W jednej z wiosek w Lombardii nikt nie zachorował na COVID-19. Naukowcy zbadają mieszkańców

Trudno uwierzyć, że w regionie najbardziej dotkniętym przez koronawirusa, znajduje się miejscowość całkowicie wolna od zakażeń. Ferrera Erbognone to mała wieś w Lombardii, którą zainteresowali się włoscy naukowcy. Lekarze chcą sprawdzić, dlaczego żaden z jej mieszkańców nie zachorował na COVID-19.

Jak podaje portal liberoquotidiano.it Ferrera Erbognone w prowincji Pawia w Lombardii zamieszkuje nieco ponad tysiąc mieszkańców. Choć region ten jest jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem obszarów w całych Włoszech, to ani jeden mieszkaniec tej wsi nie został zakażony SARS-CoV-2.

Koronawirus we Włoszech. Wieś w Lombardii wolna od zakażeń. Naukowcy sprawdzą, czy mają przeciwciała SARS-CoV-2

Naukowcy chcą sprawdzić, co jest przyczyną takiego stanu. - Uważamy, że takie testy będą przydatne. Naszym celem jest oczywiście uzyskanie próbek od wszystkich mieszkańców, aby badanie miało ważność naukową i statystyczną - wyjaśnił Giovanni Fassina, z zawodu lekarz, a zarazem burmistrz Ferrera Erbognone. Lekarze będą chcieli sprawdzić, czy we krwi tych osób znajdują się przeciwciała, które skutecznie zwalczają zakażenie koronawirusem.

Zobacz wideo Władze Wenecji dezynfekują miejsca publiczne w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa [Źródło: Storyful/x-news]

Badaniami zajmą się naukowcy z Instytutu Neurologicznego w Mondino. Mieszkańcy, którzy wyrażą na to zgodę, zostaną przebadani do 2 kwietnia. - Tak duże badanie populacyjne może dostarczyć nam wyników o dużym znaczeniu. Próbki krwi mieszkańców przesłane zostaną wirusologom i komitetowi naukowemu regionu Lombardii - dodał dyrektor generalny Instytutu, Livio Tronconi.

- Jestem przekonany, że wiele osób miało kontakt z wirusem i rozwinęło infekcję w bezobjawowej formie. Badania pomogą jednak ustalić, w jakim odsetku populacja miasta jest już odporna - powiedział burmistrz tej miejscowości. Polityk podkreśla, że w Ferrera Erbognone mieszka bardzo dużo starszych osób, a także średni wiek mieszkańców jest całkiem wysoki. - Z pewnością są to osoby, które są podatne na zakażenie. Wszyscy z nich jednak od początku przestrzegali rozporządzeń, za co im dziękuje - dodał Giovanni Fassina. Jak czytamy na stronie gminy badanie jest współfinansowane przez władze miejscowości.

Więcej o:
Komentarze (153)
W jednej z wiosek w Lombardii nikt nie zachorował na COVID-19. Naukowcy zbadają mieszkańców
Zaloguj się
 • chybajedynymyslacy

  Oceniono 73 razy 69

  "Jest rok 50. przed naszą erą. Cała Galia została podbita przez Rzymian... Cała? Nie! Jedna, jedyna osada, zamieszkała przez nieugiętych Galów, wciąż stawia opór najeźdźcom i uprzykrza życie legionom rzymskim stacjonującym w obozach Rabarbarum, Akwarium, Relanium i Delirium..."

 • freejazzy

  Oceniono 28 razy 28

  To akurat było do przewidzenia, takie grupy wyłaniają się z morza epidemii przy każdej zarazie. Kiedy epidemia HIV zaczęła szaleć na świecie okazało się, że ok. 10% Europejczyków (głównie Skandynawów) jest genetycznie odporna na zarażenie wirusem HIV poprzez mutację w genie CCR5, która to mutacja nie pozwala wniknąć wirusowi do komórki.
  Niestety ta wiedza nie pozwoliła do dzisiaj na stworzenie skutecznej szczepionki na HIV/AIDS więc...

 • plobywatel

  Oceniono 25 razy 23

  Po badaniach dowiedziano się, że nikt nie wyjeżdżał, ani wjeżdżał do wioski. Oto tajemnica zdrowia!

 • gonzor

  Oceniono 37 razy 21

  W Polsce jest wiele takich wsi na ścianie wschodniej, tam wystarczą czyste ręce plebana i pełny kościół.

 • emigrant_1984

  Oceniono 20 razy 20

  "W jednej z wiosek w Lombardii nikt nie zachorował na COVID-19. Naukowcy zbadają mieszkańców". Brzmi jak groźba !!!

 • ja ja

  Oceniono 21 razy 17

  No to ich teraz pozarażają .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX