Nowe zakazy w przemieszczaniu się. Czy dziecko może wyjść z psem? Czy małżeństwo może razem wyjść z domu?

Od 1 kwietnia w Polsce obowiązuje nowe rozporządzenie, które ustala kolejne ograniczania związane między innymi z przemieszczaniem się. Pojawienie się zakazów zaczęło budzić u niektórych wątpliwości. Najczęściej pojawiają się takie pytania jak: czy małoletnia osoba może wyjść na spacer z psem oraz czy małżeństwo może razem wyjść z domu?
Zobacz wideo Mateusz Morawiecki: Musimy dalej ograniczać dystans społeczny

Odpowiedzi na te pytania można znaleźć na stronie rządowej, gdzie udostępnione zostały nowe zasady obowiązujące od środy 1 kwietnia do soboty 11 kwietnia. Jakie obostrzenia dotyczą przemieszczania się?

Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady przemieszczania się

Ograniczenie w przemieszczaniu się i przebywaniu miejscach publicznych - rząd zaleca wychodzenie z domu w absolutnie ważnych sprawach, które powinny zostać ograniczone do minimum. Odległość między pieszymi powinna wynosić co najmniej dwa metry - dotyczy to także małżeństw, rodzin i bliskich. Wyjątkiem są tylko rodzice opiekujący się dziećmi do 13. roku życia oraz osobami niepełnosprawnymi. Przemieszczać można się w grupie do dwóch osób (nie licząc rodzin, które mogą poruszać się w większych grupach, ale z zachowaniem dystansu).

Dodatkowo przemieszczać się można w przypadku:

  • dojazdu do i z pracy;
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (pomaganie osobom zakażonym czy objętym kwarantanną);
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (zakupy, zakup lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi).

- Nie wykorzystujmy uprawnienia z epidemicznych rozporządzeń do uprawiania joggingu i poprawiania formy fizycznej przez te dwa tygodnie. Bez takich ćwiczeń damy radę. Jeżeli musimy bezwzględnie wyjść to przewietrzmy się i wróćmy do domu - wyjaśniał podczas konferencji Łukasz Szumowski. Minister zdrowia zaznaczył, że można wyjść na krótki spacer, na rower lub z wyjść z psem, ale nie można traktować tego jako czasu na uprawianie sportu, tylko dla poprawy zdrowia psychicznego.

- Policjanci oczywiście nie będą chodzić z metrówką i mierzyć, czy to są dokładnie dwa metry, ale te osoby, które będą szły do siebie przytulone, które będą zwracać uwagę, że ta odległość jest zbyt mała, tutaj policjanci też będą mogli reagować i też będą mogły być wyciągnięte konsekwencje, chociażby w postaci mandatu karnego - mówił w TVN 24 rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. 

Zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego - ograniczenie dotyczy dzieci do 18. roku życia. Oznacza to, że dzieci i młodzież nie mogą wyjść z domu bez opieki rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego. Wyjścia dorosłych z dziećmi dozwolone są w przypadku wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 czy też załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Zgodnie z tym obostrzeniem osoba małoletnia nie może więc bez dorosłego wyjść wyprowadzić psa na spacer. Za spacer nieletnich do sklepu bez osoby dorosłej grozić będą są surowe konsekwencje: mandat w wysokości nawet 500 zł - wyjaśniał Mariusz Ciarka. 

Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich - piękna pogoda sprawiła, że wiele osób korzystało z możliwości spacerów. Niestety, spowodowało to zgromadzenie dużej liczby osób w najpopularniejszych miejscach. W związku z tym ograniczono możliwość przebywania na terenach zielonych. Zakazane jest korzystanie z promenad, bulwarów, ogrodów zoologicznych i botanicznych, ogródków jordanowskich, parków czy plaż. Nie można także korzystać z rowerów miejskich.

Ograniczenia w komunikacji publicznej - w autobusie, tramwaju i metrze zajęta może być tylko połowa miejsc siedzących. Co drugie miejsce powinno być puste. Jeśli w pojeździe są miejsca siedzące dla 70 pasażerów, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób. Zasada ta dotyczy też zbiorowego transportu prywatnego i przejazdów samochodami większymi niż dziewięcioosobowe. Ograniczenie nie dotyczy samochodów osobowych.

Zakaz organizowania zgromadzeń, spotkań, imprez i zebrań powyżej dwóch osób - wyłączone z zakazu są spotkania w gronie najbliższej rodziny oraz zakłady pracy. Te ostatnie muszą jednak zapewnić pracownikom dodatkowe środki bezpieczeństwa.

Więcej o: