Koronawirus w Polsce - czy można iść do lasu? Część z nich jest zamknięta

Od środy w Polsce obowiązują nowe zakazy dotyczące przemieszania się lub przebywania w miejscach publicznych w związku z epidemią koronawirusa. W rozporządzeniu zakazano wyjść m.in. do parków czy ogrodów botanicznych. Czy obostrzenia obowiązują także w lasach?

Zgodnie z informacją podaną na stronie rządowej od 1 kwietnia obowiązuje zakaz przebywania na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Obostrzenie dotyczy: parków, zieleńców, bulwarów, promenad, ogrodów botanicznych i zoologicznych, ogródków miejskich oraz plaż. Na podstawie tego zakazu niemożliwe jest także korzystanie z rowerów miejskich.

Nowe rozporządzenie rządu w sprawie koronawirusa - czy można spacerować w lasach?

W nowych zaleceniach rządu nie zostały wymienione lasy. Jak czytamy na stronie warszawskich Lasów Miejskich, ograniczenie dostępności nie dotyczy lasów, jednak w tych miejscach również pojawiać się będą patrole straży miejskiej czy policji, które będą sprawdzić czy mieszkańcy nie korzystają z polan rekreacyjnych, siłowni plenerowych i leśnych placów zabaw.

Chociaż rządowe obostrzenia nie obejmują lasów, to niektóre miejscowości same zdecydowały o zamknięciu tych obszarów. Na stronie Urzędu Miasta Warszawy czytamy, że niedostępne dla spacerujących będą, poza parkami, także stołeczne lasy, w tym zamknięty dziś Las Kabacki. - Dzisiaj już będziemy wieszać plakaty. Co z egzekwowaniem zakazu? Pojawi się patrol straży miejskiej lub policji i będzie wlepiał mandaty po 500 złotych - wyjaśnia Andżelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich m.st. Warszawy cytowana przez portal haloursynow.pl. Grzywna w wysokości 500 złotych to kwota minimalna. Za nieprzestrzeganie zasad wprowadzonych przez rozporządzenie grozi nawet 30 tys. złotych grzywny.

Od 26 marca do odwołania zamknięty jest też Kampinoski Park Narodowy. Wcześniej zamknięty został obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie obowiązuje zakaz wejścia na wszystkie szlaki, przebywania w schroniskach, korzystania z kolejek czy wyciągów oraz parkingów w rejonie parku.

Na razie decyzja o zamknięciu lasów nie została wydana przez Lasy Państwowe. Przed wybraniem się na spacer w takie miejsca warto wcześniej sprawdzić w internecie, czy są one otwarte dla zwiedzających i spacerowiczów. - Leśnicy apelują: zostań w domu, by nie tworzyć przy okazji wypraw do lasu skupisk ludzi, które mogą stanowić zagrożenie epidemiczne. Decydując się na spacer do lasu, warto zaplanować go tak, by nie potęgować zagrożenia dla siebie i innych - napisano na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Więcej o:
Komentarze (118)
Koronawirus w Polsce - czy można iść do lasu? Część z nich jest zamknięta
Zaloguj się
 • gedk

  Oceniono 36 razy 30

  Pie...ny nierząd składający się z półgłówków wymyśla kolejne bzdury.

 • sceptyk1111

  Oceniono 27 razy 25

  K...a pojebawo Was. Codzienie jestem w lesie. Takim normalnym. Nie jakiejs tam popierdulce z 5 drzewami. Gdzie tam byc m jakies skupisko ludzi? 20/30 robie dziennie na rowerze i spotykam co najwyzej wiewiórkę,

 • jkmjkm

  Oceniono 25 razy 23

  Niestety, polski rząd zrobił z epidemii tragikomedię. Jak bezgranicznym trzeba być cymbałem, by w celu walki z wirusem przenoszonym drogą kropelkową zamykać lasy?

 • la_bola

  Oceniono 25 razy 21

  W tych wszystkich krajach z najostrzejszymi zakazami - Belgia, Francja - przede wszystkim zostawiono otwarte parki i tereny zielone. Owszem, są zapisy na wyjścia, drony i partole pilnujące, żeby spacerowicze za bardzo się do siebie nie zbliżali. Ale przede wszystkim jest zrozumienie, że rodziny kiszące się całymi dniami w czterech ścianach powariują bez dostępu przez godzinę dziennie do kawałka zielonego.

 • lukikus1

  Oceniono 21 razy 19

  Swoją drogą można mieszkać w wielopiętrowym bloku z zamkniętymi mieszkaniami i wspólnym kanałem wentylacyjnym, wspólnymi korytarzami i windami, a nie można chodzić w odpowiedniej odległości po świeżym powietrzu na plaży lub w parku - w mojej opinii zupełnie pozbawione sensu.

 • me_on_gazeta

  Oceniono 16 razy 16

  Pocałujcie mnie w dudę z tym banowaniem lasu.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 16 razy 14

  Po co komu spacer po lesie, skoro może pójść do sklepu (byle miał własne rękawiczki i zjawił się tam po 12:00) no i 10 maja oczywiście do lokalu wyborczego :))))))

 • Janusz Waszczykowski

  Oceniono 15 razy 11

  A ja proponuję, żeby zakazać picia alkoholu, palenia papierosów i oglądania w domu tv. W najbliższym roku umrze z tego powodu znacznie więcej osób, niż od chodzenia po parkach i lasach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX