Mateusz Morawiecki: Młodzi, którzy nie ukończyli 18. roku życia, nie będą mogli wyjść z domu bez opieki

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji kolejne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Wprowadzone zostaną m.in. nowe zasady dotyczące przemieszczania się.

- Najważniejsza zasada to zasada dystansowania się, dystansu społecznego w rozumieniu epidemiologicznym, w rozumieniu unikania rozprzestrzeniania pandemii - powiedział premier Mateusz Morawiecki

Nowe obostrzenia rządu. Osoby niepełnoletnie będą mogły wychodzić z domu tylko z dorosłymi

Ze słów szefa rządu wynika, że od środy 1 kwietnia każdy z nas, zbliżając się do drugiego człowieka, będzie musiał zachować odstęp wynoszący co najmniej dwa metry. Nakaz ten nie dotyczy rodziców opiekujących się dziećmi do 13. roku życia oraz osób, które opiekują się osobami z niepełnosprawnościami czy osobami starszymi, które nie są samodzielne. Co więcej, osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, będą mogły przebywać w przestrzeni publicznej jedynie pod opieką osoby dorosłej. 

- Wprowadzamy również ograniczenia w dostępie do parków, do bulwarów, do różnego rodzaju skwerów, miejsc rekreacji i plaż, bo widzieliśmy doskonale, że niestety, nie zachowaliśmy dyscypliny społecznej w takim wymiarze, jak powinniśmy - powiedział premier Morawiecki.

Zobacz wideo Czy w Polsce powinien zostać wprowadzony stan klęski żywiołowej?

Nowe środki bezpieczeństwa. Zapisy dotyczą m.in. zakupów

Polski rząd wprowadził także szereg innych ograniczeń. Dotyczą one m.in. zakupów - od 1 kwietnia wprowadzony zostanie limit osób przebywających w sklepie (trzy osoby na każdą kasę). Podobne obostrzenia zostaną wprowadzone na targowiskach. Oprócz tego każdy klient sklepu będzie musiał włożyć rękawiczki, a w weekendy zamknięte będą sklepy budowlane. Co więcej, w godzinach 10-12 sklepy będą otwarte wyłącznie dla osób, które ukończyły 65 rok życia.

Nowe zasady będą obowiązywać także w miejscach pracy. Między stanowiskami pracy będzie musiał zostać zachowany 1,5-metrowy odstęp. Ograniczona zostanie także działalność hoteli i miejsc noclegowych, a domownicy osób, które zostaną objęte kwarantanną od 1 kwietnia, również będą musiały przejść przymusową izolację. Oprócz tego odłożone w czasie zostaną zabiegi rehabilitacyjne z wyjątkiem tych, które są pilne ze względu na stan zdrowia pacjenta. 

Przeczytaj także:

Więcej o: