W jednej z wiosek w Lombardii nikt nie zachorował na COVID-19. Naukowcy zbadają mieszkańców

Trudno uwierzyć, że w regionie najbardziej dotkniętym przez koronawirusa, znajduje się miejscowość całkowicie wolna od zakażeń. Ferrera Erbognone to mała wieś w Lombardii, którą zainteresowali się włoscy naukowcy. Lekarze chcą sprawdzić, dlaczego żaden z jej mieszkańców nie zachorował na COVID-19.

Jak podaje portal liberoquotidiano.it Ferrera Erbognone w prowincji Pawia w Lombardii zamieszkuje nieco ponad tysiąc mieszkańców. Choć region ten jest jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem obszarów w całych Włoszech, to ani jeden mieszkaniec tej wsi nie został zakażony SARS-CoV-2.

Koronawirus we Włoszech. Wieś w Lombardii wolna od zakażeń. Naukowcy sprawdzą, czy mają przeciwciała SARS-CoV-2

Naukowcy chcą sprawdzić, co jest przyczyną takiego stanu. - Uważamy, że takie testy będą przydatne. Naszym celem jest oczywiście uzyskanie próbek od wszystkich mieszkańców, aby badanie miało ważność naukową i statystyczną - wyjaśnił Giovanni Fassina, z zawodu lekarz, a zarazem burmistrz Ferrera Erbognone. Lekarze będą chcieli sprawdzić, czy we krwi tych osób znajdują się przeciwciała, które skutecznie zwalczają zakażenie koronawirusem.

Zobacz wideo Władze Wenecji dezynfekują miejsca publiczne w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa [Źródło: Storyful/x-news]

Badaniami zajmą się naukowcy z Instytutu Neurologicznego w Mondino. Mieszkańcy, którzy wyrażą na to zgodę, zostaną przebadani do 2 kwietnia. - Tak duże badanie populacyjne może dostarczyć nam wyników o dużym znaczeniu. Próbki krwi mieszkańców przesłane zostaną wirusologom i komitetowi naukowemu regionu Lombardii - dodał dyrektor generalny Instytutu, Livio Tronconi.

- Jestem przekonany, że wiele osób miało kontakt z wirusem i rozwinęło infekcję w bezobjawowej formie. Badania pomogą jednak ustalić, w jakim odsetku populacja miasta jest już odporna - powiedział burmistrz tej miejscowości. Polityk podkreśla, że w Ferrera Erbognone mieszka bardzo dużo starszych osób, a także średni wiek mieszkańców jest całkiem wysoki. - Z pewnością są to osoby, które są podatne na zakażenie. Wszyscy z nich jednak od początku przestrzegali rozporządzeń, za co im dziękuje - dodał Giovanni Fassina. Jak czytamy na stronie gminy badanie jest współfinansowane przez władze miejscowości.

Więcej o: