Obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Czy można biegać, spacerować i jeździć na rowerze?

1 kwietnia wejdą w życie nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa w Polsce. Wśród nich pojawią się również zmiany odnośnie do uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Odpowiadamy, czy wolno biegać, spacerować i jeździć na rowerze.

We wtorek odbyła się konferencja z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią zostały na niej przedstawione nowe restrykcje związane z epidemią koronawirusa w Polsce. Dotyczą one także aktywności fizycznej. Choć uprawianie sportu na zewnątrz nie zostało zakazane, szef resortu zdrowia odradza taką aktywność.

Zobacz wideo Czy w Polsce powinien zostać wprowadzony stan klęski żywiołowej?

- To nie jest tak, że my mamy prawo biegania, prawo uprawiania sportów. Traktujmy to uprawnienie jako niezbędny środek higieny zdrowia psychicznego. To nie o to chodzi, żebyśmy utrzymali formę i biegali kilka kilometrów wokół domu. Chodzi o to, żebyśmy mogli wyjść, przewietrzyć się, krótko i do domu. Nie wykorzystujmy tego do uprawiania joggingu i do poprawiania kondycji. Bez takich ćwiczeń fizycznych damy radę. Potraktujmy to tak, że jeżeli musimy już bezwzględnie wyjść, to wyjdźmy, przewietrzmy się i wróćmy do domu - mówił Łukasz Szumowski podczas wtorkowej konferencji.

Nowe obostrzenia w związku z koronawirusem. Zakaz korzystania z parków i bulwarów

Problemem w uprawianiu sportów na zewnątrz może być wybór miejsca aktywności, ponieważ nowe obostrzenia wprowadzają do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

Nowe obostrzeniaNowe obostrzenia Gazeta.pl

Z tego samego powodu został wprowadzony zakaz korzystania z rowerów miejskich. Nie ma natomiast żadnych ograniczeń w kwestii używania własnych rowerów, np. w celu przemieszczania się do sklepu, jeśli w drodze do niego musimy pokonać większą odległość.

Pozostałe nowe obostrzenia podjęte w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa można znaleźć TUTAJ>>.

Więcej o: