Zgierz. Zakażona koronawirusem matka urodziła zdrowie dziecko. Dziewczynka została odizolowana

W sobotę lekarze ze Zgierza przyjmowali poród od kobiety, u której testy potwierdziły zakażenie koronawirusem. Na COVID-19 choruje także ojciec malucha. Mimo to dziecko urodziło się zdrowe. W bardzo dobrym stanie jest także mama dziewczynki.
Zobacz wideo Mateusz Morawiecki: Musimy dalej ograniczać dystans społeczny

Jak podaje "Dziennik Łódzki" w sobotę 28 marca na świat przyszła zdrowa dziewczynka, której rodzice są zakażeni koronawirusem. Z tego powodu dziewczynka tuż po przyjściu na świat musiała zostać odizolowana od mamy i taty.

Zakażona koronawirusem matka urodziła zdrowe dziecko. Dziewczynka przebywa teraz w izolacji

- Nie mogę się nie podzielić z państwem radosną wiadomością, o ile jakieś informacje w tym czasie w ogóle mogą być radosne. Otóż w szpitalu w Zgierzu przyszła na świat dziewczynka, niby nic nienormalnego. Ale rodzice tej dziewczynki - i mama, i tata - to osoby zakażone koronawirusem. Radosna wiadomość jest taka, że dziewczynka jest zdrowa. Mała Klara, bo tak rodzice ją nazwali, jest zdrowa, jej wynik jest ujemny. Przeżywa jednak swego rodzaju problem, bo musi być izolowana od rodziców. To jest bolesna część tej radosnej informacji. Z wielkim wzruszeniem muszę teraz powiedzieć o postawie personelu szpitala w Zgierzu, który robi co może, aby tę odległość zbliżyć. Filmuje dziewczynkę, głos mamy przykazuje dziewczynce. Takie sytuacje budują - powiedział podczas telekonferencji marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Profesor Przemysław Oszukowski ze szpitala wojewódzkiego w Zgierzu w województwie łódzkim przyznał, że dla lekarzy było to wielkie przedsięwzięcie, a procedury dotyczące porodu były konsultowane na szczeblu wojewódzkim i krajowym.

Cały zespół szpitala przygotowywał się do tego przez kilka dni, bo w grę wchodzi wiele procedur. Muszę powiedzieć, że wszyscy zdaliśmy egzamin. To, że dziecko jest zdrowe, to największy sukces, a zatem system, który został stworzony, sprawdza się. Procedury w takim przypadku przewidują m.in. wykonanie cesarskiego cięcia w pełnym stroju ochronnym i potrójnych rękawiczkach. Dla matki, mimo izolacji, ta świadomość, że dziecko jest zdrowe, jest największą nagrodą. Matka jest w bardzo dobrym stanie.

- powiedział profesor Oszukowski.

Z powodu epidemii koronawirusa zmienione zostały rekomendacje prowadzenia ciąży, wykonywania rutynowych badań ginekologicznych oraz porodów - ustalenia zostały udostępnione na stronie Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Większość placówek wstrzymała przyjęcia pacjentek poza sytuacjami pilnymi. Aby ograniczyć ryzyko potencjalnej infekcji, zakazywane są porody rodzinne oraz odwiedziny na oddziałach położniczych. W przypadku kobiet zakażonych koronawirusem zalecane jest cięcie cesarskie, podczas którego dziecko ma kontakt z mniejszą ilością wydzielin. Zalecenia dla kobiet w ciąży dostępne są także na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku.

Więcej o: