Naukowcy z Imperial College: W 2020 roku pandemia koronawirusa może zabić 0,26 proc. ludzkości

W 2020 roku pandemia koronawirusa może spowodować zgon nawet 0,26 proc. ludzkości, a więc około 20 milionów ludzi na całym świecie - obliczyli badacze z uniwersytetu Imperial College w Londynie. Naukowcy ci dowodzą jednocześnie, że zachowanie dystansu społecznego przynosi wymierne efekty i już zapobiegło śmierci ok. 120 000 osób.

Z wyliczeń brytyjskich naukowców wynika, że w związku z pandemią koronawirusa na całym świecie może umrzeć ok. 20 milionów ludzi - relacjonuje "Rzeczpospolita". To ponad połowa populacji Polski, która liczy obecnie ok. 38 milionów osób, a jednocześnie 0,26 proc. całej ziemskiej populacji. Z modelu matematycznego, który wykorzystali badacze, wynika jednocześnie, że jeśli kraje na całym świecie nie zdecydowałyby się na wprowadzenie drastycznych ograniczeń w przemieszczaniu się i gromadzeniu, byłoby znacznie gorzej. Wówczas do końca 2020 roku mogłoby umrzeć nawet 40 milionów ludzi na całym świecie. To tak, jakby zmarli wszyscy mieszkańcy Polski oraz Słowenii. 

Brytyjscy badacze: Dystansowanie społeczne ocaliło już nawet 120 000 osób

Badacze z Imperial College w Londynie obliczyli, że w walce z pandemią pomaga dystansowanie społeczne. Z ich analiz wynika, że środki bezpieczeństwa, jakie do tej pory podjęły niektóre z krajów europejskich, mogły ocalić życie nawet 120 000 osób z 11 krajów, w tym z Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii.

- Nasze wyniki sugerują, że wprowadzenie środków bezpieczeństwa takich jak dystans społeczny czy lockdowny uratowało już wiele istnień ludzkich i nadal będzie ratować życie. Wpływ pandemii jest ekstremalny - ale byłoby znacznie gorzej bez tych interwencji. Ich utrzymanie jest kluczowe dla kontrolowania pandemii - wyjaśnił profesor Axel Gandy z Katedry Statystyki w Departamencie Matematyki londyńskiego uniwersytetu.

Z prognoz naukowców wynika, że w nadchodzących tygodniach wszystkie rządy świata będą musiały podejmować trudne decyzje dotyczące tego, jakie restrykcje wprowadzać i jak długo je utrzymywać.

- Ta analiza pokazuje, że interwencje krajów europejskich znacznie spowolniły rozprzestrzenianie się COVID-19. Jednak nie jest jeszcze jasne, czy i jak szybko te środki spowodują spadek liczby nowych przypadków zakażenia. Dane zebrane w ciągu najbliższych dwóch tygodni będą miały kluczowe znaczenie dla udoskonalenia naszej oceny - powiedział profesor Neil Ferguson, dyrektor Abdul Latif Jameel Institute for Disease and Emergency Analytics, jednostki Imperial College.

Zobacz wideo Mateusz Morawiecki: Musimy dalej ograniczać dystans społeczny

W swoich badaniach naukowcy z uniwersytetu Imperial College w Londynie brali pod uwagę dane z 11 krajów europejskich. Analizowali informacje na temat liczby zachorowań i zgonów z Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemiec, Włoch, Norwegii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Pełen raport dotyczący rozprzestrzeniania się COVID-19 i wpływu wprowadzonych środków bezpieczeństwa na spowolnienie liczy zakażeń można znaleźć TUTAJ

Przeczytaj także:

Więcej o:
Komentarze (197)
Naukowcy z Imperial College: W 2020 roku pandemia koronawirusa może zabić 0,26 proc. ludzkości
Zaloguj się
 • rozal1971

  Oceniono 32 razy 20

  Odwracając te dane: 99,74% ludności świata ocaleje. Pytanie jednak ile z ocalałych umrze z głodu, z powodu depresji, samobójstw, paraliżu służby zdrowia towarzyszących COCID-19?

 • drentfyharry

  Oceniono 15 razy 9

  Najważniejsze żeby zabrała starego pierdziela z Żoliborza,Adrianka,szamana z Torunia i mateuszka kłamczuszka....

 • krunghtep01

  Oceniono 39 razy 9

  A ja chcialbym sie dowiedziec jaki procent ludzkosci corocznie zabija wirus o nazwie GLOD ,na ktory lekarstwo znane jest od tysiacleci.Nazywa sie zywnosc.

 • ci.puszka_pandory

  Oceniono 10 razy 8

  Każdy umrze.
  Czasem życie jest gorsze od śmierci.

 • kowalskyy49

  Oceniono 14 razy 8

  Rocznie umiera około 1% populacji. 0,26% to niemal dokładnie 1/4 tego co zwykle, więc nie tak mało ale też nie byłaby to apokalipsa, chociaż rodzinom zmarłych trudno byłoby to wytłumaczyć.

 • pispanuje

  Oceniono 30 razy 8

  Gdyby na ziemi było mniej ludzi, proporcjonalnie wirus zabiłby ich mniej. Recepta - wystarczy przestać się mnożyć jak króliki. Ale nie... każdy uważa, że koniecznie musi przekazać swoje geny... i na chama je przekazuje. Kosztem innych ludzi i kosztem przyrody, a ostatecznie kosztem całej ludzkości.

 • pm7303

  Oceniono 14 razy 6

  Mnie z kolei zastanawia ilu ludzi 'zejdzie' z powodu permanentnego stresu wywołanego strachem przed tym wirusem? Ciekawe czy aby nie więcej niż te 0.26%? No ale tego się zapewne nie da ani policzyć, ani nawet oszacować?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX