Koronawirus w Niemczech. Ciężka sytuacja w domu opieki. Dolna Saksonia wprowadza nowy zakaz

W domu opieki dla osób starszych im. Hannsa Liljego w Wolfsburgu blisko połowa podopiecznych zakaziła się koronawirusem. W wyniku zakażenia 17 osób zmarło. Z tego powodu władze Dolnej Saksonii wprowadziły zakaz przyjmowania kolejnych osób do placówek dla seniorów.

W poniedziałek 30 marca liczba ofiar koronawirusa w domu opieki dla osób starszych im. Hannsa Liljego w Wolfsburgu wzrosła do 17. Zakażenie potwierdzono łącznie u 79 pensjonariuszy. "Süddeutsche Zeitung" informuje, że większość zmarłych nie wykazywała żadnych objawów typowych dla COVID-19. Aby zapobiec kolejnym tragediom, władze Dolnej Saksonii zdecydowały się na wprowadzenie zakazu przyjmowania kolejnych podopiecznych do domów opieki.

Zobacz wideo Czy w szpitalach brakuje niezbędnego sprzętu?

Niemcy. Podopieczni domów opieki nie pamiętają o zakazach. Zawodzi ich pamięć

Choć władze wolfsburskiego domu opieki podjęły decyzję o zakazie przyjmowania gości już 13 marca, a więc wcześniej niż władze Niemiec wprowadziły obostrzenia dotyczące przemieszczania się i gromadzenia, nie udało się zapobiec rozprzestrzenianiu wirusa wśród podopiecznych. Sytuacja jest bardzo trudna - 165 seniorów, którzy przebywają w domu opieki im. Hannsa Liljego, to osoby z demencją. Trudno im wyjaśnić, dlaczego nie mogą jeść posiłków razem jak do tej pory i czemu muszą siedzieć w pokojach. O wprowadzonych restrykcjach po prostu nie pamiętają. Opiekunowie mają więc ręce pełne roboty. 

Przykład domu opieki w Wolfsburgu pokazuje, z jakimi problemami zmagają się niemieckie placówki dla osób starszych. Zarówno dla opiekunów, jak i dla wielu seniorów zabrakło m.in. maseczek, choć to oni są w grupie najwyższego ryzyka. W domach spokojnej starości przeprowadzono także niewiele testów, ponieważ osoby zakażone rzadko wykazywały jakiekolwiek objawy COVID-19.

"W domu opieki im. Hannsa Liljego to maski i testy mogły uratować życie. W każdym razie wydaje się, że wszystkie inne środki ostrożności dały niewiele" - komentuje "Der Spiegel".

Przeczytaj także:

Więcej o:
Komentarze (16)
Koronawirus w Niemczech. Ciężka sytuacja w domu opieki. Dolna Saksonia wprowadza nowy zakaz
Zaloguj się
 • anna4455

  Oceniono 4 razy 2

  A w Polsce w Domu Opieki zmarło ponad 60 osób i jakoś cisza ? Może przejmijmy się własnym podwórkiem ?

 • sadzimylasy

  Oceniono 9 razy 1

  Większość ludzi w niemieckich domach opieki w normalnych warunkach dawno by nie żyła. To takie trochę przeciąganie nieuniknionego. Ale kto bogatym zabroni ...

 • marcinmarcin12

  Oceniono 8 razy 0

  17 na miesiac to duzo czy malo? Sa domy opieki prawie jak hospicja gdzie rocznie jest wiecej zmarlych niz miejsc, i sa domy pielegniarskie gdzie podopieczni ciesza sie zyciem ze 2 lata.

 • prawdziwy_gonzo

  Oceniono 9 razy -3

  Mam znajomą, która pracuje w domu opieki w Dolnej Saxonii-Wirtenbergii. Na dzień dzisiejszy to każdy dom opieki to istna twierdza (po niemiecku festung). Zamykają się wszyscy w środku, nikogo nie wpuszczają do środka, a pielęgniarki dostają premię za każdy dzień zamknięcia. Towar jest dowożony do garażu i dezynfekowany przez personel. Nie wiem kto wam te bajki pociska, chyba JarKacz.

 • 1noitatneserper

  Oceniono 8 razy -4

  Ale te ręce pomarszczone nie są niemieckie
  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Niemczaszki są bardziej wypasione, a nie zharowane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX