Zamieszanie przed sklepami. Niektórzy źle zrozumieli przepis, który obowiązuje od 2 kwietnia

Nowe obostrzenia dotyczące funkcjonowania sklepów w trakcie epidemii wywołały zamieszanie wśród części obywateli. Rząd wprowadził przepis, który mówi, że od 10 do 12 zakupy mogą robić wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. Niektórzy zrozumieli jednak, że mogą robić zakupy tylko w tych godzinach i ustawili się w kolejkach przed sklepami.

Przypomnijmy, że 31 marca premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili wprowadzenie nowych środków bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa. Poinformowali między innymi, że od czwartku 2 kwietnia (a nie od środy 1 kwietnia) sklepy będą musiały przestrzegać nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa. 

- Sklepy spożywcze, drogerie, a także apteki w godzinach od 10 do 12 są otwarte tylko dla osób starszych powyżej 65 roku życia. Drodzy rodacy, to właśnie nasze babcie, nasze mamy, ojcowie, dziadkowie są najbardziej narażeni na śmierć w związku z koronawirusem. Dlatego właśnie chcemy poprzez te regulacje doprowadzić do zmniejszenia prawdopodobieństwa stykania się osób starszych z tymi, którzy są z kolei nosicielami i transmitują chorobę - mówił premier Morawiecki.

Zobacz wideo Sklepy i punkty usługowe w godzinach 10-12 otwarte tylko dla seniorów

Nowe obostrzenia. Osoby po 65. roku życia mogą robić zakupy kiedy chcą, ale dwie godziny dziennie są specjalnie dla nich

Ustawodawca chciał, aby w godzinach od 10 do 12 w sklepach robili zakupy tylko osoby starsze i nikt inny. Okazuje się jednak, że niektórzy seniorzy zinterpretowali ten przepis zupełnie inaczej. Pomyśleli, że mogą robić zakupy wyłącznie w tych godzinach, a wcześniej i później drzwi sklepów będą dla nich zamknięte. Z tego powodu pod sklepami w wielu miastach ustawiły się dziś kolejki starszych osób, które często nie brały sobie do serca innego przepisu - tego, który mówi o zachowaniu co najmniej dwumetrowego odstępu od innych ludzi. 

Ministerstwo Zdrowia przypomina: w godzinach od 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia. Chodzi o to, aby jako osoby będące w grupie najwyższego ryzyka miały one jak najmniej bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi. Jeśli jednak chcą, mogą robić zakupy także w innych porach. Te dwie godziny dziennie są specjalnym czasem do realizacji ich potrzeb.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Komentarze (590)
Zamieszanie przed sklepami. Niektórzy źle zrozumieli przepis, który obowiązuje od 2 kwietnia
Zaloguj się
 • dejtrejder

  Oceniono 212 razy 160

  Przecież były badania robione, że wolacy w większości nie rozumieją słowa mówionego i pisanego. Równie dobrze można sobie z rybką akwariową pogadać.

 • antoszek22

  Oceniono 148 razy 126

  młody użytkownik TikToka Duda nie zrozumiał ustawy o zmianie sposobu wyboru sędziów grudniowych z data obowiązywania 5 grudnia 2015 i odebrał ślubowanie 2 grudnia 2015 od Pszczółkowskiego i Muszyńskiego zanim weszła w życie a wy się domagacie od emerytów żeby rozumieli słowo pisane .

 • digital_dictator

  Oceniono 113 razy 83

  pewnie w TVP źle wytłumaczyli, a to dla 3/4 naszych seniorów jedyne źródło prawdy.

 • alpepe

  Oceniono 111 razy 81

  Nie rozumiem zdziwienia, przecież właśnie tacy ludzie wybrali PiS, by rządził.

 • punter

  Oceniono 80 razy 66

  Przecież wiadomo było, że ludzie nie będą się tłoczyć w sklepie ale PRZED sklepem.
  W przeciętnej Biedrze będzie 10 osób, a na zewnątrz 100 w rozplotkowanych grupkach.

  Tyle, że durny Morawiecki nie słyszał o nadgorliwości co jest gorsza od faszyzmu

 • tempa-dzida2

  Oceniono 64 razy 52

  Sam bym stanął w kolejce po maseczki, rękawiczki, środki dezynfekcyjne.
  ALE NIE ŻEBY KUPIĆ !!! DOSTAĆ POWINIENEM !!! PRZECIEŻ PŁACĘ SKŁADKI I PODATKI !!!
  Ale cóż, MOJE PIENIĄDZE gdzieś zniknęły.
  Na NAGRODY, PRZELOTY, ODPRAWY ??????

  Ostatni raz, "widziane były" w TELEWIZJI Kurskiego ??????

 • antoszek22

  Oceniono 63 razy 47

  4 dni mi zajęło by zatrzymać dziadka w domu choć wiem ze w jego wieku brak ruchu to szaleństwo a teraz dostał oficjalne pozwolenie na to by pojeździć po miescie w poszukiwaniu tańszego masła i pogadaniu z takimi samymi jak on .

 • zenonbush

  Oceniono 59 razy 43

  Emeryci i renciści ustawiają się w kolejce pod sklepem, a tu rząd zrobił im prima aprilis! Hahaha, dali się nabrać naiwniacy :) Brawo Pan Premier Mateusz Morawiecki!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX