Koronawirus w Polsce. Czy można iść do dentysty? Czy fryzjerka może przyjść do domu klienta?

W środę 1 kwietnia zaczęła obowiązywać większość ze zgłoszonych przez rząd obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Dotychczasowe komunikaty nie wyjaśniają jednak wszystkich wątpliwości dotyczących tego, co można, a czego absolutnie nie wolno robić.
Zobacz wideo 31 marca premier Morawiecki wprowadził nowe restrykcje

Dziennikarze RMF FM i portalu rmf24.pl zebrali pytania swoich słuchaczy, które odnoszą się do nowych zasad wprowadzonych przez rząd. Lista zakazów udostępniona została na stronie rządowej. Większość z nich obowiązuje od dziś do soboty 11 kwietnia. 

Koronawirus w Polsce - pytania i odpowiedzi dotyczące nowych obostrzeń

Czy w godzinach od 10:00 do 12:00, jeśli w sklepie nie będzie innych klientów, osoby poniżej 65. roku życia będą mogły zrobić zakupy? - W tych godzinach sklepy, apteki i drogerie otwarte będą jedynie dla seniorów, którzy skończyli 65 lat. W pozostałych godzinach placówki te dostępne będą już dla wszystkich, w tym także dla osób 65+. Uwaga: to obostrzenie wchodzi w życie jutro, tj. 2 kwietnia.

Czy można wejść do parku, gdy nie będzie w nim ludzi? - Nie. W najbliższym czasie zakaz wstępu dotyczy: parków, zieleńców, bulwarów, promenad, ogrodów botanicznych i zoologicznych, ogródków miejskich oraz plaż. Można spacerować po lasach, jednak część z nich także jest zamykana przez władze danego obszaru. 

Czy można iść do dentysty? - formalnie gabinety dentystyczne mogą działać bez żadnych przeszkód. Wielu dentystów wstrzymało jednak przyjęcia pacjentów, wyłączając te najbardziej pilne przypadki. Na stronie oddziału NFZ każdego województwa udostępnione są listy gabinetów stomatologicznych, które pełnią dyżury i świadczą pomoc dla osób wymagających konsultacji. 

Czy zakład kosmetyczny lub fryzjerski może być prowadzony w domu albo z dojazdem do klienta? - zgodnie z rozporządzeniem rządu taka działalność nie może być prowadzona. Bez wyjątku zamknięte zostają wszystkie salony fryzjerskie, tatuażu, piercingu i kosmetyczne. Usług nie można realizować także poza salonami i w prywatnych domach. 

Więcej o:
Komentarze (27)
Koronawirus w Polsce. Czy można iść do dentysty? Czy fryzjerka może przyjść do domu klienta?
Zaloguj się
 • rocky.bravo

  Oceniono 25 razy 25

  Skoro nie ma stanu wyjatkowego ani kleski zywiolowej to zapytam: "co ten rzad pier....li"? Zdecydujcie sie, albo - albo...

 • nabuhodonozor33

  Oceniono 24 razy 20

  Przestańcie straszyć ludzi te przepisy są niezgodne z prawem.Wymyślone na kolanie przez mądrych inaczej z wiejskiej

 • wattep

  Oceniono 14 razy 10

  Jako fryzjerka na karcie podatkowej dostane 1300 zł zasiłku z racji epidemii (pierwszy raz w zyciu dostane zasiłek od państwa), no super - nie utrzymam się z tego, a pracy nie mam juz pół miesiąca, pomyślałam więc ze pójdę chociaż dorobić w sklepie pare groszy by nie siedziec bezczynnie w domu bo nie wiadomo kiedy to sie skonczy i mieć na życie, a tu zonk - by dostac te duze pieniądze (1300) nie mogę byc gdziekowiek indziej zatrudniona nawet na umowe zlecenie, próbowałam zadzwonic do zusu by sie dowiedziec jak długo nie moge podjąc innej pracy, a tu kolejny zonk - 460 osób oczekujących przede mną w kolejce na infolinii, a stacjonarne Zusy pozamykane bo sie boją wirusa. Koszmar, człowiek chce sam cos zrobic to nie, lepiej siedziec na dupie w domu i byc na zasiłkach

 • koza_oddam

  Oceniono 10 razy 10

  Dentyści to pozamykani są od 2 tygodni na głucho, nikt nie przyjmuje

 • dublet

  Oceniono 8 razy 8

  Obwieszczenie okupanta staje się prawem w dniu ogłoszenia. Oporni zostaną rozstrzelani przez pijaka Kamińskiego!

 • kotmiki

  Oceniono 8 razy 6

  Nie rozumiem jak pisobolszewicy mogą chodzić w maskach z komunistycznych Chin to przeciez zdrada polskich interesów narodowo-katolicko -oszołomskich

 • bratjolki

  Oceniono 6 razy 4

  Mozna dyskutować nad sensownością tego czy innego punktu - natomiast hiperfrustrujące jest to ze zamykane są parki i ogrody ale nie lasy. No chyba ze lokalnie zostaną zamkniete. Można to a nie tamto chyba ze można ... siamto.
  Pozostaje jeszcze kwestia prawna. Co tu jest poleceniem, nakazem, sugestią, zakazem a co jest PRAWEM?
  Każdy pałkarz do tego jeszcze bedzie mał swoją interpretacje bo wtym powiecie las otwarty a sto metrow dalej zamkniety.

 • Marian

  Oceniono 3 razy 3

  Pozamykali ludzi w klatkach jak w ZOO. Zamiast robić testy i puścić ludzi zdrowych do pracy nieudacznicy wymyślili bezsensową kwarantannę rujnujac cały kraj.

 • czarnyminio

  Oceniono 5 razy 3

  Obserwuję przez okno dwoje nieletnich dzieci z pieskami bez dozoru osób dorosłych. Proszę o interwencję Policji.
  Pawka Morozow junior.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX