Koronawirus i nowe obostrzenia. Czy można biegać, jeździć na rowerze, wyjechać na działkę?

1 kwietnia wchodzą w życie nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Polski rząd wprowadził dodatkowe ograniczenia w ruchu, przepisy dotyczące funkcjonowania sklepów czy środków transportu zbiorowego.

W Polsce rośnie liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, dlatego polski rząd zdecydował się na wprowadzenie dalszych obostrzeń w przemieszczaniu się i gromadzeniu. O dodatkowych środkach bezpieczeństwa mówili 31 marca premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Z każdym lekkomyślnym, niepotrzebnym wyjściem z domu pandemia się przedłuża. Postawmy tamę pandemii koronawirusa. Razem możemy to zrobić, ale musimy przestrzegać zasad dystansu społecznego - mówił szef rządu.

Zobacz wideo Mateusz Morawiecki: Musimy dalej ograniczać dystans społeczny

Nowe obostrzenia. Czy można spacerować, biegać, jeździć na rowerze? Czy można wyjechać na działkę?

Przypomnijmy, że od pewnego czasu obowiązują nas ograniczenia dotyczące przemieszczania się. Z domów możemy wychodzić jedynie w kilku uzasadnionych przypadkach. Mowa o dojeździe do pracy i powrocie do domu, wolontariacie na rzecz walki z COVID-19 oraz załatwianiu tzw. spraw niezbędnych do życia codziennego. Oznacza to, że możemy iść do sklepu, wyjść na spacer z psem, udać się do lekarza czy do apteki. Wyjazd na działkę nie jest taką potrzebą. 

Co ze spacerami? Te są dozwolone, ale powinniśmy ograniczyć je do niezbędnego minimum. O tym, czy wolno nam biegać, mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski

- To nie jest tak, że my mamy prawo biegania, prawo uprawiania sportów. Traktujmy to uprawnienie i z epidemicznych rozporządzeń, a teraz z tego dokumentu, jako niezbędny środek ochrony zdrowia psychicznego. To nie o to chodzi, żebyśmy utrzymali formę. To nie o to chodzi, żebyśmy biegali ileś kilometrów wokół domu. Chodzi o to, żebyśmy po prostu mogli wyjść z psem albo wyjść i przewietrzyć się - krótko, jak najkrócej - i wrócić do domu.

Minister zauważył, że trudno wprowadzić twarde zapisy dotyczące wychodzenia z domu i bardzo wiele zależy od rozsądku Polaków.

- W związku z tym tutaj moja ogromna prośba - nie wykorzystujmy tego do uprawiania joggingu, nie wykorzystujmy tego do poprawiania sobie formy fizycznej przez te dwa tygodnie. Naprawdę bez takich ćwiczeń fizycznych damy radę. 

Czy zatem można jeździć na rowerze? Choć teoretycznie zakazu nie ma, minister zdrowia radzi ograniczyć aktywność sportową i rekreacyjną na świeżym powietrzu - a zatem m.in. jazdę na rowerze czy bieganie. Z uwagi na zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad, a także zakaz korzystania z rowerów miejskich, uprawianie sportów na zewnątrz jest już nieco utrudnione. Przepisy nie zabraniają przy tym korzystać z roweru jako środka transportu, za pomocą którego przemieszczamy się np. do pracy.

Koronawirus i nowe przepisy. Dotyczą m.in. zakupów i podróży transportem zbiorowym

Wspomnijmy także o innych obostrzeniach. Jakie zasady obowiązują nas od 1 kwietnia? Wprowadzono:

 • ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach i w urzędach pocztowych (po trzy osoby na kasę/stanowisko do płacenia/punkt handlowy w przypadku sklepów i targów oraz po dwie osoby na okienko w przypadku poczty)
 • obowiązek noszenia rękawiczek na terenie sklepów (to sklepy mają zapewnić je klientom),
 • godziny otwarcia sklepów tylko dla seniorów - w godzinach 10-12 zakupy będą mogli robić jedynie ci klienci, którzy ukończyli 65 rok życia,
 • zakaz handlu w wielkopowierzchniowych sklepach budowlanych w czasie weekendów,
 • nakaz zamknięcia hoteli, miejsc noclegowych, salonów kosmetycznych i fryzjerskich oraz salonów tatuażu,
 • obowiązek kwarantanny dla domowników osób, które są objęte obowiązkową kwarantanną, np. po powrocie zza granicy,
 • zawieszenie rehabilitacji z wyjątkiem tych koniecznych ze względu na stan zdrowia pacjenta,
 • zakaz wychodzenia z domu osób, które nie ukończyły 18 lat bez opieki dorosłego,
 • zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich,
 • obowiązek zachowania co najmniej dwumetrowej odległości między pieszymi (nie dotyczy to rodziców opiekujących się dziećmi poniżej 13. roku życia i opiekunów osób niesamodzielnych, np. z niepełnosprawnościami),
 • limit pasażerów w pojazdach 9+ (może w nich być tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących),
 • nakaz zapewnienia pracownikom dodatkowych zabezpieczeń takich jak rękawiczki i dostęp do płynów dezynfekujących oraz oddalenie stanowisk pracy na odległość co najmniej 1,5 metra.

Więcej informacji na temat szczegółów związanych z nowymi środkami bezpieczeństwa można znaleźć na stronie rządowej poświęconej koronawirusowi

Przeczytaj także:

Więcej o: