Onet: Jest projekt zmian w kodeksie wyborczym. M.in. głosowanie korespondencyjne dla wszystkich

Do Sejmu ma dziś trafić projekt nowelizacji kodeksu wyborczego przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość - podaje Onet. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie możliwości głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców, umożliwia również pomoc policji lub wojska w organizacji komisji wyborczych.

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, który najprawdopodobniej jeszcze dziś może trafić do Sejmu - podaje Onet. Według nieoficjalnych informacji w projekcie znalazł się zapis, który umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim uprawnionym do głosowania obywatelom.

Projekt zakłada także, że w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii Państwowa Komisja Wyborcza może określić inne warunki powoływania obwodowej komisji wyborczej. W praktyce oznacza to, że PKW mogłaby prosić policję i wojsko o pomoc w zorganizowaniu komisji wyborczych, gdyby doszło do buntu wśród samorządów. 

Według portalu w projecie jest m.in. też zapis, że chęć głosowania korespondencyjnego wyborca powinien zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed głosowaniem. W ponownym głosowaniu w wyborach prezydenckich i wyborach wójta termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego ulega skróceniu do 10 dni. Osoba, która zgłosi chęć głosowania, nie później niż 6 dni przed dniem wyborów otrzyma tzw. pakiet wyborczy. 

Wybory prezydenckie 2020

Zobacz wideo Czy wybory powinny zostać przeprowadzone 10 maja?

Wybory prezydenckie mają się odbyć 10 maja. Opozycja domaga się przesunięcia tego terminu ze względu na epidemię koronawirusa.

- Jeżeli tempo rozszerzania się epidemii będzie takie, jak w ostatnich dniach, to wybory nie będą możliwe. Jeżeli tempo zacznie spadać, to możemy się nad tym terminem [10 maja - przyp. red.] zastanawiać - mówił we wtorek w Radiu ZET wicepremier Jarosław Gowin.

- Należy zrobić wszystko, by wybory zostały zorganizowane w sposób stosunkowo bezpieczny, ale odbędą się one tylko przy realizacji absolutnie pozytywnego scenariusza walki z koronawirusem. Jeżeli zagrożone będzie życie lub zdrowie Polaków, to jesteśmy za tym, by wybory odłożyć - komentował z kolei w Porannej rozmowie Gazeta.pl wiceminister Kamil Bortniczuk, poseł Porozumienia.

Więcej o: