Onet: Jest projekt zmian w kodeksie wyborczym. M.in. głosowanie korespondencyjne dla wszystkich

Do Sejmu ma dziś trafić projekt nowelizacji kodeksu wyborczego przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość - podaje Onet. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie możliwości głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców, umożliwia również pomoc policji lub wojska w organizacji komisji wyborczych.

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, który najprawdopodobniej jeszcze dziś może trafić do Sejmu - podaje Onet. Według nieoficjalnych informacji w projekcie znalazł się zapis, który umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim uprawnionym do głosowania obywatelom.

Projekt zakłada także, że w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii Państwowa Komisja Wyborcza może określić inne warunki powoływania obwodowej komisji wyborczej. W praktyce oznacza to, że PKW mogłaby prosić policję i wojsko o pomoc w zorganizowaniu komisji wyborczych, gdyby doszło do buntu wśród samorządów. 

Według portalu w projecie jest m.in. też zapis, że chęć głosowania korespondencyjnego wyborca powinien zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed głosowaniem. W ponownym głosowaniu w wyborach prezydenckich i wyborach wójta termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego ulega skróceniu do 10 dni. Osoba, która zgłosi chęć głosowania, nie później niż 6 dni przed dniem wyborów otrzyma tzw. pakiet wyborczy. 

Wybory prezydenckie 2020

Zobacz wideo Czy wybory powinny zostać przeprowadzone 10 maja?

Wybory prezydenckie mają się odbyć 10 maja. Opozycja domaga się przesunięcia tego terminu ze względu na epidemię koronawirusa.

- Jeżeli tempo rozszerzania się epidemii będzie takie, jak w ostatnich dniach, to wybory nie będą możliwe. Jeżeli tempo zacznie spadać, to możemy się nad tym terminem [10 maja - przyp. red.] zastanawiać - mówił we wtorek w Radiu ZET wicepremier Jarosław Gowin.

- Należy zrobić wszystko, by wybory zostały zorganizowane w sposób stosunkowo bezpieczny, ale odbędą się one tylko przy realizacji absolutnie pozytywnego scenariusza walki z koronawirusem. Jeżeli zagrożone będzie życie lub zdrowie Polaków, to jesteśmy za tym, by wybory odłożyć - komentował z kolei w Porannej rozmowie Gazeta.pl wiceminister Kamil Bortniczuk, poseł Porozumienia.

Więcej o:
Komentarze (560)
Onet: Jest projekt zmian w kodeksie wyborczym. M.in. głosowanie korespondencyjne dla wszystkich
Zaloguj się
 • zwyklaosoba

  Oceniono 128 razy 120

  W mojej opinii to jest mentalność szmalcownika - byle zyskać, nawet kosztem życia innych ludzi.

 • biesczad1

  Oceniono 113 razy 109

  Zmiany w kodeksie wyborczym: najpóźniej pół roku przed wyborami - dziękuję, do widzenia!!!

 • kiesier

  Oceniono 89 razy 85

  Może jeszcze lekarzom i ratownikom nakażcie "zgłaszanie" się do komisji wyborczych.

  Policja w czasach najpoważniejszego od lat kryzysu ma co robić chyba że chodzi o wywołanie anarchii i w taki sposób przeprowadzenie "wyborów".

 • zwyklaosoba

  Oceniono 81 razy 79

  Gnojna zmiana wprowadzi dziesiątki absurdalnych przepisów byleby tylko nie wprowadzić stanu klęski żywiołowej, którą od kilku tygodni mamy. Pójdą po bandzie i po trupach byleby tylko wygrać wybory. I dlatego nie mam żadnych wątpliwości, że w 2010 r. ludzie by nie zginęli, gdyby jakiemuś łajdakowi tak nie zależało na politycznych korzyściach.

 • niktwazny126

  Oceniono 69 razy 67

  Wybory za wszelką cenę, nie w przenośni a dosłownie. Pieniądze, które zostaną włożone w materiały wyborcze (ulotki, obwieszczenia, plakaty) oraz w wynagrodzenie dla tych, którzy zostaną przy ich przygotowaniu zatrudnieni to konkretne kwoty, niezbędne w szpitalach, w domach opieki, w komisariatach. Pielęgniarka w szpitalu nie wytrze rąk ulotką wyborczą, potrzebuje papierowego ręcznika, pacjent podobnie. Nie da się użyć plakatu zamiast maseczki. Obwieszczenie wyborcze nie ochroni ratownika medycznego czy kasjerki w stokrotce....

 • pub

  Oceniono 64 razy 62

  Chcą rozłożyć wojsko i policję. Czy jeszcze ktokolwiek wątpi że to ruscy agenci są?

 • gj61

  Oceniono 65 razy 57

  Pytanie do Polskiego Wojska i Polskiej Policji!
  Będziecie za tego małego ch..ja umierać?

 • praskiso

  Oceniono 57 razy 55

  Szaleństwa prezesa ciąg dalszy. Czy ktoś z otoczenia prezesa nie mógłby mu przywalić młotkiem na opamiętanie ?

 • budyn222

  Oceniono 54 razy 50

  To się nie dzieję... obudźcie mnie i powiedzcie, że to się nie dzieje... duży kraj w środku Europy rządzony przez poebanego starca bez żadnej odpowiedzialności. I niech ktoś powie, że ten gnom to nie jest ruska kukiełka...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX