Poseł Sławomir Nitras niedopuszczony do obrad Sejmu. Chodzi o "ochronę godności i powagi Izby"

Poseł Koalicji Obywatelskiej Sławomir Nitras poinformował na Twitterze, że nie został dopuszczony do wtorkowych obrad Sejmu, mimo że wcześniej został oficjalnie oddelegowany przez swój klub. "Bezpośrednim powodem było zachowanie parlamentarzysty podczas poprzedniego posiedzenia" - twierdzi Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

"To prawda. Nie zostałem dopuszczony przez Elżbietę Witek do obrad, mimo że zgodnie ze zmienionym regulaminem delegowały mnie posłanki i posłowie klubu KO. Podobnie potraktowano 100 senatorów, którzy przygotowali dobre rozwiązania na czas epidemii. Do kosza bez rozpatrzenia" - napisał na Twitterze Sławomir Nitras, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Na potwierdzenie swoich słów parlamentarzysta zamieścił fragment e-maila przesłanego przez sekretariat przewodniczącego klubu KO do Dariusza Ziółkowskiego, dyrektora Sekretariatu Posiedzeń Sejmu. Poza Nitrasem, do wtorkowych obrad 9. posiedzenia Sejmu oddelegowano jeszcze: Borysa Budkę i Barbarę Nowacką. 

W rozmowie z Polską Agencją Prasową do sprawy odniósł się Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu. - Uzgodniono obecność 12 posłów w Sali Posiedzeń plus Prezydium Sejmu oraz przedstawiciele Rady Ministrów. Wskazany poseł nie został zaakceptowany do reprezentowania klubu w Sali Posiedzeń. Bezpośrednim powodem było zachowanie parlamentarzysty podczas poprzedniego posiedzenia. Marszałek Sejmu - zgodnie z Regulaminem - jest odpowiedzialny za ochronę godności i powagi Izby oraz organizowanie prac posłów - powiedział Grzegrzółka. 

Zobacz wideo „Tarcza antykryzysowa” nie ochroni dużych firm? „To grzech śmiertelny państwa”

Podczas wtorkowego posiedzenia Sejm w głosowaniu blokowym zdecydował o odrzuceniu większości poprawek do tzw. tarczy antykryzysowej, zgłoszonych w poniedziałek przez Senat. Posłowie utrzymali natomiast w mocy zmiany w projektach ustaw zaproponowane przez rząd. Pakiet ustaw został już podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę.