Senat za usunięciem z tzw. tarczy antykryzysowej zmian w Kodeksie wyborczym. Specustawa wraca do Sejmu

Senat zagłosował w nocy za usunięciem z noweli specustawy ws. koronawirusa zmian w Kodeksie wyborczym proponowanych przez PiS. Miały one umożliwić głosowanie korespondencyjne osobom po 60. roku życia oraz przebywającym na kwarantannie. Senatorowie opowiedzieli się za to za wsparciem dla przedsiębiorców i obligatoryjnymi testami na koronawirusa dla pracowników służby zdrowia. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

Około godziny 3:30 w nocy zakończyło się posiedzenie Senatu, który zajmował się pakietem trzech ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową. Senatorowie przyjęli poprawki do nowelizacji ustaw zdrowotnych i ustawę rozszerzającą kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju. Zdecydowali za to o wykreśleniu proponowanych przez PiS zmian w Kodeksie wyborczym umożliwiających glosowanie korespondencyjne osobom po 60 roku życia oraz przebywającym na kwarantannie. Za poprawką skreślającą zmiany w Kodeksie wyborczym głosowało 47 senatorów, przeciw było 29.

Senat odrzucił poprawkę PiS wprowadzającą zmiany w Kodeksie wyborczym. Ustawa wraca do Sejmu

Na posiedzeniu Senatu przegłosowano także odrzucenie przyjętych przez Sejm poprawek dotyczących zmian w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego, które dawały premierowi możliwość odwoływania członków tej rady w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Senatorowie zagłosowali za to m.in. za wykonywaniem obowiązkowych cotygodniowych testów na koronawirusa dla pracowników służby zdrowia i testów dla osób z grup podwyższonego ryzyka oraz za przyznaniem większych środków dla przedsiębiorców. Przyjęte przez nich poprawki w specustawie dotyczącej wsparcia dla firm w związku z epidemią koronawirusa przewidują m.in. wypłaty tzw. postojowego do wysokości 75 procent średniej krajowej, zasiłków dla rodziców do 12. roku życia, zwolnienia z ZUS na 3 miesiące także dla małych i średnich firm oraz pożyczek dla firm w wysokości 40 tysięcy złotych.

Dwie nowelizacje i specustawa wracają teraz do Sejmu, który zbierze się we wtorek o godzinie 13. Wcześniej, od 8:30, poprawki będzie rozpatrywać sejmowa komisja finansów publicznych.

Podsumowując, na nocnym posiedzeniu Senat:

 1. Wykreślił z nowelizacji ustaw zdrowotnych zmiany w Kodeksie wyborczym umożliwiające głosowanie korespondencyjne
 2. Wykreślił zapisy dotyczących poszerzonych kompetencji premiera w Radzie Dialogu Społecznego
 3. Przyjął poprawki dotyczące obowiązkowych, cotygodniowych testów na koronawirusa dla pracowników służby zdrowia i testów dla osób z grup podwyższonego ryzyka
 4. Przyjął poprawki dotyczącej wsparcia dla firm w związku z epidemią koronawirusa.

Nocne głosowanie w Sejmie i próba zmiany Kodeksu wyborczego

Łącznie na tzw. tarczę antykryzysową składają się trzy ustawy. Tarcza antykryzysowa to pięć filarów: wsparcie służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych, a także utrzymanie miejsc pracy.

W trakcie trzeciego czytania tzw. tarczy antykryzysowej Sejm przyjął poprawki, które zmieniają Kodeks wyborczy w zakresie przepisów dotyczących głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z ustawą, rozszerzona została grupa wyborców, którzy mogli głosować w ten sposób - o osoby przebywające na obowiązkowej kwarantannie oraz powyżej 60. roku życia.

Przeciwko zmianom tym protestowali politycy opozycji, zarzucając PiS-owi, że próbuje za wszelką cenę przeprowadzić wybory w czasie epidemii koronawirusa.

Przeczytaj więcej: PiS pod osłoną nocy zmieniło Kodeks wyborczy. Głosowanie korespondencyjne dla osób w izolacji i 60+ >>

Zobacz wideo PiS pod osłoną nocy zmieniło Kodeks wyborczy. Głosowanie korespondencyjne dla osób w izolacji i 60+ >>
Więcej o:
Komentarze (274)
Senat za usunięciem z tzw. tarczy antykryzysowej zmian w Kodeksie wyborczym. Teraz ustawa wraca do Sejmu
Zaloguj się
 • niko8472

  Oceniono 51 razy 37

  Albo jest głosowanie korespondencyjne możliwe albo nie. Definiowanie dla kogo prowadzi do dyskusji, a więc i wątpliwości, czy aby nie jest naruszona równość obywatela wobec prawa...

 • kamael9

  Oceniono 47 razy 33

  Jeśli chodzi o liczbę testów idziemy mniej więcej łeb w łeb z Czechami, tylko ich jest 10 mln a nas 38... Czyli w przeliczeniu na mieszkańca robimy 4 razy mniej testów niż Czesi... To w jakim stanie jest państwo jest przerażające...

 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 33 razy 23

  "Za poprawką skreślającą zmiany w Kodeksie wyborczym głosowało 47 senatorów, przeciw było 29."
  Czy łyżwiarz Karczewski głosował czy też dalej siedzi w domu chełpiąc się jak to sprawnie ewakuował cały szpital?

 • policzna

  Oceniono 28 razy 22

  Oczywiste jest, że dziś Sejm w jednym głosowaniu odrzuci en bloc wszystkie poprawki Senatu.
  Zawsze tak się kończy granie fair z gangsterami.
  A Uchwyt-do-długopisu natychmiast to podpisze, bo jego obchodzi tylko to żeby ludzie poszli do sklepu i kupili Andrzeja Dudę. Teraz będą szanse na wzrost sprzedaży plastikowego produktu w maju, bo można go będzie zamówić listownie.

 • jack_flash

  Oceniono 33 razy 21

  Jeśli dojdzie do wyborów i tysiące ludzi zostanie narażonych na śmierć, zbrodniarz żoliborski za to odpowie przed ludem. A gniew ludu potrafi być straszny.

 • padarewski

  Oceniono 25 razy 19

  jakie testy ? testy dla pisiorków i tyle . Poza tym 5000 testów dziennie pokazuje jak nieudolny w walce z covid jest rzad PISu

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 20 razy 18

  Dobrze że senat usunął te niemerytoryczne wrzutki władzy totalnej.

 • sextusempricus_pl

  Oceniono 17 razy 15

  Opozycja po raz kolejny przestraszyła się dziadka i pozwoliła się ograć jak dzieci. Przegłosowała coś, co PiS bez problemu i kosztów wizerunkowych skoryguje i zrobi swoje. Trzeba było odrzucić w całości, zaproponować nową ustawę i postawić PiS pod ścianą. I zrozumiałym dla mas jezykiem tłumaczyć co się robi !!! Zobaczcie jak Demokraci twardo negocjowali i ile wywalczyli z Trumpem, mimo braku kontroli nad Senatem. PO po prostu boi sie wszelkiej konfrontacji (mimo, że kolejne wybory za 4 lata). Dlatego (i ponieważ nie ma myślących i sprawnych politycznie liderów) po raz kolejny spektakularnie przegra. Opozycja nadaje się do telewizyjno-gazetowej publicystyki, a nie do twardej polityki. Jarosław nie ma z kim przegrać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX