Hiszpania. Najwyższa dobowa liczba zmarłych od początku epidemii koronawirusa

Minionej doby w Hiszpanii w wyniku powikłań po koronawirusie zmarło 849 osób. Oznacza to, że łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do prawie 8200.

Hiszpania i Włochy to obecnie najbardziej dotknięte epidemią kraje na świecie. Wczoraj liczba zakażonych w Hiszpanii przekroczyła tę z Chin, a dzisiaj poinformowano o 849 nowych ofiarach śmiertelnych. W całym kraju liczba zakażonych to w tej chwili 94 tysiące, ale równocześnie niemal 20 tysięcy osób udało się uratować.

W Madrycie w południe flagi drugi dzień z rzędu opuszczono do połowy masztów. Przy dźwiękach żałobnej muzyki Hiszpanie oddali hołd zmarłym. Tak będzie też w następnych dniach. 

Zobacz wideo Kolejne obostrzenia: dzieci mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłych, limity w sklepach, ograniczenie dostępu do parków

Koronawirus w Hiszpanii. Nowe zakazy dla firm

W ostatnim czasie do zakazu opuszczania domów hiszpańskie władze dodały ograniczenie liczby pracowników, stawiających się do pracy. Szef największego stowarzyszenia przedsiębiorców Antonio Garamendi twierdzi jednak, że ograniczanie gospodarki doprowadzi do katastrofy i niepokojów społecznych. "Najważniejsze, by firmy były przygotowane na wznowienie pracy zaraz po zakończeniu pandemii, byśmy nie mieli kolejnego, gorszego niż teraz kryzysu" - mówił.

Rząd tymczasem przygotowuje się do wprowadzenia kolejnego, wartego 700 milionów euro pakietu pomocowego. Przewiduje on m.in. pomoc finansową dla zwalnianych pracowników, zawieszanie spłat pożyczek i zawieszanie eksmisji na pół roku.

Dwa dni temu do Hiszpanii przyleciał transport 20 tysięcy sztuk odzieży ochronnej dla lekarzy, dostarczony przez Czechy. Wcześniej Hiszpania kupiła też od Chin ponad milion masek ochronnych.