COVID-19. Jakie są objawy koronawirusa? Po ilu dniach się pojawiają? Jak uniknąć zakażenia?

Pandemia koronawirusa wciąż trwa, a rządy na całym świecie wprowadzają nowe regulacje, aby ją powstrzymać. Co możemy zrobić, aby się nie zakazić? Czym jest COVID-19 i jakie są objawy tej choroby? Jak leczy się osoby zakażone koronawirusem? Przypominamy najważniejsze informacje o wirusie, który sparaliżował świat.

Koronawirus SARS-CoV-2 to wirus, który powoduje chorobę o nazwie COVID-19. Jest to choroba zakaźna, której najczęstszymi objawami są gorączka i suchy kaszel. Wśród symptomów tej choroby wymienia się także ból gardła, bóle mięśni, katar i biegunkę. Niektóre osoby, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, wykazywały nietypowe objawy, takie jak zaburzenia zmysłów smaku i węchu. Są również pacjenci, którzy przechodzą chorobę bezobjawowo. 

Okres inkubacji, a więc okres między złapaniem wirusa a wystąpieniem objawów choroby, wynosi od jednego do 14 dni. Najczęściej objawy pojawiają się w piątym dniu od zakażenia - informuje Światowa Organizacja Zdrowia.  

Większość pacjentów zakażonych koronawirusem przechodzi chorobę COVID-19 w sposób łagodny. Może ona jednak prowadzić do poważnego zapalenia płuc, a w rezultacie do śmierci. Najbardziej narażeni ciężką postać COVID-19 i zgon z nią związany są seniorzy oraz osoby, które cierpią na inne choroby, takie jak choroby serca czy płuc, nowotwory lub cukrzyca.

Zobacz wideo Sklepy i punkty usługowe w godzinach 10-12 otwarte tylko dla seniorów

Koronawirus SARS-CoV-2. Jak się przenosi? Co robić, żeby się nie zakazić?

Wiemy, że koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Kropelki z wirusem rozprzestrzeniają się, kiedy osoba zakażona kaszle lub kicha. Inni ludzie mogą się zakazić, dotykając przedmiotów, na których znajdują się te kropelki, a następnie dotykając oczu, nosa lub ust. Można zakazić się także wdychając powietrze, które wydycha osoba zakażona. Istnieją doniesienia o tym, że koronawirus może przenosić się także poprzez kał, jednak Światowa Organizacja Zdrowia w dalszym ciągu sprawdza te informacje. 

Jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem? Najważniejsza jest higiena osobista  i zachowanie odpowiedniej odległości od innych osób. Ważne jest, aby często myć ręce, używając w tym celu wody z mydłem, zasłaniać twarz zgiętym łokciem, kiedy się kaszle lub kicha, unikać dotykania oczu, ust i nosa oraz zachowywać co najmniej metrowy odstęp od innych ludzi. 

Jak poprawnie myć ręce?Jak poprawnie myć ręce? (Główny Inspektorat Sanitarny)

Czy są leki na COVID-19? Czy istnieje szczepionka przeciw koronawirusowi?

W chwili obecnej nie ma szczepionki na koronawirusa ani konkretnego leku przeciwwirusowego, który zapobiegałby lub leczył COVID-2019. Lekarze próbują różnych metod leczenia, np. podając pacjentom mieszkanki leków, wykorzystując preparaty stosowane do walki z wirusem HIV czy z malarią. Nie ma także szczepionki na wirusa SARS-CoV-2, jednak na całym świecie trwają prace nad jej opracowaniem. Pierwsze szczepionki są już poddawane pierwszym testom. 

Przeczytaj także: