial. Czy ten facet kiedykowliek jakis egzamin zdawal? Przeciez wiadomo, ze do matur wiekszosc uczniow przygotowuje sie wlasnie jak do meczu maksymalizujac utrzymanie wiedzy na ten tydzien czy dwa. Potem wiekszosc tej wiedzy, niestety, ulatuje.
  Czlowiek-indyk oczywiscie wie lepiej. On i Pinokio sa najlepsi.

 • joasia.skora

  Oceniono 17 razy 17

  Łał. Nie wiedziałam, że boks jest tak mało wymagającym sportem. Chyba zostanę bokserką. Od jutra. Mam tydzień na zrobienie formy. Ktoś stanie ze mną do walki? Dziękuję ministrowi edukacji, że tak mnie wyedukował w tej kwestii. Lofciam.

 • adrianwolski2020

  Oceniono 14 razy 14

  a zauważyliście, ze ludzie piSSlamu i ich akolici są odrażający z ryja ? te kempy, pawłowicze, piotrowscy, szczerbaty prezesunio, ten od szkół i wielu innych - co za odpychające fizjonomie....

 • jael53

  Oceniono 14 razy 14

  To cała "mądrość", na jaką stać ministra edukacji. I dopiero dziwne, ze TVP błyska wiedzą, aż oślepnąć i zaniemówić można.

 • hamsterx

  Oceniono 13 razy 13

  On naprawdę jest ministrem edukacji
  czy tylko żartem prima aprilisowym?

 • lovepeacemusic

  Oceniono 14 razy 12

  No musi Pan podejmować żadnej decyzji, podejmą ja rodzice. Według przewidywań, akurat w czasie egzaminów ma być najwięcej zachorowań, jak Pan myśli, ilu rodziców wypuści swoje dzieci na egzamin?

 • annubis74

  Oceniono 13 razy 11

  tydzień przed rozpoczęciem egzaminow to nie jest z dnia na dzień. Dzieciaki będą żyły w stresie do ostatniej chwili. To jeden z roczników który już został potraktowany kopniakiem przez WYSZCZERZONA poprzedniczkę Frankensteina. A teraz ten im jeszcze dołozy trzymajac ich w szachu do końca. to są ludzie bez sumienia i bez serca

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX