"Grazie Polonia!" Włosi dziękują za pomoc. Do Lombardii poleciało piętnastu polskich lekarzy

Piętnastu polskich lekarzy udało się do szpitala polowego w Brescii w Lombardii, gdzie pomogą włoskim medykom walczyć z epidemią koronawirusa. Polacy na miejscu chcą zobaczyć, jakie środki należy wdrożyć, gdy liczba zakażeń w naszym kraju zacznie wzrastać.

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej skierowała lekarzy do Lombardii, gdzie liczba pacjentów zakażonych koronawirusem jest jedną z największych w całych Włoszech. W wyjeździe weźmie udział piętnastu lekarzy i ratowników z PCPM oraz Wojskowego Instytutu Medycznego. Misja medyczna zaplanowana została na 10 dni - lekarze i ratownicy wrócą do kraju już 9 kwietnia.

Piętnastu lekarzy z Polski poleciało wesprzeć Włochów w walce z koronawirusem

Polska misja ma zająć się głównie łagodnymi przypadkami pacjentów leczonych w szpitalu polowym w Brescii. Lekarze z Polski zabrali ze sobą środki zabezpieczające, a wszyscy przed wylotem przeszli testy na koronawirusa. Medycy przebadani będą także na miejscu, przed przystąpieniem do pracy.

Zobacz wideo Władze Wenecji dezynfekują miejsca publiczne w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa [Źródło: Storyful/x-news]]

Polacy tym samym odciążą swoich kolegów, którzy od tygodni walczą o życie chorych na COVID-19 pacjentów. Wyjazd pozwoli im też zdobyć doświadczenie, które może być pomocne w Polsce, gdy liczba zakażonych koronawirusem będzie rosnąć. - To akt solidarności i konkretnej pomocy ze strony Polski. Wsparcie dla włoskich lekarzy pozwoli im odpocząć po kilku tygodniach pracy bez przerwy - powiedział prezes Fundacji PCPM i ekspert ONZ w sprawach zarządzania kryzysami humanitarnymi, dr Wojciech Wilk.

System ochrony zdrowia jest na skraju katastrofy. Dlatego zdecydowaliśmy, że Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM, certyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia, będzie tam niósł pomoc wraz z lekarzami Wojskowego Instytutu Medycznego. Pomagamy teraz ze Włoszech, ale nie jest wykluczone, że za kilka tygodni sami będziemy potrzebować pomocy i solidarności innych krajów Unii Europejskiej.

- mówił dalej dr Wilk. Polskiej ekipie za pomoc dziękował już ambasador Włoch w Warszawie, który spotkał się z lekarzami przed ich wylotem do Brescii.

Za wsparcie włoskich lekarzy podziękował także minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio. "Dziękujemy polskim przyjaciołom za ten gest solidarności" - możemy przeczytać we wpisie na Twitterze MSZ Włoch.

We wtorek 31 marca rano liczba osób zakażonych koronawirusem we Włoszech wyniosła już 101 739. Z powodu COVID-19 w kraju zmarło ponad 11 tysięcy osób. 14 tysięcy osób uznaje się za wyleczone. Pod względem zakażeń Włochy prześcigają tylko Stany Zjednoczone, gdzie infekcję potwierdzono dotychczas u 164 tysięcy osób (31 marca, stan na godzinę 9.00).

Więcej o: