Szumowski o nowych ograniczeniach: To w tej chwili jedyna walka. Nie ma szczepionki, nie ma leku

- Co kilka dni liczba chorych się podwaja. Wszystkie modele mówią o jednym: jeśli ograniczymy kontakty między ludźmi, mamy szansę spowolnić ten wzrost i ochronić ludzkie życia - podkreślił podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim minister zdrowia Łukasz Szumowski. Rząd zdecydował dziś o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek wprowadzenie dodatkowych regulacji w walce z koronawirusem. To m.in. nakaz zachowania dystansu dwóch metrów w przestrzeni publicznej od drugiej osoby z wyjątkiem rodziców opiekujących się dziećmi lub osobami z niepełnosprawnościami lub zakaz przebywania osób niepełnoletnich na zewnątrz bez opieki osób dorosłych.

- Wszystkie modele, które pokazują, jak przebiega epidemia, mówią o tym, że wzrost liczby chorych jest wykładniczy. Co kilka dni liczba chorych się podwaja. Wszystkie modele mówią o jednym: jeśli ograniczymy kontakty między ludźmi, mamy szansę spowolnić ten wzrost i ochronić ludzkie życia

- komentował na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu podkreślił, że ograniczenie kontaktów o połowę "nie wystarcza", a konieczne jest ich ograniczenie "o trzy czwarte, o 80 procent".

- Jedynymi już miejscami, gdzie stykamy się, gdzie mamy większe ryzyko złapania wirusa, zakażenia innych, są miejsca, gdzie gromadzi się dużo ludzi. Niestety to są sklepy, markety, urzędy, bulwary, parki, gdzie przebywamy dłużej w dużym skupisku ludzkim - wyliczał Łukasz Szumowski.

- Wiemy, że młodzież wychodziła, spotykała się, widzieliśmy obrazki osób, które razem spędzały czas. Stąd zakaz wychodzenia ludzi młodych bez rodzica poza dom, stąd zamknięcie parków, plaż, deptaków - tłumaczył.

Podkreślił, że obecne zalecenia "to jedyna walka w tej chwili". - Nie ma szczepionki, nie ma leku - powiedział Łukasz Szumowski.

Zobacz wideo Czy wybory powinny zostać przeprowadzone 10 maja?

Koronawirus w Polsce i na świecie

Dotychczas w Polsce stwierdzono 2132 przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 31 osób (dane na wtorek 31.03, godz. 12). Na całym świecie liczba zakażeń przekroczyła już 787 tys., zmarło niemal 38 tys. chorych.

Więcej o: