Koronawirus we Włoszech. Wzrost liczby zmarłych. "Co uderza, aż 70 procent to mężczyźni"

We Włoszech zmarło we wtorek 837 osób zakażonych koronawirusem, o 25 więcej niż w poniedziałek. Stwierdzono też więcej nowych przypadków. W sumie koronawirusem zakaziło się już w tym kraju ponad 100 tysięcy osób. Włoskie media piszą też o wiosce w Lombardii, w której koronawirusem nie zakaził się nikt.

Jak poinformował podczas wieczornej konferencji prasowej szef ochrony cywilnej Angelo Borrelli, w ciągu ostatniej doby zanotowano ponad 2100 nowych zarażeń, o blisko 350 więcej niż poprzedniego dnia. W sumie koronawirusem zakaziło się ponad 105 tysięcy osób. W tej chwili choruje ponad 77 tysięcy osób. 60 procent przechodzi chorobę lekko i przebywa w domu. 

Z kolei profesor Roberto Bernabei z kliniki Gemelli zwrócił uwagę, że liczba zgonów w ciągu doby od kilku dni jest stabilna. "Średni wiek zmarłych to 79 lat. Co uderza, aż 70 procent to mężczyźni. Kobiety są odporniejsze i mocniejsze" - powiedział Gemelli.

Zobacz wideo Sklepy i punkty usługowe w godzinach 10-12 otwarte tylko dla seniorów

W jednej z wiosek w Lombardii nikt nie zachorował na COVID-19

Tymczasem, jak podaje portal liberoquotidiano.it, we wsi Ferrera Erbognone w prowincji Pawia w Lombardii zamieszkuje nieco ponad tysiąc mieszkańców. Choć region ten jest jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem obszarów w całych Włoszech, to ani jeden mieszkaniec tej wsi nie został zakażony SARS-CoV-2.

Naukowcy chcą teraz sprawdzić, co jest przyczyną takiego stanu. - Uważamy, że takie testy będą przydatne. Naszym celem jest oczywiście uzyskanie próbek od wszystkich mieszkańców, aby badanie miało ważność naukową i statystyczną - wyjaśnił Giovanni Fassina, z zawodu lekarz, a zarazem burmistrz Ferrera Erbognone. Lekarze będą chcieli sprawdzić, czy we krwi tych osób znajdują się przeciwciała, które skutecznie zwalczają zakażenie koronawirusem.

Badaniami zajmą się naukowcy z Instytutu Neurologicznego w Mondino. Mieszkańcy, którzy wyrażą na to zgodę, zostaną przebadani do 2 kwietnia. 

Więcej o: