Koronawirus w Polsce - czy można iść do lasu? Część z nich jest zamknięta

Od środy w Polsce obowiązują nowe zakazy dotyczące przemieszania się lub przebywania w miejscach publicznych w związku z epidemią koronawirusa. W rozporządzeniu zakazano wyjść m.in. do parków czy ogrodów botanicznych. Czy obostrzenia obowiązują także w lasach?

Zgodnie z informacją podaną na stronie rządowej od 1 kwietnia obowiązuje zakaz przebywania na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Obostrzenie dotyczy: parków, zieleńców, bulwarów, promenad, ogrodów botanicznych i zoologicznych, ogródków miejskich oraz plaż. Na podstawie tego zakazu niemożliwe jest także korzystanie z rowerów miejskich.

Nowe rozporządzenie rządu w sprawie koronawirusa - czy można spacerować w lasach?

W nowych zaleceniach rządu nie zostały wymienione lasy. Jak czytamy na stronie warszawskich Lasów Miejskich, ograniczenie dostępności nie dotyczy lasów, jednak w tych miejscach również pojawiać się będą patrole straży miejskiej czy policji, które będą sprawdzić czy mieszkańcy nie korzystają z polan rekreacyjnych, siłowni plenerowych i leśnych placów zabaw.

Chociaż rządowe obostrzenia nie obejmują lasów, to niektóre miejscowości same zdecydowały o zamknięciu tych obszarów. Na stronie Urzędu Miasta Warszawy czytamy, że niedostępne dla spacerujących będą, poza parkami, także stołeczne lasy, w tym zamknięty dziś Las Kabacki. - Dzisiaj już będziemy wieszać plakaty. Co z egzekwowaniem zakazu? Pojawi się patrol straży miejskiej lub policji i będzie wlepiał mandaty po 500 złotych - wyjaśnia Andżelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich m.st. Warszawy cytowana przez portal haloursynow.pl. Grzywna w wysokości 500 złotych to kwota minimalna. Za nieprzestrzeganie zasad wprowadzonych przez rozporządzenie grozi nawet 30 tys. złotych grzywny.

Od 26 marca do odwołania zamknięty jest też Kampinoski Park Narodowy. Wcześniej zamknięty został obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie obowiązuje zakaz wejścia na wszystkie szlaki, przebywania w schroniskach, korzystania z kolejek czy wyciągów oraz parkingów w rejonie parku.

Na razie decyzja o zamknięciu lasów nie została wydana przez Lasy Państwowe. Przed wybraniem się na spacer w takie miejsca warto wcześniej sprawdzić w internecie, czy są one otwarte dla zwiedzających i spacerowiczów. - Leśnicy apelują: zostań w domu, by nie tworzyć przy okazji wypraw do lasu skupisk ludzi, które mogą stanowić zagrożenie epidemiczne. Decydując się na spacer do lasu, warto zaplanować go tak, by nie potęgować zagrożenia dla siebie i innych - napisano na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Więcej o: