Sejm odrzucił najważniejsze senackie poprawki do tarczy antykryzysowej. Jest podpis Andrzeja Dudy

Sejm w głosowaniu blokowym zdecydował o odrzuceniu większości poprawek do tzw. tarczy antykryzysowej, zgłoszonych w poniedziałek przez Senat. Posłowie utrzymali natomiast w mocy zmiany w projektach ustaw zaproponowane przez rząd. Wieczorem pakiet ustaw podpisał prezydent.

We wtorek Sejm w ekspresowym tempie odrzucił większość poprawek do tarczy antykryzysowej, które dzień wcześniej zaproponowano w Senacie. Nad poprawkami głosowano w blokach, mimo sprzeciwu polityków opozycji.

Zobacz wideo PiS niespodziewanie wprowadził zmiany w kodeksie wyborczym

Ostatecznie posłowie zdecydowali o odrzuceniu przytłaczającej części senackich poprawek. Poza zmianami w ustawach zaproponowanymi przez rząd.   

W sumie we wtorek przyjęto 32 poprawki z 81 uchwalonych przez Senat w ustawie o wsparciu przedsiębiorców i pracowników. Posłowie nie zgodzili się na wyłączenie z przepisów zmian w kodeksie wyborczym i możliwości dokonywania zmian w składzie Rady Dialogu Społecznego. Z niewielkimi zmianami przyjęto też pozostałe ustawy z pakietu. 

Zobacz wideo Kolejne obostrzenia: dzieci mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłych, limity w sklepach, ograniczenie dostępu do parków

Głosowanie korespondencyjne dla osób powyżej 60. roku życia oraz objętych obowiązkową kwarantanną

Odrzucenie senackich zmian oznacza, że parlament uchwalił zapisy, które wprowadzają możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób powyżej 60. roku życia oraz objętych obowiązkową kwarantanną. Natomiast w sprawie Rady Dialogu Społecznego premier będzie mógł zdecydować o zmianie jej składu. Sprawozdawca komisji finansów publicznych Henryk Kowalczyk mówił, że członkowie komisji nie zgłaszali zastrzeżeń do specjalnego trybu głosowania w trakcie pandemii, tylko do trybu uchwalenia tych zmian - w ostatniej chwili, na posiedzeniu, które obradowało do późnych godzin nocnych.

Sejm przyjął natomiast poprawkę do ustawy rozszerzającej kompetencje Państwowego Funduszu Rozwoju w związku z koronawirusem. Odrzucił natomiast większość poprawek Senatu do nowelizacji ustaw zdrowotnych, w tym tę, która wprowadza cotygodniowe obowiązkowe badania na obecność służby zdrowia dla pracowników służby zdrowia i sklepów.

Władysław Kosiniak-Kamysz o odrzuceniu przez PiS poprawek ws. tarczy antykryzysowej: Nie ogarnęli

Decyzję o odrzuceniu przez Sejm poprawek Senatu skrytykowali posłowie opozycji. 

- Ubolewam, że w ten sposób polski parlament kończy pracę nad tą ustawą. Premier Mateusz Morawiecki nie dorósł do roli, którą pełni - powieział na konferencji prasowej w Sejmie szef PO Borys Budka. - Odrzucono realną pomoc dla małych firm. Odrzucono pomoc dla rodziców dzieci powyżej 8. roku życia. Mieliśmy dziś do czynienia z olbrzymim tchórzostwem premiera Mateusza Morawieckiego - dodał. 

W podobny tonie wypowiadał się szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. - Nie ogarnęli. Są nieudacznikami (...).  Wmawiają do wielu dni, że będzie niezwykła tarcza, która powstanie w wyniku współpracy. To było oszustwo. Nie było chęci przyjęcia dobrych rozwiązań ze strony opozycji - mówił szef PSL. 

Zdaniem Adriana Zandberga z Lewicy tarcza antykryzysowa, której wartość rząd ocenia na ok. 212 mld zł, jest po prostu za mała. 

- Tarcza jest po prostu za mała. PiS i PO, które ją poparły, biorą za to odpowiedzialność. Nie ma ochrony zatrudnienia i płac. To gorzej niż zbrodnia. To błąd - Będziemy się z tego wygrzebywać latami. Wraca bezrobocie, wróci ubóstwo. Rząd jest na to kompletnie nieprzygotowany - dodał Zandberg. 

- Pomyślcie, jak czują się teraz studenci/wykładowcy takich kierunków jak bezpieczeństwo wewnętrzne, ludzie, którzy uczyli kadry administracji i służb państwowych, że w sytuacjach kryzysowych obowiązują określone prawa i procedury - napisał z kolei na Twitterze Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji na prezydenta. 

Ciąg dalszy rozpoczętego dziś posiedzenia Sejmu planowany jest na piątek na godzinę 10:00.

Tarcza antykryzysowa podpisana przez prezydenta

Po godzinie 21 rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował na Twitterze, że Andrzej Duda przegłosowany przez Sejm pakiet ustaw podpisał. 

- Zgodnie z obietnicą Prezydent RP, niezwłocznie po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące #TarczaAntykryzysowa.  Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze w tym trudnym czasie! - poinformował Spychalski. 

Więcej o: