Szumowski o nowych ograniczeniach: To w tej chwili jedyna walka. Nie ma szczepionki, nie ma leku

- Co kilka dni liczba chorych się podwaja. Wszystkie modele mówią o jednym: jeśli ograniczymy kontakty między ludźmi, mamy szansę spowolnić ten wzrost i ochronić ludzkie życia - podkreślił podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim minister zdrowia Łukasz Szumowski. Rząd zdecydował dziś o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek wprowadzenie dodatkowych regulacji w walce z koronawirusem. To m.in. nakaz zachowania dystansu dwóch metrów w przestrzeni publicznej od drugiej osoby z wyjątkiem rodziców opiekujących się dziećmi lub osobami z niepełnosprawnościami lub zakaz przebywania osób niepełnoletnich na zewnątrz bez opieki osób dorosłych.

- Wszystkie modele, które pokazują, jak przebiega epidemia, mówią o tym, że wzrost liczby chorych jest wykładniczy. Co kilka dni liczba chorych się podwaja. Wszystkie modele mówią o jednym: jeśli ograniczymy kontakty między ludźmi, mamy szansę spowolnić ten wzrost i ochronić ludzkie życia

- komentował na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu podkreślił, że ograniczenie kontaktów o połowę "nie wystarcza", a konieczne jest ich ograniczenie "o trzy czwarte, o 80 procent".

- Jedynymi już miejscami, gdzie stykamy się, gdzie mamy większe ryzyko złapania wirusa, zakażenia innych, są miejsca, gdzie gromadzi się dużo ludzi. Niestety to są sklepy, markety, urzędy, bulwary, parki, gdzie przebywamy dłużej w dużym skupisku ludzkim - wyliczał Łukasz Szumowski.

- Wiemy, że młodzież wychodziła, spotykała się, widzieliśmy obrazki osób, które razem spędzały czas. Stąd zakaz wychodzenia ludzi młodych bez rodzica poza dom, stąd zamknięcie parków, plaż, deptaków - tłumaczył.

Podkreślił, że obecne zalecenia "to jedyna walka w tej chwili". - Nie ma szczepionki, nie ma leku - powiedział Łukasz Szumowski.

Zobacz wideo Czy wybory powinny zostać przeprowadzone 10 maja?

Koronawirus w Polsce i na świecie

Dotychczas w Polsce stwierdzono 2132 przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 31 osób (dane na wtorek 31.03, godz. 12). Na całym świecie liczba zakażeń przekroczyła już 787 tys., zmarło niemal 38 tys. chorych.

Więcej o:
Komentarze (114)
Szumowski o nowych ograniczeniach: To w tej chwili jedyna walka. Nie ma szczepionki, nie ma leku
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 33 razy 23

  Nie ma szczepionki, nie ma leku, ale są wybory. Aha, i lód w majtkach, jaki pisowski aparatczyk przed miesiącem zalecał opozycji, która ostrzegała przed epidemią.

 • mdro

  Oceniono 28 razy 22

  Nie, idioto na ministerialnym stołku. Ty odpowiadasz za większość zakażeń w Polsce, bo najwięcej zakażeń jest obecnie w szpitalach. Nie w parkach i na skwerkach, jak bredził drugi debil.

 • ja.szela

  Oceniono 18 razy 18

  Szumowski lanserze ogarnij burdel w szpitalach bo to teraz największa wylęgarnia chorych a nie spacery, spotkania młodych czy sklepy.

 • biesczad1

  Oceniono 22 razy 18

  To wszystko by miało sens, gdyby PiS nie upierał się przy wyborach 10 maja, i wprowadził stan wyjątkowy/stan klęski żywiołowej - a tak, to tylko pic na wodę!!!

 • jael53

  Oceniono 18 razy 16

  Proszę pana, dwaj właściciele małych, wiejskich sklepików, z których mam przyjemność korzystać, wpadli na pomysł, ze: a) przed wejściem do sklepu zakłada się rękawiczki i używa środka dezynfekującego; b) w sklepie (w obu są po 2 kasy) nie może naraz być więcej, niż 5 osób. Wpadli na to już 10 dni temu - i nie potrzebowali do tego ani pańskich, ani premierowskich instrukcji i dekretów.

 • ps11111ps

  Oceniono 20 razy 16

  IKEA dołącza się do walki i wypuszcza na rynek nowy produkt, który może się okazać rynkowym sukcesem: lekkie trumny z OSB do samodzielnego montażu z serii TRUPPÅN

 • ks-t

  Oceniono 17 razy 15

  Panie Szumowski. NIe wierzę w ani jedno Pańskie słowo. Przypomnijmy sobie kalendarium zarazy. Duduś podpisywał szmal dla gadzinówki 6 marca i do tego dnia był zakaz publikowania jakichkolwiek przypadków. Jedno podejrzenie opublikowano 4 marca. Alternatywą dla 10 MILIARDÓW złotycz przekazanych TVPIS było ich przekazanie na służbę zdrowia. TEraz publikowane liczby są filtrowane przez Nowogrodzką, a testów nie wolno wykonywac bez zatwierdzenia przez dyrektora placówki (oczywiście z PIS). NIe zrobisz też badań za własne pieniądze. NIe wolno. JA wiem, że Szumowski jest z PIS i w związku z tym gotów oddać nerkę NAdprezesowi, ale, do diabła jest także lekarzem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX