Nowe obostrzenia rządu. Czy będzie zakaz spotkań rodzinnych w święta? Co zmienia się ws. spacerów?

Zmiany rygoru domowej kwarantannej, zakaz samodzielnego wychodzenia z domów przez osoby poniżej 18. roku życia, "godziny dla seniorów" w sklepach - to tylko niektóre z nowych obostrzeń, które ogłoszono podczas wtorkowej konferencji prasowej. Jak nowe wytyczne będą wyglądały w praktyce? Czy będzie można spacerować i uprawiać jogging?

We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe restrykcje, które mają doprowadzić do opanowania epidemii koronawirusa w Polsce. -  Podjęliśmy decyzję w sprawie kolejnych obostrzeń. Musimy dalej ograniczać dystans społeczny - podkreślił. Jak dodał, za nieprzestrzeganie wytycznych będą groziły wysokie kary - od pięciu tys. zł, a w skrajnych przypadkach do kary pozbawienia wolności. - Te kary będą bezwzględnie egzekwowane przez policję - podkreślił.

Koronawirus - nowe obostrzenia. Obowiązek nakładania rękawiczek, mniej osób w sklepach

Zmiany wejdą w życie od północy 31 marca. Jak w praktyce będą wyglądały nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd? Do tej pory po ulicach można było się przemieszczać w grupach maksymalnie dwuosobowych. Rygor nie obowiązywał rodzin. Od teraz obowiązuje zasada zachowania dystansu dwóch metrów od drugiej osoby wobec wszystkich - z wyjątkiem rodziców opiekujących się dziećmi lub osobami z niepełnosprawnościami. Zgodnie z nowymi wytycznymi osoby poniżej 18. roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko pod opieką osoby pełnoletniej. Ogłoszono też, że godziny 10-12 będą przeznaczone w sklepach wyłącznie na zakupy dla seniorów. Wprowadzono również limity osób przebywających w sklepach i obowiązek nakładania rękawiczek przed wejściem do nich.

embed

Czytaj więcej o nowych obostrzeniach - lista obostrzeń >>>

Jak realizowanie nowych wytycznych będzie wyglądało w praktyce? Poniżej prezentujemy odpowiedzi na kilka pytań, na które rządzący odpowiedzieli podczas konferencji prasowej.

Czy będzie zakaz spotkań rodzinnych w trakcie świąt? - Zobaczymy, jak będą wyglądały przyrosty zakażonych. Powinniśmy maksymalnie stosować zasady niespotykania się. Przy dużych spotkaniach rodzinnych ryzyko jest bardzo duże. W tej chwili można tylko rekomendować, a przed świętami będziemy oceniać pod względem epidemicznym - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Kto będzie pilnował rygoru na ulicach? Czy w te działania włączy się wojsko? - Policja będzie pilnować przestrzegania obostrzeń, oprócz tego poprosiłem ministra obrony narodowej, żeby wojsko było w gotowości, żeby wypełniać różne funkcje - brzmiała odpowiedź premiera.

Co ze spacerami? Czy można biegać i uprawiać jogging? Odpowiedź ministra Szumowskiego: - To nie jest tak, że my mamy prawo biegania, prawo uprawiania sportów. To nie o to chodzi, żebyśmy utrzymali formę i biegali kilka kilometrów wokół domu. Chodzi o to, żebyśmy mogli wyjść, przewietrzyć się krótko i do domu. Nie wykorzystujmy tego do uprawiania joggingu i do poprawiania kondycji. Bez takich ćwiczeń fizycznych damy radę. Potraktujmy to tak, że jeżeli musimy już bezwzględnie wyjść, to wyjdźmy, przewietrzmy się i wróćmy do domu.

Czy zalecenia obejmą nowe zaostrzenia dot. kościołów i obrządków liturgicznych? Czy pozostaną one takie same (maksymalnie 5 osób na mszy, pogrzebie czy ślubie)? - Nie zmieniamy tych obostrzeń - powiedział minister Łukasz Szumowski.

Czy zostanie wprowadzony stan nadzwyczajny? Premier: - Na obecnym etapie nie ma takich planów.

Czy sklepy nadal będą otwarte? - W weekend zamknięcie wszystkich sklepów budowlanych, zostają otwarte sklepy spożywcze, apteki czy drogerie, tu nie będzie żadnych ograniczeń - powiedział Mateusz Morawiecki.

Na czym polega "godzina dla seniorów" w sklepach spożywczych i aptekach? Między 10-12 we wszystkich sklepach i aptekach mogą przebywać tylko seniorzy. - Później też będą mogli przebywać w sklepach, ale w godzinach 10-12 będzie czas tylko dla seniorów na zrobienie zakupów - powiedział premier. Jednocześnie rząd apeluje, żeby wychodzić na zakupy jak najrzadziej.

Kto zapewni rękawiczki klientom sklepów, którzy muszą je założyć przed wejściem? To sklepy będą miały obowiązek zapewnić klientom rękawiczki.

Osoby poniżej 18. roku życia mogą wychodzić tylko pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Co z pozostałymi osobami? Czy pozostałe ograniczenia w przemieszczaniu się, które obowiązują od 24 marca, nadal pozostają w mocy? - Tak. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

  • dojazdu do pracy. "Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością" - podaje rząd.
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. "Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności" - brzmią wytyczne.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. "Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa" - wskazują rządzący.

Zasady zostają nałożone na najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia.

Zobacz wideo Czy w Polsce powinien zostać wprowadzony stan klęski żywiołowej?
Więcej o: