Węgry. Viktor Orban przejmuje pełnię władzy, parlament został zawieszony. "Zawoalowana dyktatura"

Węgry posunęły się w walce z koronawirusem dalej niż jakiekolwiek inne państwo europejskie. Tamtejszy parlament zadecydował większością głosów, że odsuwa się w cień, a pełnia władzy trafia w ręce premiera Viktora Orbana.

30 marca węgierski parlament przegłosował prawo, które daje premierowi Viktorowi Orbanowi nadzwyczajne uprawnienia. Jakie zmiany oznacza ta decyzja? Na czas epidemii działalność węgierskiego parlamentu zostaje zawieszona, a premier będzie rządził samodzielnie, wydając dekrety. W tym czasie zawieszone są także wybory i referenda lokalne. Tym, co wzbudza najwięcej wątpliwości komentatorów i polityków opozycyjnych, jest fakt, że stan wyjątkowy wprowadzony na Węgrzech jest bezterminowy. Choć Orban zapowiedział, że odda władzę w ręce parlamentu, kiedy skończy się walka z epidemią, mało kto mu wierzy. W mediach i w internecie pojawiają się komentarze o dyktaturze i rządach autorytarnych.

"Koronapucz" Viktora Orbana. "Ma teraz to, o czym marzył"

"No to mamy pierwszy koronapucz. Na Węgrzech od dziś można zawieszać i stanowić dekretami prawo, do pięciu lat więzienia za głoszenie "kłamstw", do końca stanu wyjątkowego nie ma wyborów, a koniec ogłasza rząd, czyli Orban lub 2/3 składu parlamentu, które ma Fidesz. Memento Polsko!" - napisała na Twitterze była ambasador w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

W rozmowie z portalem naTemat.pl sprawę skomentował dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego prof. Bogdan Góralczyk.

- Orban ma teraz to, o czym marzył, czyli pełne, niepodzielne, samodzielne rządy. Czekał na to 10 lat. Teraz ma absolutnie wszystko. Oznacza to, że mamy zawoalowaną dyktaturę - powiedział profesor.

Dyrektor Centrum Europejskiego UW zauważył, że nowe prawo wprowadzone na Węgrzech jest nieprecyzyjne, bo mówi jedynie, że Viktor Orban odda władzę wraz z końcem pandemii koronawirusa.

-  Ale co to znaczy? Z HIV zaczęliśmy walczyć na początku lat 80. i do dziś nie ma końca - zauważa prof. Góralczyk.

Zobacz wideo Kolejne obostrzenia: dzieci mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłych, limity w sklepach, ograniczenie dostępu do parków

Nowe przepisy na Węgrzech uderzą w opozycyjnych dziennikarzy

Wśród przyjętych przepisów znalazł się także taki, który mówi o karze pięciu lat więzienia dla osób, które rozpowszechniają "kłamstwa" lub "wypaczone prawdy", które utrudniają władzom ochronę ludności. Istnieje uzasadniona obawa, że prawo to uderzy przede wszystkim w wolność węgierskiej prasy, która i tak jest już mocno ograniczona. Na Węgrzech funkcjonuje dziś tylko jeden niezależny dziennik pt. "Népszava". Poprzednia taka gazeta, "Népszabadság", została rozwiązana przez rząd Fideszu w 2016 roku.

Unia Europejska reaguje na sytuację na Węgrzech w łagodny sposób

Dzień po przyjęciu przez węgierski parlament nowych przepisów, głos zabrała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W oświadczeniu, w którym nawet nie pada słowo "Węgry", przypomniała, że "niezwykle ważne jest, aby środki nadzwyczajne nie odbywały się kosztem naszych podstawowych zasad i wartości". Węgierski dziennik "Népszava" ocenia, że instytucje europejskie "w zadziwiający sposób" wybaczają Orbanowi. Zagraniczne media wskazują jednak na zdecydowane głosy poszczególnych polityków europejskich. Były premier Finlandii Alexander Stubb ocenił, że to najwyższa pora, aby wydalić Fidesz z Europejskiej Partii Ludowej, z kolei deputowany Bundestagu Norbert Röttgen stwierdził, że decyzja węgierskiego parlamentu skutecznie wyeliminuje tamtejszą opozycję. Ocenił, że jest to naruszenie zasad, którego Unia Europejska nie może zaakceptować - pisze "Financial Times".

Przeczytaj także:

Więcej o: