Koronawirus. Jak bezpiecznie zdjąć rękawiczki jednorazowe? Ratownik: Najlepiej nosić dwie pary [WIDEO]

W związku z epidemią koronawirusa polski rząd wprowadził nowe obostrzenia. Od 2 kwietnia wszyscy klienci sklepów będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach. Należy jednak pamiętać, że aby uchronić się przed zakażeniem, należy je prawidłowo zdjąć. Jak to zrobić?

Przypomnijmy, że 31 marca premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili nowe obostrzenia dotyczące walki z epidemią koronawirusa. Część z nich jest związana z funkcjonowaniem sklepów i robieniem zakupów. Nowe przepisy mówią, że od czwartku 2 kwietnia wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach. Takie środki ochrony osobistej mają zapewnić klientom sklepy, jednak rząd zaleca, aby, idąc na zakupy, wziąć też własne rękawiczki. 

"Noszenie rękawiczek w miejscach publicznych zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem. Pamiętaj! Po zdjęciu rękawiczek należy umyć ręce, a także dbać o to, aby nie dotykać twarzy, nosząc rękawiczki"  - czytamy na internetowej stronie rządowej.

Zobacz wideo Kolejne obostrzenia: dzieci mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłych, limity w sklepach, ograniczenie dostępu do parków

Jak zdjąć rękawiczki? Ratownik radzi, aby nosić jednocześnie dwie pary

Jak bezpiecznie zdjąć rękawiczki? W rozmowie z Wirtualną Polską mówił o tym ratownik Marcin Borkowski.

- Bardzo ważna rzecz: rękawiczek muszą być dwie pary. [...] Pierwsza para, która ma kontakt z otoczeniem, z wirusami, jest najbardziej zagrożona - mówił Borkowski, tłumacząc, jak ściągnąć rękawiczki.

Ratownik zaznaczył, że po ściągnięciu jednej pary należy użyć płynu do dezynfekcji, wetrzeć go w drugie rękawiczki i dopiero wtedy zdjąć drugą parę. Zarówno pierwszą, jak i drugą parę rękawiczek należy zdjąć tak, aby nie dotykać ich zewnętrznej strony i wywinąć wszystkie rękawiczki na lewo. Jak to zrobić, można zobaczyć na poniższym nagraniu udostępnionym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Należy także pamiętać, że zużyte rękawiczki trzeba wyrzucić do kosza. Kolejnym krokiem jest umycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekcja przeznaczonym do tego płynem. 

 

Przeczytaj także:

Więcej o: