Ministerstwo zdrowia zakazało konsultantom wypowiadania się nt. epidemii. "Tak robiono w realsocjalizmie"

Kilka dni temu wiceminister zdrowia skierowała do krajowych konsultantów z zakresu medycyny pismo ws. zakazu wypowiadania się nt. epidemii koronawirusa. Zdaniem prof. Krzysztofa Simona, ordynatora oddziału chorób zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, działanie resortu jest "absurdalne" i przypomina praktyki wprost z "realsocjalizmu".

W miniony czwartek Ministerstwo Zdrowia skierowało do krajowych konsultantów z zakresu medycyny pismo ws. zakazu wypowiadania się wojewódzkich konsultantów nt. epidemii koronawirusa. Konsultanci krajowi swoje wypowiedzi konsultować mają natomiast bezpośrednio z resortem zdrowia oraz GIS.

W piśmie podpisanym przez sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefę Szczurek-Żelazko wyrażona jest prośba o "zobowiązanie konsultantów wojewódzkich w reprezentowanych przez Państwa dziedzinach do zaprzestania samodzielnego wydawania opinii dotyczących koronawirusa SARS-CoV 2 odpowiedzialnego za epidemię COVID-19".

Część lekarzy wyraziła stanowczy sprzeciw i działania ministerstwa określili jako "szantaż i próbę uciszenia środowiska". 

Prof. Simon: Pismo pani mister jest absurdalne

Pismo przesłane do krajowych konsultantów w ostrych słowach skrytykował prof. Krzysztof Simon, ordynator 1. oddziału chorób zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym i wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

Jestem propaństwowcem, niezależnie od tego, kto i jak rządzi tym krajem, i służę mu realizując polecenia rządu. Pismo pani minister Żelazko jest jednym z kilku absurdalnych wydanych przez nią i bardzo niemądrych. To narusza moje podstawowe prawa obywatela, moją wiedzę i wykształcenie. Nikt nie ma mi prawa zakazywać tego, bo tak robiono w realsocjalizmie i w czasach nazistowskich

- stwierdził prof. Simon, cytowany przed wrocławski oddział "Gazety Wyborczej"

Zobacz wideo Mateusz Morawiecki: Musimy dalej ograniczać dystans społeczny

W trakcie wideokonferencji z dziennikarzami Simon stwierdził, że w Polsce - mimo sygnałów biegnących ze świata - reakcja na szerzącą epidemię koronawirusa pojawiła się zdecydowanie zbyt późno. - Było wiadomo od dawna, że jest epidemia w Chinach. Przecież oni jeżdżą po całym świecie, budują fabryki pod Wrocławiem, nasze agencje wywiadu podawały, że taka epidemia się szykuje i trzeba zareagować. Jak pojawiły się pierwsze przypadki zachorowania, to okazało się, że w magazynach nie ma maseczek, strojów, wszystkiego nie ma. Jak nasi się zorientowali, to Chiny zablokowały już produkcję (...) - powiedział Simon.

Ordynator 1. oddziału chorób zakaźnych wrocławskiego szpitala dodał, że w ostatnich dniach stan zaopatrzenia jego placówki w potrzebny sprzęt uległ poprawie. Nie oznacza to jednak, że wszystkie przeszkody udało się wyeliminować. - Problem jest jednak nadal z dobrej jakości maskami i strojami, które będą nas chronić przed kontaktem z wirusem. Awaryjnie używamy strojów plastikowych jak na wojnę biologiczną, które kompletnie nie nadają się do opieki nad pacjentem. Pielęgniarka nie jest w stanie zrobić w tym zastrzyku, na izbie przyjęć wytrzymuje się dwie godziny, bo ludzie mdleją. To kwestia organizacji funkcjonowania państwa, które powinno takie rzeczy zabezpieczyć - ocenił Simon. 

Więcej o:
Komentarze (297)
Ministerstwo zdrowia zakazało konsultantom wypowiadania się nt. epidemii. "Tak robiono w realsocjalizmie"
Zaloguj się
  • ar.co

    Oceniono 84 razy 78

    Jeżeli pisowskim kłamcom się wydaje, że tą metodą zwiększą wiarę Polaków w swoje kłamstwa, to są jeszcze głupsi, niż myślałem. A myślałem, że są naprawdę wyjątkowo głupi.

  • krynolinka

    Oceniono 77 razy 65

    Panie profesorze, piąty rok żyjemy w kraju ekstremalnej propagandy sukcesu. Prezes Kaczyński wyhodował całą armię potakiwaczy, poklaskiwaczy. Kompetencje są najmniej potrzebne. Liczy się linia partyjna.
    Liczy się utrwalanie władzy. Nasze życie to najmniej istotna dla aktywu bolszewickiego sprawa.

  • zwierzoczlekoupior

    Oceniono 54 razy 44

    mamy PRL-ek+? I partie narodowo-socjalistyczna. I kulawego Kaczlerka.

  • kazek100

    Oceniono 45 razy 43

    Chińczycy też na początku karali za mówienie o wirusie. I zrobiła się pandemia. Pisie syny naśladują.

  • grubymisiek1

    Oceniono 40 razy 40

    Wypowiadać się może tylko Ministrant Zdrowia. I tylko pod nadzorem Pinokia.

  • malepifko

    Oceniono 39 razy 37

    'Nie testują, nie leczą, tylko siedźcie w domach i czekajcie na cud. Dopóki będziecie siedzieć, to statystyki będą wyglądać przyzwoicie, a Duda będzie miał szansę na reelekcję. Reżim mało obchodzi, że przez zamknięcie ludzi w domach zarżnie gospodarkę doprowadzając Polskę do recesji. Szykuje się powtórka z Korei Północnej, gdzie reżim ma się dobrze, a lud wegetuje.

  • yaspiman

    Oceniono 37 razy 35

    no to są pierwsze objawy paniki pisuarów. całkiem im się wszystko rozpada, jak domek z kart.

  • f451

    Oceniono 37 razy 33

    Wniosek z tego zakazu jest prosty:
    - jesteśmy w bardzo czarnej doopie
    - w szpitalach jest tragedia
    - statystyki zachorowań są nieprawdziwe.
    ...

  • vomitorium1

    Oceniono 34 razy 32

    ” ... okazało się, że w magazynach nie ma maseczek, strojów, wszystkiego nie ma.”
    a tam
    (są kagańce)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX