Chiny. Koronawirus mógł zmutować. Jeden z pacjentów był "chronicznie zakażony" przez 49 dni

Chińscy badacze opisali przypadek, który może wskazywać na to, że koronawirus SARS-CoV-2 zmutował. Stwierdzili, że jeden z pacjentów był chory wyjątkowo długo, bo aż przez 49 dni, a mimo to czuł się stosunkowo dobrze. Badacze podejrzewają, że istnieje podtyp wirusa, który wywołuje słabsze objawy, ale trudniej go wyeliminować

Badania chińskich naukowców opisuje portal South China Morning Post. Odkrycia te zostały opublikowane na stronie internetowej Medrxiv.org - serwisie, na którym publikowane są wstępne raporty z prac naukowych, które nie zostały poddane recenzji i nie mogą być uznawane za źródło pewnych informacji.

Chiny. "Chronicznie zakażony" został wyleczony po 49 dniach. Pomogła transfuzja osocza

Badacze z Chin opisali przypadek mężczyzny w średnim wieku, który zakaził się koronawirusem. Osoba ta trafiła do szpitala, mając podwyższoną temperaturę, ale nie wykazując takich objawów jak kaszel czy trudności z oddychaniem. Mężczyzna był chory przez 49 dni i przez cały okres hospitalizacji czuł się dobrze, ale choroba nie ustępowała. W ostatnim etapie leczenia zadecydowano, że zostanie poddany transfuzji osocza od innych wyleczonych z COVID-19. Terapia ta przyniosła oczekiwany skutek - w ciągu dwóch dni test na obecność koronawirusa dał wynik negatywny, a pacjent został uznany za wyleczonego.

Naukowcy piszą, że przypadek pacjenta, który chorował przez 49 dni, jest nietypowy. Wcześniejsze obserwacje kliniczne wykazywały, że w organizmie pacjentów, którzy zostali wyleczeni, wirus utrzymywał się średnio przez 20 dni. Co więcej, im dłużej ktoś był chory na COVID-19, tym ciężej przechodził tę chorobę. Mężczyzna w średnim wieku czuł się jednak stosunkowo dobrze przez cały okres leczenia.  

Kobiet spokrewniona z "chronicznie zakażonym" pacjentem również zakaziła się koronawirusem. Choć jest to osoba starsza, wykazywała umiarkowane objawy i rokowała lepiej niż inni pacjenci w jej grupie wiekowej - relacjonuje South China Morning Post.

Chińscy naukowcy piszą o "chronicznie chorych pacjentach". Mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusa

Chińscy badacze sugerują, że organizm zakażonego pacjenta osiągnął "dynamiczną równowagę" z koronawirusem. Podejrzewają, że ten przypadek może dowodzić mutacji wirusa. Ich zdaniem niewykluczone jest, że część pacjentów cierpi z powodu podtypu koronawirusa, który powoduje mniej szkód w organizmie i charakteryzuje się niższą transmisyjnością, ale jednocześnie jest trudniejszy do wyleczenia. Naukowcy wskazują także, że "chronicznie zakażeni", którzy czują się dość dobrze, mogą nie być odpowiednio szybko diagnozowani i tym samym przyczyniać się do dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. 

Więcej o:
Komentarze (113)
Chiny. Koronawirus mógł zmutować. Jeden z pacjentów był "chronicznie zakażony" przez 49 dni
Zaloguj się
 • albrecht_kalba

  Oceniono 48 razy 26

  Matka Natura testuje sposoby eliminacji gatunku, którego populacja nadmiernie wzrosła, a jego zachowanie ma cechy hybrydy szkodnika z pasożytem.

 • dustie

  Oceniono 17 razy 13

  Bierzcie te wszystkie doniesienia z dozą sceptycyzmu. Czemu? Bo media mają teraz pożywkę jedynie w formie koronawirusa, wszystko inne stanęło, więc każdy pojedynczy ochłap informacji będzie wynoszony do rangi newsa. Jeden przypadek, a nagłówek już krzyczy 'KORONAWIRUS ZMUTOWAŁ' choć dla wirusów mutacje to naturalna kolej rzeczy, ten aktualny wirus już sam w sobie jest pewnie mutacją innego.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 25 razy 9

  Są takie "zarazy" że przez wiele lat zarażają.
  OBJAWY WYSTĄPIĄ DOPIERO JAK ODDADZĄ "WŁADZE"??????

 • martha.wise

  Oceniono 10 razy 8

  Interesujący przypadek z przeszłości.

  h ttps://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Mallon

  tyfusowa Maria zarażała do końca życia.

 • agnrodis

  Oceniono 6 razy 4

  Czy zmutowal, czy nie, mozna latwo sprawdzic, robiac PCR calego genomu wirusa, a potem go zsekwencjonowac. Nie powinno to zabrac wiecej niz 1 -2 dni.

 • bamapo

  Oceniono 10 razy 4

  Kaczyński też zmutował. Ten gnom ze stołkiem naczelnika państwa stanowi już jedną całość i nie sposób go od stołka odczepić bez rozlewu krwi.

 • ps11111ps

  Oceniono 6 razy 4

  Jescze troche to sie okaze ze lagodna postac koronawirusa jest dla nas korzystna, bo np wirus zaczyna współpracowac z nosicielem i zwalzcac wszystkie inne wirusy, samemu nic strasznego nie robiąc. Będą filtrować wdychane powietrze od PM2.5 i PM10 oraz innych wyziewów.
  Już wkrótce zobaczymy reklamy "Koronaparty z wirusami lewoskrętnymi" lub inne takie, ktore stanowią superlekarstwo na wszystkie bolączki świata

 • staszek_ptaszek

  Oceniono 9 razy 3

  Tak to jest jak się 'wieśniaki' do władzy dorwą czy to w Polsce czy w Chinach. Arogancja, brak wiedzy, wstecznictwo, mściwość i przywiązanie do tradycji tak wielkie że nie da się tego zmienić przez pokolenia. Z jednej strony medycyna i kuchnia chińska używa wszystkiego co się rusza do leczenia i jedzenia. Zabobony zakorzenione od pokoleń nie da się wyplenić bo chiński czy polski łeb wieśniaka jest za płytki i operuje emocjami i przyzwyczajeniami niż logiką. Z drugiej, dostali szansę cywilizacyjną to się rozwineli i stali się arroganccy (wstali z kolan). Ta kombinacja jest bardzo śmiertelna dla świata bo chcą mieć i jedno i drugie - staroświeckie tradycje i zabobony jak i technologie 21-szego wieku i wpływ na świat. Coraz bardziej agresywni to innych bo im 'się należy' jak naszym tubylczym wieśniakom. To jak dać małpie brzytwę, zniszczą wszystko a i tak władzy nie oddadzą bo wieśniak nie rozumie cywilizacji i dobra wspólnego.

 • mietekwolf

  Oceniono 3 razy 3

  To bardzo trudny przeciwnik. Amerykanie wykryli ,że wirus był aktywny na przedmiotach, w kabinach pasażerskiego statku nawet przez 17 dni, a nie max . 9 dni jak podaje WHO.
  Wynika z tego,że do czasu wynalezienia szczepionki trzeba będzie nosić rękawiczki
  i maseczki ochronne. To koszmar.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX